Ekspressviedoklis: pēc "Jelgava '94" noskatīšanās - domas dalās

Nu, bija viens notikums TV dzīvē- (ne)saistībā ar Latvijas svētkiem. Vienā vakarā pēkšņi uz ekrāniem atrādījās mākslas filma "JELGAVA '94", kas bija veltījums 90'to gadu sākuma sadzīvei. Un lielā saistībā ar trakmūzikas norisēm tajā pašā laikā...  Filma veidota pēc tāda paša nosaukuma grāmatas, uz doto brīdi tā nav lasīta... pie izdevības tas tiks darīts. 


Jā, bet par lentē redzēto- jāsaka: ir JĀ domas un ir NĒ domas. Vienvārdsakot: viedoklis ir dalīts uz pusēm, kā saka.

* NĒ 1. Jāsaka, filmā tēlots tikai viens varonis, kuru berž apkārtējā dzīve. Kāda nu tā bija aizvadītā gadsimt 90'to sākumā juku laikos. Kad viena sistēma bija nobrukusi, bet vietā cita tikai vēl mazpamazām radās. Daudziem tad bija apjukums. Daudzi padevās liktenim, padevās dazādiem kārdinājumiem. Bet ne tuvu visi. Daudzi paspēja šos laikus pārlaist daudz mierīgāk un sakārtotāk. Ne tā, kā filmā tika tēlots. 

* NĒ 2. Filmai pietrūkst sižets un spraigums. Nav tāda darbības vadlīnija. Ir vien tikai skolēns, kurš pakļauts dažādām ārējām ietekmēm. Kurš katru dienu izdzīvo kā pēdējo. Un par rītdienu nav nekādu skaidru ziņu. Grib spēlēt ģitāru un grib piedalīties kādā metāla grupā. Bet nekas lāgā nesanāk, tālāk par aiziešanu uz "Krāmeni" vienu reizi netiek... 

Un tagad:

* JĀ 1. Filma ir visai spilgta laikmeta liecība. Kamēr pieaugušie taisās veikt kādus "biznesus", viņu jaunākā paaudze nomesta novārtā. Laika griežos parādās visādas alternatīvas domāšanas, tiek piesaukt arī trakmūzika. no cietuma bēgošie desmiti noziednieki, netīras ielas un mūzikas klubi, kur par kārtību neviens nerūpējās. Jāsaka, realitātē tā bija. Un šī filma būtu rādāma tagadējās vēstures stundās skolās. 

* JĀ 2. Parādīts te tiek arī tas - ka pasauli griež tie, kas ar "kreiso vītni" dzimuši. Jeb ar altenatīvo domāšanu. Filmas varoņiem tas gan vēl "viss ir priekšā", taču t.s. nepareizo mūziku klausās gan. Līdz pat CANNIBAL CORPSE grimasēm. Un, ka visi lielie mūzikas dārgumi rodas un aug vietās, kur tos neviens negaida. 

* JĀ 3. FIlma atrāda arī tagadējās Latvijas kinomākslas uzrāvienu. Kas ap mūsu Valsts 100-gadi ierāda mūsu kinovīru potenciālu. Un tas nav mazais. Un tas vieš cerību nākotnei. 

Tai nākotnei, kas sāksies pēc "kroņa vīrusa" perioda. Bet tas jau ir pavisam cits stāsts...

https://www.youtube.com/watch?v=IZ3kXMfeRQg

Komentāri: