Atpazīsim savējos (fani un eksperti)

Vai ne, ir karametāls, ir mūzika, ir mūzikas komandas, ir klausītāji, ir fani un ir eksperti. Tad par pēdējām divām "kategorijām" ir tas nelielais šā brīža pastāstiņš.

Kad mēs sākam viedēt par to vai citu mūziku, tad sākam arī sevi saprast. Uz kurieni ejam. Un, pārfrāzējot kādu citu teicienu, "kādu nošu lauku tu uzarsi (tbiš- klausīsies), tāds tu pats manās acīs būsi".

Tā nu iegājies, Latvijā un pašmāju fanu lokā patiesā rokmūzika nav īpaši cienīta. Diemžēl, vēsturiski mēs neesam rokmūzikas "mītnes zeme", ne arī tā pa īstam izveidojušies kā rokmūzikas fani. Lai gan par šādu tautu runājot: mūsu rokmūzikas karsēji arī pietiek. Tiesa, tādā "svētdienas režīmā" tā lielākajai daļai. Vienkāršāk runājot, mēs par atraktīvu rokmākslu interesējamies izretis - kādās nedēļas nogalēs, reizēm darbadienu vakaros, varbūt arī kādas nedaudzas dienas mēnesī. Pa reizēm aizskrienam uz dažiem izreklamētiem koncertiem. Vai arī - sekojot uzprišinātām pārdošanas kampaņām - "uz vilni" arī mēs iegādājamies pa kādam šāsdienas t.s. kulta albumam.

Protams, nedaudz retākās rindās sastopami - ir fani. Tie, kuri seko tās vai citas komandas gaitām. Vai nu tā būtu Dimmu Borgir, vai Carcass, vai Impaled Nazarene, vai... Nazareth. Tagadējās jaunās IT tehnoloģijas ļauj caur "tīmekli" izsekot savas iemīļotās bandas gaitām ja ne pa dienām, tad pa nedēļām jau noteikti. Un katrs no mūsu karsējiem to ar skubu jau dara. Fanus raksturo - citu (ne-savas komandas/ vai žanra) spējš noliegums. Tā teikt, viss, kas "nav uz mana ceļa, ir pagalām garām, sh*t, ...". Reizēm notiek mazi kariņi starp faniem vai to "kopienām". Reizēm arī lieta nonāk līdz prastai dūru vicināšanai tumšās pavārtēs.

Faniem ir iespējams arī pilnveidoties - kļūt par ekspertiem. Manuprāt, viens veiksmīgs mēģinājums ir te http://exs.lv/?p=32714 un tālāk te http://exs.lv/?p=39205 (jautrākā veidā). Eksperti no faniem atšķiras ar daudz tolerantāku pieeju visām lietām, tostarp arī "svešajiem" žanriem un mūziķiem. Saprotot, ka nu reiz mūzikas pasaule ir krietni plaša un daudzšķautnaina. Ka it visur ir savi zelta graudi un pelavas. Ka viss attīstās, un ka arī katram no mums ir iespēja veikt visā(-ās) lietā(-ās) savu pienesumu.
---
Ak jā, jāatbild arī uz kāda mūzikas karsēja jautājumu man pašam: kas tad es (Sametis) esu? Neesmu ne fans, ne eksperts. Saku: esu brīvs cilvēks, kurš padziļināti vērtē visas ar mūziku saistītas lietas, un kurš karo PAR labu mūziku! Yeheee

www.karametals.lv

Komentāri: