Aizvien prom no līķiem: Jānis Bukums – "Dzīvs un savādāks"

Pirms kāda brītiņa atpazīstamais smagās balss īpašnieks JĀNIS BUKUMS - tagad atrādās jaunā ampluā. Un jaunā formātā: kur viens ir Līderis un visi pārejie var pa druskai "pie ratiem sēdet". Vispār pareizs mūzikas harizmātiskais piegājiens, par ko liecina tagadējais albums.

Kopējais iespaids - mūsu sabiedrībā, kur visi ar visādu mūzikas informaciju ir pārēdušies - šis jaundarbs tā mēreni atšķiras. Pirmkārt, jau ar to – ka visa šeit iedabūtā skaņu māksla ir ar reti vīrišķīgu iepresējumu. Otrkārt, visi melodiju vagoni virzās uz priekšu lēni, bet pārliecinoši. Treškārt, "ap" disku ir veikta pārliecinoša reklāmas kampaņa, kas šo darinājumu ieved vismaz uz brīdi pazīstamības saulītē. Un tas ir laikos, kad kārtējā diska parādīšanās pie apvāršņa pūlī netiek uztverts kā notikums. Un pats galvenais, ka kapsēta vēl liks pagaidīt, jo ... līķīši taču nedzied.

Te dzied un pulcējas klausītāji... man šķietas, ir vismaz 7 gadījumi, kad šādu skaņu mākslu varam lietot...

- div-tulībā pie jūras, kad vētra netrakojas un lietus nebrāzmojas aumaļām, taču ai-podā skan tieši šīs notis;

- kafejnīcā var skanēt fonā, kad malkoju labu kafijas padzērienu un sarunājos ar Dāmu melnā ādas jakā.

- rokeri savu izbraucienu starplaikos, kad moto-zirgi ir izslēgti. Un tiek kurināts ugunskurs un uz iesmiem cepti cīsiņi.

- MONRO pirmā iesaukuma fani, kas atceras Jāņa balss spalgojumus aizmākoņu oktāvās. Par balsi: vēl drusku uz priekšu parunāsim ...

- pieļauju, diska mūzika skan arī mājās - kur ģimenes galva ir pārliecināts par sevi vecis, kurš visu veču lietas dara - atkal pārliecinoši.

- varu disku klausīties vientuļās lauku mājās, kad ārā lejas reti apnīkstošs lietus, bet istabā ar gaišu liesmu kurās silts kamīns.

- tomēr vislabāk šo mūzikas birumu piedien klausīties "dzīvajā", t.i. koncertā ar pašu Jāni priekšgalā.

Un - kas tad nu šajā albūmā ir tāds SAVĀDĀKS? Nu jā, galvenā solista balss ir... nolaidusies par kādām pāris oktāvām zemāk, ja salīdzinām ar paveikto Pirms -Atmodas aizlaikos MONRO rindās. Tagad ir jauna balss, caur kuru vēl vienu reizi jāiekaro publikas rindas. Un jau vislabāk to darīt jaunas komandas priekšgalā, kur ir tikai viens izteikts līderis.

Vēl – mūzikas izteiksme ir ne pārāk ātros gaņģos. Pa reizei skaņdarbos iesprāgst ģitāras uzvirpinājumi (ko uz instrumenta dara Artūrs Račinskis, arīdzan kādreizējais MONRO cīņubiedrs), pa reizē "redzami" taustiņi. Bet viss savērpjas visai tradicionālos virpūlos. Freda balss "Intro" ievadverķī gan pabaida ar šausmām teju 665 formātā, tomēr pēc tam nesekoja "sympho-war-black" uzdrāzumi. Seko daļēji dzirdētas "hard" intonācijas ar iepriekš prognozējamiem ierāmējumiem. Tostarp arī RADIOHEAD'a "Creep" pārlikums ir šķietas tepat Liepājas pievārtē radies...

Drusku vispārīgākos vārdos šo visu ietērpjot – jaunam un varbūt ne tik jaunam māksliniekam zem sava segvārda pirmais albums ir ... ar atlaidēm. Tiek iedots uzticības kredīts, kas vēlāk gan būs jāatpelna. Pirmais disks ir iepazīšanās priekš klausītājiem, un arīdzan pašam māksliniekam iespēja apzināt savējos fanus. Debija ir debija, taču lielais pārbaudījums būs pie otrā riņķa, par kura tapšanu Jāņa Bukuma nometnē ir paziņots. Jāgaida turpinājums.

Vērtējums: ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ (7 galvaskausi)! 

Lapa ar albuma bezmaksas lejuplādi: http://www.janisbukums.com/

Komentāri: