Bez steigas apstāties: PIENVEDĒJA PIEDZĪVOJUMI — «Nelaiks»

(Raksta Dethecrator) Savā astotajā diskā PIENVEDĒJA PIEDZĪVOJUMI parāda, ka spēj un gatavi mainīties, liekot priekšā klausītājiem jaunas skaņas.


Tā kā PIENVEDĒJA PIEDZĪVOJUMI ir viena no tām grupām, kas metālistiem vienmēr bijusi tuva, tad apskatīsim šī nemainīgā trio (jau vismaz 25 gadi bez sastāva maiņām!) jaunāko albumu.

Pirmajā ausu uzmetienā «Nelaiks» atgādina otrādi apgrieztas ORANŽĀS BRĪVDIENAS: proti, ja ORANŽAJĀM BRĪVDIENĀM raksturīgas sūras un skarbas tēmas, kas tiek apdziedātas jautri regejainā un ska manierē, tad «Nelaikā» tiek darīts tieši pretēji: te izskan visai pozitīvi un mierpilni teksti, toties mūzika ieturēta PIENVEDĒJIEM raksturīgās minora melodijās un akordos. Šis kontrasts ir viens no elementiem, kas rada albuma vilkmi.

Pirmā dziesma «Viss kārtībā» parāda klausītājiem, uz kāda viļņa būs tālākais albums, un sekojošā «Ejam mājās» līdzinās astoņdesmito gadu elektroniskajam minimālismam tādā kā NSRD garā. «Es gaidu» ir raksturīgi «pienvedējisks» gabals ar savu dinamiku, un «Notici» neuzkrītoši tuvojas rezignēta «shoegaze» iezīmēm.


Oficiālais video dziesmai «Viss kārtībā»:

https://www.youtube.com/watch?v=MgaalJtAQMs


«Apsegties» ir visai neparasta dziesma: tā sākas ar mierīgu elektroniku, kas pamazām kļūst intensīvāka, lai piedziedājumā tuvotos mūsdienu KORN elektronizētajai skaņai — tai, kas rodama pēdējos divos KORN albumos. Toties «Virs galvas» ir vājākā dziesma «Nelaikā», jo gandrīz visās pārējās dziesmās samērā pozitīvie teksti veido dinamiku, kontrastējot ar skumjajām melodijām, savukārt šī dziesma ir ieturēta viscaur hipsterīgi ļenganā pozitīvumā (gan teksts, gan mūzika) un tāpēc nesatur iekšējo spriegumu. (Bet gan jau atradīsies klausītāji, kas meklē tieši tādas dziesmas.)

Noslēgumā ietvertas divas 1994. gadā sarakstītas dziesmas, kas apstrādātas ar elektroniku, lai līdzinātos pārējai albuma skaņai — «Pacelties» prasa piepūlēt smadzenes, lai izsekotu līdzi tekstam, kamēr tituldziesma «Nelaiks» ir kārtīga paģiru himna no deviņdesmitajiem.


«Ejam mājās» lirikas video:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=VxFfJmXVRcc

 

Kopumā šīs desmit dziesmas, ja salīdzina par PIENVEDĒJA PIEDZĪVOJUMU iepriekšējiem darbiem, vairāk līdzinās tādiem gabaliem kā «Maniaks» un «Jel», nevis «Elektra» un «Laimīgs». Esat ievērojuši: ja grupa spēlē 20+ gadus nemainīgā žanrā, tai parasti mainās sastāvs, vai ne? Savukārt tās grupas, kam sastāvs nemainās, izmaina skanējumu: tās mainās pašas. Tāpēc varam ar gandarījumu vērot, kā Māris Žigats un brāļi Lundes mainās un evolucionē. Bet albuma vāks taisa spēles ar klausītājiem — ne iekšpusē, ne uz aizmugurējā vāka nav atrodams īsts dziesmu saraksts, kura vietā varam lasīt šādu rēbusu:

VISS KĀRTĪBĀ, EJAM MĀJĀS, ES GAIDU.
NOTICI!
VIENĪGĀ DOMA — STEIGĀ APSEGTIES, VIRS GALVAS PACELTIES.
/NELAIKS/

Kopvērtējums: ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ (8 galvaskausi)!


Uzmanību: 4. oktobrī lielkoncerts!

https://www.bilesuserviss.lv/lat/biletes/muzika/klubu-pasakumi/pienvedeja-piedzivojumi-25gadu-jubilejas-koncerts-286352/

Komentāri: