Aizgājušās desmitgades zāģīgāko albumu TOP 13 (Karametāla versijā)

Klāt ir laiks, kad smagi čīkstot pārbīdījušies gadu desmitu cipari, un tagad datumus rakstot mums visiem būs jāiegaumē citādāka skaitļu kombinācija. Līdz ar to arī mēs nolēmām atskatīties, kas tad noticis smagās mūzikas lauciņā pēdējos 10 Saules riņķos. Laiks atzīmēt (ar kara cirvi), kas bijis ievērības cienīgs un ko vajag paņemt līdzi uz nākamo desmitgadi. Un kazi varbūt vienu otru plati pat klausīties daudz ilgāk, līdz paša Likteņtēva lemtam brīdim kad ciemos ierodas pārstāvji no smiltāja ar sarūsējušām lāpstām kaulainajās rokās, lai paņemtu Tevi līdzi tārpu valstībā…

Visi šie topi, saprotams, ir dziļi subjektīva lieta. Grūti jau atcerēties visu kas bijis labs, bet sarakstā esošie albumi KM redakcijas kolektīvam balsojot iezīmējās diezgan ātri un skaidri. Nevajag īpaši iespringt, ja neredzat savējos albumus, kam, jūsuprāt, arī obligāti vajadzēja būt sarakstā. Albumu ir daudz, bet vietas tikai 13. Zemāk komentāros lasītājiem ir iespēja signalizēt par citām savām biežāk dragātākajām zonderkomandām.

Runājot par to, vai pagājušie desmit Saules apļi beidzas šajā gada mijā, vai tikai nākamgada beigās – kritiķiem vietā būtu atgādināt, ka viss atkarīgs ir no mūsu izvēlētā atskaites punkta. Un tas ir slavenais 1999. gada 31. decembris, kad pasaule atzīmēja Millenium iestāšanos. Ar to arī viss pateikts.

Sākam ar Topa pašu ļaunāko vietu, nr. 13!

13. Nifelheim - Envoy of Lucifer (2007)
Lieki muti nedzisinot, tajā ierindojam „true and evil” brigādi no netālās aizjūras - zviedrus NIHELHEIM ar savu pēdējo slīpripu. Sakiet ko gribiet, bet laikam vaina būs tajās pūdētājās siļķēs, ka mūsu kaimiņvalstī jau 20 gadus pastāv tādi vājprāta kulta sludinātāji. Kniedētas rokas, galvās haoss. Savā daiļradē regulāri, maigi sakot, zobojas par mūžīgo tēmu Debess pret Elli, un atraugādamies rūcina tik tālāk, bez nekādiem tur kompromisiem.

12. Enslaved – Below the Lights (2003)
Trakmetālisko troļļu zemes vikingu ENSLAVED kārtējais meistardarbs, tiesa gan, no pasenākiem aizlaikiem. Papildus smagnējajiem ģitāru apvērsumiem, piemetot klāt pa kādai norvēģu tautas melodijai, šai platē aizprogresējušies pat līdz tāda karametālam neraksturīga instrumenta, kā melotrons (agrīns sintezatora priekštecis no 1960-to gadu pirmās puses), izmantošanai. Apzīmējot šīs grupas daiļradi ir pat dzirdēts tāds epitets - “vikingu metāla King Crimson”, kas ir pamatoti, jo arī Enslaved nebaidās pārkāpt nekādas robežas savā mūzikā.

11. Asphyx – Death… The Brutal Way (2009)
ASPHYX ir gan medicīnisks termins ar negatīvu piekrāsu (nosmakšana), gan arī leģendāra death metal brigāde no Nīdelandes ar growleri Martinu van Drunenu (ex-Pestilence, Hail Of Bullets) priekšgalā, par ko arī runāsim. Nebūs melots, ja šis te dzelzs rīkles īpašnieks, kuram nav ne mazākās nosmakšanas pazīmes, viens pats piesaista milzu interesi, kur vien parādās sastāvā. Pēc 17 gadu pārtraukuma Van Drunens ir apvienojies ar pārējiem „smacētājiem” , izlaists lielisks atgriešanās albums ar klasisko Asphyx skaņu un mēs nevarējām šo faktu noignorēt.

10. Bolt Thrower – Those Once Loyal (2005)
Nākamajā vietā arī nāvinieki! Ja ir grupa, kam visos albumus ir ieturēts vienots karametālisks stils, tad tie noteikti Anglijas lordu palātas nākamie goda biedri BOLT THROWER! Šeit ar karazāģi iegrieztas 10 masīvas death metal kompozīcijas, kas liek vārīties asinīm. Ar šo ripuli grupā atgriežas oriģinālais dziedātājs Karls Viletss un gan fani, gan paši mūziķi ir novērtējuši albumu kā labāko pēdējos gados, jo pēc tam grupa paziņoja, ka ņem nenoteiktu pauzi, jo nevarot vairs uztaisīt neko labāku par „Those Once Loyal”. Dzīvosim, redzēsim, vai šis būs pēdējais garabērns, gribētos gan cerēt, ka pulveris stobros vēl saglabājies. KARRRRRRŠ!

9. Darkthrone – The Cult Is Alive / F.O.A.D / Dark Thrones and Black Flags (2006 / 2007 / 2008)
Kas tas gan būtu par topu bez karametāliskā ac/dc – DARKTHRONE? Viņi nekad nepadodas, nekad neguļ, vienmēr stāv par savu lietu. Viņiem nekas nav jāpierāda. Raw and evil blekeri arī pēdējos 10 gados ir savā elementā, saražoti veseli seši (!) black metal albumi ar true punk attieksmi! Mēs ar nodomu neizdalām nevienu albumu, bet tomēr pēdējie 3 ir laikam tie kas palikuši visvairāk prātā. Choose your weapons, choose your direction! Un protams... Fuck Off And Die!

8. Rotting Christ – Theogonia (2007)
Visu laiku labākā Grieķijas metal eksportprece – ROTTING CHRIST! Gadsimtu mijā laikam jau Pūstošais Kristus acīmredzami bija saēdies kaut ko nelabu, jo albumi nebaudīja kritiķu labvēlību un bija iestājusies tādā kā radoša krīze. Tomēr labas ziņas ari šad tad atgadās un tapa zināms, ka vēders sadakterēts ar kārtīgu karaklizmu, puvuma gāzes likvidētas un pēdējais studijas albums atkal ir pasaules topos. Theogonia ir vienkārši ideāls heleņu kultūras sakausējums ar melodisko black metal, ko katram kas ciena antīkos filozofus, ir jādzird. Kults!

Starp citu, jau februārī gaidāms pavisam svaigs grieķu albums „Aelo”.

7. Celtic Frost – Monotheist (2006)
Vēl viens no miroņiem, kas negaidīti bija piecēlās no aizkapa - uzglūnēdams aiz stūra sagaidīja cilvēku mierīgi nākam mājās no „staķika” ar alus kārbām rokās, un tad ar gļotainu ķetnu negaidīti piegrāba pie rīkles. Par laimi, kā jau visās zombiju filmās, arī šim bija savas vājās vietas un pēc neliela, bet agresīva cīniņa izdevās to dabūt atpakaļ zārkā. Mirstot nemierīgais viesis esot izgārdzis šaušalīgus, griezīgus kaucienus, ko par laimi vietējiem eksorcistiem bija izdevies ierakstīt uz skaņu rituļiem. Pēc izmeklēšanas ir tikai zināms, ka nelaiķis bija dzimis 1984. gadā Šveicē un praktizējies senos ķeltu rituālos un okultismā. Mums jau patīk zombiji, tāpēc novērtējām šos nehumānos trokšņus kā ārkārtīgi izcilus.

6. Exodus –Tempo of the Damned (2004)
Neiespējamais top iespējams! ASV thrash pamatlicēju EXODUS atpakaļ-apvienošanās albums, kas iedvesa grupai otru elpu. Albūmā novācies praktiski oriģinālais 1987. gada sastāvs ar grupas trakvokālu Stīvu "Zetro" Souzu priekšgalā. Pateicoties thrash metal atdzimšanai un dažādiem re-unioniem, pēdējos 10 gados ir bijuši daudz ievērības cienīgi albumi šajā (Kreator, Destruction, Death Angel u.c.) lauciņā, bet laikam tikai Exodus večiem izdevās izvilkt no azotes trumpja dūzi nevienam to īpaši negaidot, tāpēc viņi arī topā. Thrash ‘til death!

5. Iron Maiden - Brave New World (2000)
Brūsa Dikinsona un Adriana Smita atgriešanās albums ar vairākām patiesi labām dziesmām, kas atgrieza “Dzelzs jaunavas” 1980-to gadu ziedu laiku kvalitātē. Šim sekoja vel divi studijas ripuļi (“Dance of Death” un “A Matter of Life and Death”), taču tieši “Brave New World” iezīmēja IRON MAIDEN atgriešanos pirmā plāna zvaigžņu lomā, kam sekoja lielākas koncertuzstāšanās kā astoņdesmitajos (piemēram, “Rock in Rio” ceturtdaļmiljona skatītāju priekšā). Drīz gaidāms arī jauns studijas albums (nu jau piecpadsmitais pēc kārtas) un Dzelzs Jaunava turpina savu 666 vispasaules lidojumu.

4. Heaven And Hell – The Devil You Know (2009)
Jebkas, ko izdara BLACK SABBATH (jel sauksim lietas īstajā vārdā) ir automātiski ar kvalitātes zīmi. Pēdējais Black Sabbath kopdarbs ir datējams ar 1995. gadu, tāpēc šī te mūslaiku reinkarnācija ar grupas 80-gadu sākumposma dziedātāju Roniju Džeimsu DIO pie mikrofona, izraisīja neviltotu sajūsmu smagmetāla pasaulē. Albums padevies labākajās Sabbath tradīcijās - lēni dūmīgie Iommi rifi savienojumā ar mūžam jauno Dio balsi veido izcilu kombināciju. Paliekoša vērtība.

P.S. Cerēsim, ka Dio tiks vaļā no ļaunā, melnā vēža spīlēm, tapēc karametāliski novēlam viņam drīz atveseļoties!

3. I – Between Two Worlds (2006)
Pēc sešiem labi ieredzētiem albumiem Norvēģijas kalnu iemītnieki no IMMORTAL izlēma paņemt atvaļinājumu. Kas nu ko darījis vai laiskojies, tas nav svarīgi, bet galvenais cilvēks grupā ar skatuves vārdu Abbath savāca vēl pāris vietējās slavenības no Enslaved un Gorgoroth un rezultātā ir radies negaidīts un kritiķu cildināts Immortal blakusprojekts, stilistiski kaut kas starp black metal un heavy rock! Varbūt tāpēc šādam sablenderējumam ar ļoti dīvainu nosaukumu „I” ir dots nosaukums – Starp divām pasaulēm.

2. Skyforger – Latviešu strēlnieki (2000)
Interesanti, bet balsojumā tabulā parādās arī kādi latviski runājošie. Varbūt tas ir lokālpatriotisms, bet tā nu balsojot sanācis, ka SKYFORGER ieņem godpilno topa otro vietu. Kāpēc? Tāpēc, ka mūsuprāt, šis ir jebkādas Latvijas metāla grupas karametāliskākais albums. Ja kāds nav lietas kursā, tad tas ir veltīts latviešu strēlnieku bataljonu cīņai pret vācu armijas ofensīvu Rīgas apkārtnē 1916. gadā. Novērojami emociju uzbangojumi caur Aleksandra Čaka un grupas līdera Pētera dzeju, pagājušā gadsimta vēsturiskās auras atainojumi saprātīgi izmantotos folk melodiju aranžējumos un lielisks agresīvi melodisks ģitārdarbs. Pasaulē ne visai pazīstams albums, bet, domājams, ka mūsu platuma grādos to garantēti klausīsies arī pēc nākamajiem 10 gadiem.

1. Immortal - Sons of Northern Darkness (2002)
Iespējams pats zināmākais black metal albums, kas ražots Norvēģijas fjordos! Iespējams, pats komerciāli veiksmīgākais, varbūt pats popsīgākais.. kas to lai zina. Bet fakts ir, ka to klausās, atceras un runā par to. Albumā beidzot izlaužas viss potenciāls, ko sevi gadiem bija krājuši sevī IMMORTAL-iešu brigāde. Aukstas atmosfēras frontes, ziemeļu vēju brāzmas, skarbais kalnu mežonīgums… tas viss mūsu topa pirmajā vietā! Karametāls no Ziemeļiem par Ziemeļiem.

665+1!

Komentāri:

 • sametis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Immortal- desmitgades labākā banda!

 • Arnolds (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Brāļi Ziemeļi

 • sametis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  "uzsniga sniedziņš balts" - norvēģu mūžamežā!

 • Bestial_Warfucker (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Ar cirvi pa pautiem!

 • Church Burner 665 + 1 (Church_Burner) @ 24.12.2011 - 03.33

  Metallica mums nepatīk?

 • Juventus (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Dīvaini, es šo Skyforger albūmu vētēju kā visvājāko viņu daiļradē - dzeja nekāda, mūzika arī visai viendabīga... lai gan viss jau atkarīgs no gaumes - varbūt te nopulcējušies lieli strēlnieku fani. ;)
  Pārsteidz arī tas, ka nekur neparādās Amon Amarth pēdējais veikums.

 • gtw (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Dzeja nekada Juventus? Arprats. Manuprat Strelnieku albums ir vislabakais, jo saja albuma mijas ierpeksejo albumu skanejums ar jaunu skanejumu!