Kurbads

Brigāde: Skyforger | Gads: 2010

... vieta, kur vēsture satiekas ar mākslu. Un velnu masīva apkaušana.

Pilns KURBADA dziesmu saraksts:

1. Raganas lāsts
2. Ķēves dēls (audio)
3. Deviņgalvis
4. Noburtais mežs
5. Tēva dēla pagalmā
6. Velnukāvējs
7. Akmens sargs
8. Pazemē
9. Melnais jātnieks
10. Pēdējā kauja
11. Kurbads (bonus)

Pirmkārt, uzteicami - ka pašmājnieki ir aizsitušies līdz ievērojamam panākumam. Sprauns disks, līgums ar lielu leiblu pasaulē, kā arī (uz pašreizējo brīdi vismaz) - cerība uz gaišāku nākotni. Un uzreizi uzvēdī vēstures aiztālā migla.

Ne jau aiz garlaicības te esam pievērsušies Kurbada tēmai. Te vēl un vēlreizi un vēl vienu reizi esam pievērsušies SAKNĒM. Lieldarbs mums mudina aizdomāties, no kurienes cēlušies un kamdēļ vispār mēs te minam Dzintarjūras austrumu krastu zemi. Tad vēl visādi mošķi, pūķi, deviņgalvji pa mežiem un piejūras niedrājiem maisījās. Un katra diena Kurbadam un viņa līdzcilvēkiem (bez elektrības un interneta klātbūtnes) katru rītu sākās ar jaunu cīņu par izdzīvošanu, un nekad nevarēja zināt - kāds rezultāts šo(-s) sagaida līdz brīdim, kad saules bumba nogāžas aiz fatālās horizonta līnijas. Par vēsturi mēs maz zinām, ja nu vienīgi uz kādām līdz mūsu dienām uz bērzu tāsīm saglabātām skopajām rakstu zīmēm. Viela fantāzijām te ir bez gala un bez malas, un SKYFORGER mūziķi savās izpausmēs te krietni pagrābušies no bezgalīgās vāceles.

Kaujas mūzika ar vēsturi... Un, ja jāiet šajā bezkompromisa cīņā, tad kā leģētas zāģu skaidas te atsprāgst cieti skaņdarbi, kas iezēvelēti dzelžainā mērcē. Ar nolūku te nepieminēšu te kādus stila ietvarus (durvis, vārtus), tikai pateikšu - jau pie pirmajām notīm nāsis sajūt sviluma smažu.

* Jau "Raganas lāsts" mūs caur vilku kaucieniem ieved tur, kur pienāksies dzīvot visu dzīvi vismaz diska garumā. Pakāpeniski vilkam atnākot kompānijā ar raganu (un uzgrāvēju ģitāru vibrējumiem). Smagiem ritmiem kā pa veļas dēli, sviluma smakas pavadā jau vilki pulcējas kopā...

* "Ķēves dēls" - galvenais varonis uznāk šoreiz ar kara cirvi. Ja tas notiktos mūsdienās, tad motorzāģa grautiņš neizpaliktu. Viss te notiek daudz nopietnāk. Smagi veļoties kā negaisa mākoņiem, meldijai izlocoties zig zag - tad jau atkal atgriežamies uz galvenās kara takas. Dūdas - vienas oktāvas ietvaros - tomēr dziesmu iekrāsoja par visām piecām, un ieskandina skaņdarba vidusdaļas tēmu, kam sekoja maksimālais uzbrauciens un karatauru rullējums. Viss biezā slānī.

* "Deviņgalvis" - cīņa tuvojas maksimālam spēkam. Smagas ģitāras, kas visas dziesmas un visa albuma pamatā, tagad uzgrauj vēl ciešākos un velvētākos ritmos. Stūru stūriem vicinam kara cirvjus un krāmējam akmeņus rītdienai. Joprojām bez kompromisiem. Vēl tikai buldozeris pietrūkst (toreiz vēl nebija izgudrots). Un - kad nodzied agrais gailis, tad atgriežamies pelēkā ikdienā.

* "Noburtais mežs". Kā gan bez burvestībām? Uz brīdi noliekam kaujas āvas sānis un pasēžam pie pārdomu ugunskura... Protams, ar laiku daži kurošie žagariņi atkal izvēršas ugunsgrēkā, kuram malku vairs piemest nevajag. Te uz izskaņas pusi ir "piemests" pie mūzikas, kas no vienas dzirksteles izaug par mūžakoku.

* "Tēva dēla pagalmā". Atgriežamies mājās, ne jau kā paklīduši vai pazuduši dēli. Labi tautisks akcents, senatnīgi dziedam - a capella, nespodrās - toties vīrišķīgās balsīs. Uzgavilējam - starp lieliem darbiem.

* "Velnukāvējs". Un no jauna jāvicina zobens, vēl ritmiskāk un vēl rullējošāk. Velni mūsu pasaulē netrūkst. Tā vairs nav tur kāda virtuālā spēle, bet reālā dzīvošana... Uz brīdi visi pieklust, dūdas aizsauc kaujas saucienu, kam no jauna seko zobenu jūra kaujā pret velniem. "Velnukāvējs - tā viņu sauc", patiesi.

* "Akmens sargs". Un tur jau viņš nāk - Kurbads... Atkal kā ģitāru un kaujas cirvju lavīna.

* "Pazemē": it kā jautri un pat mierīgi. Bet tālāk izvēršas par kārtējo smago piedzīvojumu, kur neiztrūkstošie ieroči ir arī dūdas un kokle. Un kāds apdedzis koka krusts.

* "Melnais jātnieks". Viens no smagākajiem (vai te mēs vispār kādu vieglumu redzam?) opusiem, reizē arī viens no ne-reālākajiem, viss tā kā atrauts no šīs pasaules.

* "Pēdējā kauja". Fināla akcents, kad jāpiebeidz pūķa devītā galva. Un arīdzan vēstures nogrieznis, kuram esam izgrauzušies cauri.

* "Kurbads": visskrāšnākais opuss visā lielriņķī, pat ar rullējošu maršu, kā jau uzvarētājam pienākas!

Kopumā: smags un padarīts darbs, kā viena 20cm gara zārka nagla. Nekādas tur liekas un nepamatotas lirikas. Nav domāts dīkai gulēšanai, bet gan ievērtēšanai smalkai un sagatavotai ausij. Pat bez "gada balvu" starpniecības jūtams - pie mums Baltijas jūras piekrastē nonācis galvenais smagās mūzikas albums Šajā Saules Riņķī. Vai tad par to kāds šaubās?
Latvijā: viss jau izdarīts, aiz robežstabiem - cerīgs uzaurojums. Manīsim jo drīz - kā tad TUR novērtēs? Ne?

Vērtējums: Mūzika 8.0 no 10, Noskaņa 8.2 no 10, Albuma vāks 8.4 no 10
KOPĀ: 8.2.

===

Šai Saules riņķī reiz uzlūkotie albumi - 2010. gada nepabeigts tops

* Troll - Neo-Satanic Supremacy, vērtējums 8.5
* Abigor - Time is the Sulphur in the Veins of the Saint, vērtējums 8.3
* Ov Hell - The Underworld Regime, vērtējums 8.3
* Valkyrja - Contamination, vērtējums 8.2
* Skyforger - Kurbads, vērtējums 8.2
* Stramonio Velenoso – Capitolo III, vērtējums 8.1
* Carach Angren - Death Came Through A Phantom Ship, vērtējums 8.1
* Abigail Williams - In The Shadow Of A Thousand Suns, vērtējums 8.0
* Dark Fortress - Ylem, vērtējums 7.9
* Burzum - Belus, vērtējums 7.9
* Imperium Dekadenz - Procella Vadens, vērtējums 7.9
* Sigh - Scenes From Hell, vērtējums 7.8
* Gännondorf – Throne Through Time, vērtējums 7.7
* Immolation - Majesty & Decay, vērtējums 7.5
* Avsky - Scorn, vērtējums 7.5
* Triptykon - Eparistera Daimones 7.5
* Ihsahn - After, vērtējums 7.3
* Varg - Blutaar, vērtējums 7.3
* Antares Predator - Twilight Of The Apocalypse, vērtējums 7.2
* Darkthrone - Circle the Wagons, vērtējums 7.2
* Throwdown - Deathless, vērtējums 6.4

Uzrakstīja sametis @ 29.04.10 - 11.25

Komentāri: