Deodium — Saules Kalpi (2012 - recenzija)

(Raksta Dethecrator) Jauna grupa, spēlē tepat pa pagrabiem, bet ambīcijas uzreiz uz konceptalbumu… Vai DEODIUM ieraksts «Saules Kalpi» būs trāpījis mērķī? Uzreiz jāsaka — trāpīts tik pamatīgi, ka mērķis ir pilnīgi izšķaidīts pa gabaliem! Un tad pamazām pa aplinkus ceļiem jāpaskaidro, kas tas par mērķi, un kā tas izšķaidīts…

Latvijas smagmūzikas galvenie virsaiši SKYFORGER (jā, tā nav kļūda, ka DEODIUM uzreiz izpelnās tādus smagsvara salīdzinājumus!) ir ne tikai vispārzināmie mūsu nacionālistiskā pagānmetāla celmlauži, velēnas vērsēji, santehniķi un kas tik vēl ne, bet viņiem ir arī aspekts, par kuru līdz šim runāts tikai «Melnās Piektdienas» pīpētavā, un tad arī tikai pusčukstus. Proti, «debesu kalējiem» kājās pēdējos desmit gadus ir tik lieli septiņjūdžu zābaki, ka savā ziņā viņi ir uzlikuši lielu lāstu visiem tiem, kas ar savām pastaliņām un vīzēm gribētu tipināt viņu pēdās. Nav šaubu: ikviena jaunā grupa, kura spēlētu latviski folkloristisku smago mūziku, automātiski tiktu salīdzināta ar SKYFORGER — un tiktu vai nu kritizēta par «taisīšanu pakaļ» (lai nu ko, bet kritizēt mūsu tauta māk!), vai arī būtu jādzird, ka jauno censoņu pirmie ieraksti nevelk līdzi SKYFORGER ilgus gadus mērķtiecīgi slīpētajiem talantiem. Tāpēc citi nemaz nemēģina. Plus vēl iespējamo mēģināšanu sarežģī fakts — «kalēji» savā garajā daiļradē ir izspēlējušies tik daudzos virzienos (sākot ar bleķi un beidzot ar tīru autentisko folkmūziku), rakstījuši «parastus», tematiskus un konceptalbumus, ka jebkurai citai grupai praktiski nebūtu iespējams uzrakstīt kādu pagāniska satura ierakstu, lai netiku saņemti apvainojumi šāda vai tāda «skaju» albuma elementu kopēšanā.

Tas ir, līdz DEODIUM «Saules Kalpiem». Ar azartiski enerģiskiem dzīvajiem šoviem pazīstamā grupa ir beidzot paveikusi teju neiespējamo «Saules Kalpos»: ir radīts skudriņas pār muguru dzenošs ieraksts, kurš atbilst mūsu pagānmetāla veterānu izkoptajai formulai («kačājošas» dziesmas dzimtajā valodā, latviski melodiskas un vienlaikus latviski muskuļainas, un kam cauri gluži kā bataljona komandiera pavēle vērpjas kopēja tematiskā stīga) — bet «Saules Kalpi» ne par mata tiesu neizklausās pēc SKYFORGER. «Saules Kalpi» izklausās tikai un vienīgi pēc DEODIUM, un tā tam būs būt!

Ieraksta izkārtojumā DEODIUM atgādina toties tādu kolektīvu kā TESA: «Saules Kalpos» ir sešas dziesmas, kopējais garums — zem pusstundas, tā kā grūti pateikt, kas tas ir — albums vai EP. (Paši DEODIUM saka, ka EP; pieņemsim, ka tā ir pieklājīga pieticība.) Ja grib, tad var izcelt arī šādu aspektu: pēc ripuļa kopējās pabeigtības skaidrs, ka šeit vēl pāris trīs dziesmiņas pielikt nebūtu liela jēga, tāpēc DEODIUM ir malači, ka apstājušies īstajā brīdī.

Interesanta (un pareiza) izvēle bijusi likt kā pirmo dziesmu «Svešinieku», nevis gabalu «Prologs», kas nosaukuma dēļ it kā piederētos pirmajā pozīcijā. Bet lieta tāda, ka «Svešinieks» ir stāsta galvenajam protagonistam veltīts muskuļainais gabals, kurš līdz ar to rada pareizu pirmo iespaidu klausītājam, jo daudz labāk reprezentē CD kopējo kareivīgo noskaņu — kamēr «Prologs» ir t.s. spēka balāde. Kopumā episkā leģenda par Saules kalpiem ir vairāk stāsts par spēku, nevis balādi, ko pierāda jau nākamā dziesma («Mosties») un sekojošais titulgabals. Priekšpēdējā dziesmā tuvplānā redzam stāsta galveno antagonisti («Burve»), un beigās notiek «Kauja».

https://www.youtube.com/watch?v=Nlhsf53qyLk

 «Saules Kalpiem» piemīt reti sastopama saturiskā kvalitāte, kura ar savu jaudu klausītāja uztverē paceļ vēl augstāk muzikālo veikumu (lai nebūtu jāpiesauc «Kurbads», tad kā piemēru pieminēsim QUEENSRIJCHE «Operation Mindcrime» konceptu). Kas tad ir šie Saules kalpi, Svešinieks un ļaunā burve? Kāpēc izvēlēti šādi tēli? Lūk, DEODIUM atbilde pārsteidz ar savu vērienu: šie jaunieši savā lirikā sakausē kopā tūkstošgadīgu tautas teiku epiku ar mūsdienu kapitālistiskās ekonomikas bumu, krīžu un recesiju cikliskumu. (Vēl vairāk pārsteidz fakts, ka viņi ne tikai tā grib, bet arī tā izdara!)

Iedomājieties, ka vienā organiski saderīgā naratīvā saausts kopā Tolkīns ar Krugmanu un Stiglicu, «Nībelungu Gredzens» un «Beovulfs» ar ekonomikas analīzēm no Jāņa Ošleja, vai Pumpura «Lāčplēsis» ar Marksa «Kapitālu»! Jeb kā DEODIUM to paši definē savā Bandcamp profilā: «Mēs galvenokārt runājam par mūsdienu sabiedrības degradāciju — caur mītisku radījumu un episku notikumu prizmu». Tad lūk: ļaunā burve ir Nauda, savukārt viņas vara — nu, tā vara, kas naudai piemīt. Bet Saules kalpi ir visi tie, kam Nauda un viņas vara ir, latviski sakot, pie dirsas. Tātad tie, kam dzīvē ir par Naudu citas lietas svarīgākas. (Visu šo lietu skaitā ieskaitot arī, piemēram, augšminēto dirsu.)

Divdesmit pirmā gadsimta vājprāts —
Raganai, naudai nu mēs vergojam!
Drūms un bargs ir šis laiks —
Saules vairs nav, tumsa mūs nu vada!

Lieki piebilst, ka stāsts beidzas tā, kā episkajam varoņstāstam pieklājas: Saules kalpi ir uzveikuši raganas noburtos (nopirktos?) karapūļus, bet galvenais varonis pats saķeras nāvējošā cīņā ar burvi, un bojā iet abi. Konceptuālai mitoloģijai svarīgi — protagonists figurē tikai kā Svešinieks: karotājs bez sejas, varonis bez personības kulta. Tātad — ikviens no mums! (†)

Neraugoties uz «Saules Kalpu» brīvu pieejamību caur Bandcamp, jārekomendē iegādāties ne tikai digitālo lejupielādi, bet arī fizisko formātu — gan dēļ ārkārtīgi veiksmīgā mākslinieciskā noformējuma baudīšanas, gan lai būtu iespējams pastudēt tekstus izlasāmā formā. Tā kā prasiet P3LICAN vai meklējiet «Randomā»!

Vērtējums: ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ (9 galvaskausi)!

http://deodium.bandcamp.com/

http://www.randoms.lv/?sub=view_item&cat=101000&iid=DEODIUM&oldsub=search&q=Deodium

_____________

(†) Asociācijas ar «Anonymous» grupējumu vai «Vendettas» Guy Fawkes masku Svešiniekam uz sejas ir neobligātas, bet vēlamas.

Komentāri: