Hellfestā smagi dārdēja leģēti kapu zvani

(raksta KARAMETĀLA korespondente Zaiga Kediņa) Francijas lielākais smagās mūzikas festivāls HELLFEST nu ir izskanējis. Festivāls norisinājās Klisonā, netālu no pilsētas Nantes, no 16. līdz pat 20 jūnijam. Visu nedēļas nogali metāla cienītajiem bija iespēja baudīt mūziku, alu un, protams, vīnu. Caur lietu, caur smilšu dūmiem, caur matu ērkuļiem, mēs tur bijām un redzējām pasaules metāla spēcīgākos, leģendārākos un iedvesmojošākos metāla grandus; kā arī mūsu pašu mājās un Eiropā godam atzīto grupu Skyforger. Un tagad par visu pēc kārtas.

HELLFEST 2011: Par 20 000 metālgalvām šogad vairāk.

Vīnogu lauki sabradāti un plastikāti izmētāti. Metālfani no jauna pamieloti un uzlādēti - tādas ir sekas pēc 6 HELLFEST festivāliem, gadu pēc gada. Pasaulē HELLFEST popularitāte strauji aug ik gadu un Klisonai ar 6000 iedzivotājiem šīs festivāla dienas ir ienesīgākās gadā - jāizgulda, jāpabaro un jāremdē slāpes vairākiem desmitiem tūkstošu metālmūzikas fanu.  Ja iepriekšēja gadā organizatori vēl mudināja uz laicīgu biļešu iegādi, atgādinot, ka biļetes var pietrūkt, tad šis gads tika totāli izpārdots jau maija sākumā. Tiek runāts, ka uz šo - 2011 gada jūnija 3. nedēļas nogali, sapulcējās ap 80 000 festivāla cienītāju. Tas pierāda, ka ik gadu apmeklētāju skaits palielinās par 20 000. No viena festivāla apmeklētāja vidēji tiek iegūts aptuveni 65 eiro dienā, bet festivāla budžets šogad sasniedza 5 miljonu EUR barjeru.

Festivāla norises vieta ir vienā no Francijas vīnu reģioniem, Luāras upes ielejas dienvidos, mazā ciematā Klisonā, kur vietējie cenšas aizbāzt ausis un piemiegt acis, jo viss mazais ciemats nu kļūst melns. Noskaņas radīšanai arī laika apstākļi bija atbilstoši Atlantijas tuvumam - tumšs debesu jums virs festivāla radīja ellīgu piegaršu...

Tiem, kuri vēlējās apmesties ērtāka vietā par telšu pilsētiņu, ir laicigi jāplāno rezervēt viesnīcas numuru kāda no tuvumā esošajām pilsētām, jo, pēc personiskas pieredzes, 20 km rādiusa no festivāla norises vietas, visas viesnīcas jau būs aizņemtas.

Ja galu galā, pa šīm trīs festa dienām sanāk iemaldīties pašā Klisonā, meklējot cigaretes (ko nav iespējams iegādāties festivāla teritorijā) vai vienkārši kārtīgu alus kausu, tad der zināt, ka arī tur tiek rīkoti koncerti, kur uzstājas vietējā mēroga grupas, atbilstoši dažādām mūzikas gaumēm.

Saistībā ar Klisonu jāpiemin tāda svarīga persona kā Patriks Rojs ( 19..- 2011), kas bija viens no Klisonas amatpersonām un heavy metal piekritējiem. Patriks Rojs aktīvi atbalstīja HELLFESTA darbību no tā aizsākumiem līdz pat pēdējam brīdim. Savu piederību metālmūzikas klanam viņš pierādīja 2010. gada Métallurgicales festivālā, kāpjot uz skatuves kopā ar vienu no franču smagās mūzikas metinātājiem Mass Hysteria un dziesmas Furia laikā nodemonstrēja savas ģitārspēles prasmes. Pateicībā Patrikam Rojam, šogad tika veltīts piemiņas mirklis Scorpions uzstāšanās noslēgumā, sekojot pirotehnikas šovam un apmeklētāju speciāli izvēlētai AC/DC dziesmai.

Liberẻ Apero!

Ar lidmašīnām, ar autobusiem, ar mašīnām un vilcieniem - no visiem pasaules nostūriem sabraukuši metāla brāļi un māsas, kuru ausis „izslāpušas” pēc mūzikas tāpat kā to mutes pēc alus...

Festivāla teritorija tika atvērta jau dienu iepriekš, lai visiem metālgalvām būtu ērtāk iekārtot savas ligzdiņas telšu pilsētā, kuru ieskauj Klisonas vīnogu lauki. Ne reizi vien daudziem alus pārpildītiem smagās mūzikas cienītājiem vīnogulāji noderēja tualetes vietā (vēl neviens nav runājis par to, kādu ietekmi tas atstāj uz vīna kvalitāti, jo tomēr tā ir prestiža lieta šajā valstī). Atšķirībā no citiem Eiropas festiem, vīns šeit ir goda vietā un festivālos konkurē līdzās alum un viskijam. Lai kā arī tas liek brīnīties ne vienam vien iebraucējam, tas tomēr iezīme faktu, ka atrodies Francijas festivālā nevis, piemēram, Vācijā, Zviedrijā vai Anglijā. Kamdēļ gan neizbaudīt tos labumus, ko šī valsts tev piedāvā? Lai gan ziemeļbērniem grūti sevi atveldzēt ar raudzētu franču vīnu, kas netīk ne garšas kārpiņām, ne arī kunģim. Lai arī komerciālais, tomēr alus ir un paliek neatsverama festivāla sastāvdaļa.

Pirmā, otrā vai trešā diena, telšu pilsētiņa nekad nestāv uz vietas - kāds tikai iekārtojas, kāds jau dodas prom, bet kādam telti ir aiznesis vējš. Varbūt ne tik daudzi kā Vācijas festivālos, bet arī šeit gadās tādi, kuri tā arī netiek tālāk par telti, 3 dienas nodzīvojot tikai telšu pilsētas teritorijā. Bet francūži festivālam pieiet mazliet nopietnāk - visi kā viens pēc dušu apmeklējumiem no rīta taisnā ceļā dodas uz koncerta norises vietu.

Nākamais āķis franču festivālā ir valodas barjera. Ne reizi vien nāks pretī kāds matainais brālis un kaut ko šļupstoši lūgs un vien no žestiem būs jāsaprot, kas ar to domāts. Piecos no rīta, kad nav iespējams vairs sevi uzpildīt ar spēcīgu dziru un par došanos pie miera nav ne miņas, francūži nav klusi, bet gan liek manīt visai telšu pilsētai par savām vajadzībām. Šī neapmierinātība izpaužas vietējos krūmos atrastos vai arī no žogiem noceltos bluķos (atkritumu tvertnes arī der) un to vilkšanai pa asfaltu - ar saucieniem "Libere Apero! Libere Apero!'' (tulk. -  par brīvu dzeršanu ).

Tomēr, ja izdodas izkļūt cauri pūļiem līdz festivāla teritorijai, līdz lielajam HELLFESTA Krustam, elles vārti nu ir vaļā. Ja iesākumā nav vēlmes iet tuvāk skatuvei, bet gan izpētīt teritoriju, pirmā plānā ir HELLFESTA tirdzniecības telts. Jāatzīst, ne visiem tīk 15 līdz 20 min. garās rindas. Sevišķi situācija ir netīkama, ja līdzi nav lietussargs vai attiecīgs ietērps un esi noskatījis telts iekšpusē lietus apmetni, bet lietus jau ir uzsācis līt un kaut kur uz skatuves spēlē tava iecienītā mūzikas grupa. Šādos gadījumos rindā stāvošie sabīdas daudz ciešāk nekā lielās skatuves priekšā mūzikas baudkāres pārņemtie.

Mūzika

Nostaļģisku noskaņu radot, kā galvenie festivāla mākslinieki paziņoti bija IGGY & THE STOOGES, OZZY OSBOURNE, THIN LIZZY, MR. BIG un SCORPIONS, ka arī JUDAS PRIEST, kuriem šī ir pēdējā lielā vispasaules tūre. HELLFESTĀ šogad uzstājās ap 90 grupām. Lielāko pārsvaru ieņēma lielās ideālistiskās Amerikas mūzikas pārstāvji (51 grupa), bet pārējo sadalīja Norvēģija, Francija, Vācija, Zviedrija un Lielbritānija (un pa kādai grupai no pārējām Eiropas valstīm).

Pirmajā festivāla vakarā viena no vērienīgākajām bija leģendāro IGGY & THE STOOGES uzstāšanās, kur tika izpildīti tādi hīti kā "I wanna be your dog", ''Raw Power '' un ''No Fun". Uzstāšanās noslēgumā tīri dabīgi kaprīzajam skatuves māksliniekam radās vēlme pagriezt muguru pret publiku un parādīt savu pēcpusi visā tās krāšņumā, kā pateicību par dārgi iegādātajām biļetēm un ceļa izmaksām (kas Francijā nu dien nav lēti). Kā nākamos būtu jāpiemin amerikāņu death metal grupu MORBID ANGEL, kuri kāpa uz skatuves ap 22.00 piekdienas vakarā. Mākslinieki atskaņoja arī trīs dziesmas no sava svaigi izdota albūma: ''Illud Divinum Insanus''.

Tikmēr ap plkst. 23.00, kamēr uz lielās skatuves kāpa ROB ZOMBIE, Rock Hard teltī ar savu vienīgo koncertu Eiropā uzstājās death metal aizsācēji leģendārie POSSESSED ar solistu Jeff Berreca priekšgalā. Tas bija patiesi ellīgs ratiņkrēsla braukalēšanas šovs!

Sestdienas rītā tiem, kuri uzspējuši izstāvēt garās rindas uz dušām, iztīrīt zobus un pārbaudīt vai matu ērkulis ir tādā pašā miera stājā kā iepriekšējā naktī, bija iespēja lūkoties uz ziemeļmeitām CRUCIFIED BARBARA (Zviedrija). Trauksmainās Rock'N'Roll jaunkundzes sniedza gan acīm, gan ausīm  tīkamu uzstāšanos, izpildot repertuāru no  albuma "Til death Do Us Party", likdamas ne vienam vien kārtīgam metinātājam notrīsēt. Mazliet nejauši iemaldoties vienā no mūzikas teltīm, gadījas uzziet hardcoristu apvienību no Anglijas YOUR DEMISE, kas patīkami pārsteidza ar savu enerģisko priekšnesumu un ciešo kontaktu ar publiku. Gala rezultātā apsardzes darbiniekiem bija jāsavalda nevis sabangotais fanu pūlis, bet gan YOUR DEMISE solists Ed McRae, kurš neatlaidīgi koncerta noslēgumā metās iekš publikas. Festivāla programmā izmaiņas radīja grupa THE HAUNTED. Vokālists nokavēja lidojumu. Tā vietā uzstājās MUNICIPAL WASTE. Šis bija breakdown (lūzuma brīdis) visiem crowdsurferiem, kuri pūļiem peldēja virs publikas un strauji tuvojās skatuves virzienā. Daži jau laicīgi izģērbās, lai pūlī nepazaudētu bikses, kreklus un apavus. Toties zviedru thrash death metal grupa THE HAUNTED tika pārcelti no lielās skatuves uz mazo muzikālo telti, kas atradās telšu pilsētas teritorijā un norises laiks bija ap plkst. 1.00 naktī. Šeit pierādās, ka mazākās telpās ir vieglāk veidot kontaktu māksliniekiem ar publiku, jo telpa tika pārpildīta, uzstāšanās pārliecinoša un publika laimīga. Patīkami bija klausīties mākslinieka monologos ievītajās teiksmainajās vārsmās, nešaubīgi pārliecinot, ka kaut arī ar kavēšanos, šī grupa apstiprinājās kā viena no "must see" (tulk. obligāti jāredz) grupām. Vēl pieminēšanas vērti ir brazīļu brāļu Kavaleru apvienība CAVALERA CONSPIRACY, kuri prata uzkarsēt un izaicināt publiku ar dziesmām no jaunā albuma "Blunt Force Trauma", kā arī paredzami noslēdzot savu uzstāšanos ar SEPULTURA kaveru "Roots Bloody Roots".

Pārliecinošu priekšnesumu sniedza latviešu folkmetāla pārstāvji SKYFORGER, kuriem tika tas gods uzstāties Rock Hard teltī sestdienas pēcpusdienā 17.00. Lielajā pūlī varēja manīt savus tautiešus, kuri cītīgi ieņēma pirmo rindu pie skatuves un par godu SKYFORGER koncertam demonstrēja latviešu karogu. Ārzemnieku prieks par letiņu pagānismu lika sarauties tam mazajam latvietim mūsos un iededzināt dziļāk sirdī patriotisma jūtas. Kā folkmetāla pārstāvji HELLFESTĀ šeit būtu jāpiemin arī tādas grupas kā TURISAS (Somija), kas uzstājas uz vienas no lielajām skatuvēm agrā svētdienas rītā un tās pašas dienas pusdienlaikā ar enerģiski pagānisku harismu uz skatuves kāpa ARKONA (Krievija).

Trīs dienās un naktīs nav iespējams aptvert visu un nav iespējams uzrakstīt tūkstots vārdos piedzīvoto. To spētu pielīdzināt mazai ellīgai paradīzei uz zemes virsmas, kur baltais un gaišais tiek nosmēdēts zem putekļu kārtām un godā tiek celta tumsa, balss tonis zemāks top un acu skatienā paveras velnišķs pievilcīgums.

Bijām, redzējām, izbaudījām un nākamgad noteikti brauksim atkal! Jo ik gadu pierādās, tie kas atbrauc uz Hellfestu, pēc gada atkal atgriežas ar vēl lielāku metālmūzikas pielūdzēju pulku. Tiekamies nākamgad un neaizmirstam somā ielikt Latviešu karogu un Lielvārdes rakstus.

Lai dzīvo HELLFEST un pagāns mūsos nenodziest!

Komentāri:

 • Dainis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Mjā - kārtīgs atgrāviens ir bijis. Prieks ka kādam ir iedvesma braukt uz tik tāliem pasākumiem.

 • pagan (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  ja ir nauda, tad ir arī iedvesma ! :)

 • black widow (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Smukas bildes! Un jauks apskats, paldies!

 • Anonīmais Šakālis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Riktīgi labi uzrakstīts! Ne pa daudz, ne pa maz! Izsmeļoši — bet ne garlaicīgi! :)