ACCEPT - smagā metāla Lāčplēši Rīgā (koncerta apskats)

ACCEPT - vācu militārā mašinērija smagi un pamatīgi nožvadzināja savas kāpurķēdes 11. novembra Lāčplēšdienas koncertā Rīgā, klubā Palladium, kur grupa savas ilgās karjeras laikā pirmoreiz uzstājās Latvijas publikai.

11. novembris Latvijai ir nozīmīga diena, un laikam īpaši nav jāpaskaidro kāpēc. Toreiz pirms 93 gadiem Rīgas pašpuikas paveica brīnumu un neielaida Rīgā daudz lielākos vācu karapūļus. Arī šogad šajā dienā žvadzēja visa Pērses ielas apkaime... bet citu iemeslu dēļ.

Vācieši atkal bija Rīgā, taču šoreiz - ne kā ienaidnieki, bet kā sabiedrotie. Un attieksmi tie dzelžaini pierādīja dziesmas "Stalingrad" laikā PSRS himnas vietā nospēlējot Latvijas pirmo dziesmu un solistam vicinot mūsu sarkanbaltsarkano karogu. Ne jau velti viņu ģitārists Volfs Hofmans ir teicis, ka ģitārām būtu jāpaliek vienīgajiem ieročiem ar kuriem tiek izcīnīti jelkādi kari... bet par to pēc brīža.

Iesildītāju lomā iejutās mūsu pašu grupa REBEL RIOT - spējīgie un daudzsološie heavy rock'n'roll jaunieši. Aktīvi, enerģiski un bez kompromisiem - tā sevi pozicionēja 'dumpinieki", kuri vienu pēc otra publikā lādēja sacerējumus no jaunā albuma "Destructive Chaos". Tiesa gan, to uzstāšanās likās tik īsa (ap pusstundu), ka prasījās vēl. Dzirdēju, ka šiem gandrīz aptrūkušies jaunie CD, ko tirgot - tik ļoti prasīgu publiku nebija gaidījuši. Jādomā, mēs par viņiem vēl dzirdēsim ne vienreiz vien.

Jā - vakara lielais pārsteigums bija tieši par publiku, kas bija sanākusi neierasti raiba šādiem pasākumiem - ļoti daudz pirmspensijas vecuma vīriešu no kuriem, kā noskaidrojās vēlāk, daļa bija braukusi pat no Liepājas un to var saprast - ACCEPT tie noteikti klausījās tad, kad par sarkanbaltsarkano lentīšu nēsāšanu draudēja maigākajā gadījumā pārrunas iekš kādas visiem zināmas stūra mājas. Nu negadās bieži šādu publiku redzēt ar asarām acīs lēkājot smagā metāla koncertos, burtiski jūtams, ka brigāde tiem bija atrāvusi vaļā kādas sen sabiedrības morāles un citu normu apspiestas jūtas (80-tajos noteikti tiem bija gari mati un "vārītas" džinsu vestes ar baltām botām kājās, bet starp tām spožs, ķiršu sarkans Jawa motocikls...)

Laikrādis stāv uz deviņiem vakarā, piecu sešu simtu galvainaja pūlī virmo savilņojums, satraukums.. skatuves strādnieki darbojas, parādās lielumliels bungu komplekts un akceptu ērgļotais karogs. Un te nu ACCEPT ir jau uz skatuves - atbraukuši lai 2 stundu nepārtrauktā grāvumā nozēvelētu gan savus to senāko laiku grāvējus, gan arī parādītu to, ka velti dīkā nesēž un šīs zemes zāli nemīda - jaunie gabali no Teitoņu terora un Staļingradas lai arī nav tik episki kā toreiz (ļaudis, neaizmirstiet - mums taču brīvība tagad...), bet tehniski noslīpēti līdz nevainībai - asi ģitārsolo,  ātri kāpinājumi un liriskas atkāpes, kas mijās ar straujiem uzgrāvieniem. Bet par mūziku - sāka ACCEPT savu uzstāšanos ar pēdējo veikumu no "Stalingrad" albuma - Hung, Drawn and Quartered un Hellfire.

http://www.youtube.com/watch?v=SAQc73pmINc

Pēc kuriem seko tāls atkāpiens aizlaikos, kad vēl UDO dārdināja mikrofonus - Restless and Wild un Losers and Winners. Savu programmu tie bija tik teicami salikuši, ka paralēli tika spēlētas gan jaunās, gan vecās dziesmas un solists Marks Tornillo pierādīja, ka teicami labi spēj tikt galā ar sev uzticētajām partitūrām. Lai arī pirms koncerta daudzi neticīgie smilkstēja, ka ACCEPT vairs nav tas, kas agrāk... Absolūtas muļķības! Šī brigāde piedzīvo īstu renesanci un skaidri parādīja, ka negrasās tā vienkārši bez cīņas atdot savu vietu pie pasaules rokmūzikas galda.

Vakara lielākais pārsteigums neapšaubāmi pienāca jaunā albuma titulgabalā Stalingrad, kur dziesmas beigās vajadzēja skanēt "lielās un varenās" himnas motīviem. Jāizsaka, ka ACCEPT pamatīgi nošokēja visu publiku, tās vietā atlaižot ar Baumaņu Kārļa "Dievs, svētī Latviju" par godu Latvijas valsts svētkiem Lāčplēša dienā. Tik metāliski dzidru un skaidru himnas izpildījumu vēl nebija nācies dzirdēt! Viss skaidrs, jo pie darbiņa tur bija ķēries mr. Hofmans! Lai man piedod tie visi ķēmi kas ākstās hokeja spēlēs, saucot to par himnas interpretāciju savā gaumē. Tiem vēl ir jāpamācās no Meistara.

http://www.youtube.com/watch?v=x8-xWoAsX9U

Koncerta vidū pārējie dalībinieki nedaudz atkāpās, lai dotu iespēju abiem galvenajiem grupas mūziķiem sevi parādīt iekš solo gabaliem - jāsaka, ka pa šiem 30 gadiem abi - gan ģitārists Volfs Hofmans, gan basists Peters Baltes ir teicami saspēlējušies un prot izklaidēt publiku izspiežot no saviem instrumentiem maksimumu. No savas puses nebeidzu brīnīties par Volfa izjusto un māksliniecisko ģitārspēli - nekas netiek brutāli atspēlēts - maiga un brīnišķīga ģitārspēle, ko tik lieliski varēja just gan jaunajā gabalā Shadow Soldiers, gan klasiskajā Princess of the Dawn.

http://www.youtube.com/watch?v=ak8YT-IOTYU

Un kas tad nu - banda pēkšņi pamet skatuvi - divas stundas šķiet palidojušas vienkārši nenormālā ātrumā un jāpošas mājās, bet fanu sirdis pieprasa vēl. Publika sāk trokšņot un uz skatuves parādās mūziķi uz enkuru - lai nospēlētu savus megahītus Metal Heart, Teutonic Terror, kā arī protams visu tik gaidīto, leģendāro Balls to The Wall. Spēks - publika vienkārši ārdās un te nu arī es saķēru to sajūtu, kāda rodas brīdī, kad saproti ka tas kas tagad notiek, tas ir vienkārši brīnums, ka dzirdi autorus šādu dziesmu spēlējam dzīvajā. Dažiem labiem publikā varēja redzēt asaras acīs, tik ļoti tos aizķēra koncerta nobeigums un sapratne, ka drīz tas viss beigies...

Jau projām ejot pie garderobēm iznāca nejauši sastapties ar basistu Pēteri, kurš pāris minūtes uzkavējās, sniedza autogrāfus un noteica, ka ACCEPT vīriem visnotaļ paticies mūsu zemītē sniegt koncertu, ka Rīga ir brīnišķīga pilsēta - esot 2 stundas staigājuši pa Vecrīgu, pabijuši Kara muzejā un daži no brigādes pat piesprauduši mūsu karoga lentītes pie krūtīm! Beigās skanēja solījums, kad tiem iznāks jauns albums (pēc 2-3 gadiem), mums ir pamatotas cerības Akceptus sagaidīt pie mums vēlreiz.

Priekā! Wir sehen uns später im Riga!

Nobeigumā - jāizsaka liels paldies Palladium par lieliski organizēto koncertu!

www.acceptworldwide.com

Dziesmu saraksts, Rīga, Palladium, 11.11.2012

    1. Hung, Drawn and Quartered
    2. Hellfire
    3. Restless and Wild
    4. Losers and Winners
    5. Stalingrad
    6. Breaker
    7. Bucket Full of Hate
    8. Monsterman
    9. Shadow Soldiers
    10. Guitar Solo
    11. Neon Nights
    12. Bulletproof
    13. Aiming High
    14. Princess of the Dawn
    15. Bass Solo
    16. Up to the Limit
    17. No Shelter
    18. Pandemic
    19. Fast as a Shark

    Encore:
    20. Metal Heart
    21. Teutonic Terror
    22. Balls to the Wall

Komentāri: