Brāļu kapos līķi visādi: #100ieraksti100gadei — II daļa

(Raksta Dethecrator) Sakarā ar Latvijas Republikā nosvinēto simtgadi Karametāls izmanto iespēju, lai atskatītos uz 100 līdz šim neapskatītiem ierakstiem Latvijas metālscēnā, kas radīti valsts pirmajā simtgadē.


Tāpat kā pirmajā apskatā pagājušomēnes (links beigās), šodien apskatām nākamos piecus albumus, no kuriem četri bija iznākuši laikā pirms Karametāla rašanās.


6. HERESIARH ripulis «Mythical Beasts and Mediaeval Warfare» 2000. gadā bija pārsteigums ar savu atvēziena līmeni. Viduslaicīgas skaņkārtas, progresīvā roka aranžējumi, blekmetāla ģitāru skaņa un ambienti taustiņi, brutālais vokāls kopā ar powermetāla plātīgajiem rifiem un soprāns ar blastbītu — parasti grupas vairāk vai mazāk sekmīgi saliek kopā dažus no tamlīdzīgiem elementiem, taču HERESIARH ar sīkumiem nekrāmējās un to visu uzkačāja līdz 11. iedaļai. Grupas potenciālu raksturo fakts, ka divus gadus agrāk izdoto demokaseti «Dragons of War» pēc tam, kad to pagrīdes koncertos Baltijā notirgoja 800 eksemplāros, sāka piratizēt Somijā… Demokasete attiecīgi palīdzēja HERESIARH tikt pie līguma ar Rietumu leiblu «Demolition Records» un «Plastic Head Distribution» (atceramies — tas vēl bija laiks, kad izdevniecība un izplatīšanas tīkls bija ārkārtīgi būtiski faktori), un tā «Mythical Beasts and Mediaeval Warfare» CD, joprojām būdams viens no visu laiku netipiskākajiem ierakstiem Latvijas metālscēnā, tolaik parādīja grupas unikālo potenciālu, kuru daži dalībnieki pēc tam pāris gadu laikā pilnībā izniekoja, sākot spēlēt… poproku. (Kaut tas būtu joks!)
Skaņas paraugs.


7. Vienmēr aktuālie vecmeistari HEAVEN GREY, izrādās, kādreiz bija arī jauni un «zaļi». Pirms kasetē iznākušā debijas albuma «Northwind» (1998.) bijušas arī demokasetes «Under the Grey Clouds» (1993.) un «Memory River» (1996.). Tā kā mūsdienās šos ierakstus kopā sadzīt ir diezgan nereāli, tad grupa — pati to apzinoties — 2013. gadā izlaida CD kompilāciju «On the Wind of Memory» ar remāsterētiem gabaliem no šiem deviņdesmito gadu ierakstiem. Izlasē ir tikai 8 kompozīcijas 32 minūšu garumā, un jāatzīst, ka tas ir darīts pareizi, jo atstāj mazuma piegaršu, liekot meklēt rokā vēl citus HEAVEN GREY diskus! Izlase veltīta traģiski un priekšlaicīgi viņsaulē nokļuvušajiem biedriem — dziedātājam Ansim Melderim un ģitāristam Sigvardam Blažēvičam, padarot soloģitāristu Vjačeslavu Ņikitinu par vienīgo grupas dalībnieku cauri visiem laikiem. Dziesmas kompilācijā nav sakārtotas hronoloģiski, un tas ir pareizi — pirmo demo te pārstāv vien «Dance of Darkness», kas izlasē ievietota kā piektā dziesma, lai no šī pirmā demo caurā spaiņa skaņas klausītāji jau pašā sākumā nemestu diska vāku pret tuvāko žogu. Pārējās dziesmas «Night Breath», «Ceļš», «Thirst of Souls», «Broken Mirror» u.c. ir labākā kvalitātē, un dažiem no mums tās pat ir laimējies savulaik dzirdēt dzīvajā… Izlase noformēta ar autentisku Raita Sameša 1994. gada rakstu no «Rīgas Balss», kurā katram gadījumam piebilsts: grupa esot «diezgan draudzīga».

8. «… Of Hate & Blood» ir pagrīdes blekmetāla kompilācija 300 numurētu kasešu tirāžā, kas izlaista Grieķijā drusku pēc 2000. gada un kurā ir iekšā DARK DOMINATION dziesma «Swords of the Northern Sea». Tā kā šī pati kompozīcija nemainītā variantā dzirdama albumā «Blasphemy», šeit kavēties pie tās nav jēgas — šī izlase mūsu #100ieraksti100gadei sarakstā iekļaujama tikai kārtības labad, lai statistika būtu precīza.

9. Pēdējos gados novērojama dīvaina tendence — Metālmūzikas Gada Balvā no nekurienes uzrodas perfekti iespēlēti hevīša ieraksti no grupām, no kurām pirms tam bijis dzirdēts labi ja viņu nosaukums. Viena no tādām ir WASPTRESS — pirms diviem gadiem mūsu dzirdeslokā nokļuvušais albums «Darkness» konkrēti iespārdīja. Četri latviešu instrumentālisti piesaistījuši britu dziedātāju Gaz Hunt, un tagad dzirdami azartiski rifi un ģitāras solo, bet vokāli nāk tieši no astoņdesmito gadu «matu metāla» laikiem — vāju dziesmu WASPTRESS ierakstā uzrādīt nav iespējams! Muzikāli oriģināls ir «Win or Lose» atonālais intro, bet «I Am What I Am» stila ziņā izklausās pēc trīskārt palēninātas STATIC–X kompozīcijas. Pēdējā gabalā «MX4» ieskanas arī mūsu valsts valoda.
Dziesma.

10. Nezin kādos apstākļos Karametālam pieklīdis 2004. gada demo no GRUPAS «VILNIS», ierakstīts 2002. gada «Tabūnā», Zabadakā, «Depo» pagrabā un vēl kaut kādā «Vōnī», un disks saucas «Man ir āmurs» (skaidrs, ka uz tā vāka redzamajam bebram, protams, ķepā ir zāģis, ne āmurs — jūs taču negribējāt, lai viss būtu vienkārši un saprotami, vai ne?). GRUPAS «VILNIS» sastāvā te divi dalībnieki: basists Edža un bundzinieks Spānis, kas kopā saražojuši 20 gab. grūvīgus, džezīgus gabaliņus, kam lielākoties pat nosaukumi nav izdomāti — figurē vien tādi pagaidu izteicieni kā «nezin kur s–plūst», «sierā sagājējs» vai «pretzobs». Teksts nav iedziedāts nevienā no kompozīcijām, izņemot trešo dziesmu no beigām — «daždien atpakaļ», kur šo to iebļāvis Dambis. Rezultāts izklausās apmēram tā, it kā RED HOT CHILI PEPPERS ritma sekcija nebūtu pavasarī pārgriezusi pulksteni un tagad, ierodoties uz mēģinājumu stundu pirms dziedātāja un ģitārista, nodarbotos ar visu, kas vien ienāk brīvā prātā. Klase!

Pirmais apskats #100ieraksti100gadei šeit:
https://karametals.lv/zinas/no-pazemes-liku-kambariem-100ieraksti100gadei-i-da-980/

Komentāri: