IRON MAIDEN, Rīga, 2.6.2022.: bliež pa ausīm, bliež pa acīm

Šī komanda citādāk nevar koncertēt – kā vien lieliski, kā vien jaudīgi. Tas pierādījās arī Rīgas uznācienā. Šovs, kuru jūsu padevīgais kalps gaidīja vairāk kā četras desmitgades (kopš vispār kļuva pazīstams ar grupu), beidzot smagi nogrupa gan ausīs, gan acīs. Attēls no “Wicker Man”.

 

Ieākumā vienība LORD OF THE LOST. Kārtīga metālvienība, kura gan līdz šim nav dzirdēta. Paši šie mūziķi var būt priecīgi- ka spēlē pirms pašas “Dzelzs jaunavas”. Mūzika gan cerūbu gaidās, bet- no viņiem pašiem viss attkarīgs...

Vispirms jāsaka, IRON MAIDEN ir viena no visgleznainākajām metālmūzikas vienībām pasaulē. Arī Rīgas vakarā dekorācijas un dažādi kustošie priekšmeti mainījās pēc katras dziesmas. Acis varēja piesiet pie katra koncerta brīža. Tad nu arī 3metrīgs monstrs parādījās uz skatuves. Var pat teikt: tā vairāk bija glezna, līdzās mūzikai. Nebija gan nekādas garās “mēles” skatītāju vidū, kur mūziķiem izlēkāties starp faniem. Bet, šķiet, to neviens nepamanīja. Pamanīja, ka zīmējumi bieži mainījās. Zīmējumi bija saistīti ar IRON MAIDEN vairāku disku vāciņiem, kur šādi paši zīmejumi arīdzan redzējās. Neredzējās gan nekur tas Tedijs – nu tas vieplis, kas ar dzelteni gariem zobiem zombējās uz mūzikas komandas agrīnajiem diskiem. Pašā finālā virs skatuves atzīmējās dabiska lieluma “Spitfire” lidmašīna, dekorācija tā vien sasaucās ar tagadējām kara niansēm ne visai tālu no Latvijas robežām.

Starp citu, kā runā zinoši ļaudis, tad IRON MAIDEN Rīgā pabija “pateicoties” Krievijas- Ukrainas karam. Saprotams, ja nākas atcelt koncertus Maskavā un Kijevā, tad vienībai nebija nekas pretī atbrīvojušos datumos uzmuzicēt tur, kur iepriekš nekad nav būts. Tātad- arī Latvijā. Droši vien: arī caur pazeminātu honorāru, kas savukārt vakara organizētājiem ļauj nopelnīt. Arī tad, ja “Arēna Rīga” vietas bija aizpildīties vien par kādiem 70%, kā tas bija šajā reizē.

Protams, mūzika! Šamējie jau pazīstami kā izteikta smagā ģitārroka grupa, kur 3 ģitāristi uz skatuves iedeva pamatīgi ritmisku pamatu. Mūzika bez kompromisies, nekādas tur izlikšanās un koķetērijas uz skatuves dēļiem. Trakmūzika skanēja no vairākiem albumiem, vienlaikus arī vizuālās dekorācijas ... vienā brīdī IRON MAIDEN solists Brūss Dikinsons pavicināja arī Latvijas sarkan-balt-sarkano. Pats Dikinsons nesās pa skatuvi kā dziļā jaunībā, pa reizei pavicinot ar zobenu vai ar ugunsmašīnu raisot liesmu šautras.

Man par šo koncertvakaru jāsaka arī kas cits... Dzirdot IRON MAIDEN jau 4 gadu desmitus, saprotu- mūzika nevienas rokkomandas sniegumā nevar attīstīties bezgalīgi. T.s. attīstība uz augšu izbeidzas, turpinās attīstība “uz sāniem”. Jeb sava stila izkopšana līdz zināmais (savai) robežai, pēc tās sasniegšanas attiecīgā mūzikas vienība ir jau “veterānu godā”. Man šķiet, IRON MAIDEN ir tuvu šai robežai. Protams, gribas jau kļūdīties, un “dzelzs jaunava” ar kādu nākamo albumu mums piedāvās jaunu skaņu un arī prātā ieliekamu bilžu kompilāciju. Taču viņu nākamais disks būs ne tik drīz...

Taču jau šodien komanda ir ievilkusi treknu svītru rokmūzikas vēstures slavas ceļā. Šo devumu mūzikā viņiem neviens vairs neatņēms.

Ko tur daudz stāstīt, koncerti ir jāskatās... arī IRON MAIDEN!

 

Youtubes no “Wicker Man” un Ričarda Eistera...

 

https://www.youtube.com/watch?v=9HrIQ1wnZXI

 

https://www.youtube.com/watch?v=cxeQBbWaU3Y

 

https://www.youtube.com/watch?v=hx1jDJxjAEM

 

Koncerta setliste skatāma: https://www.setlist.fm/setlist/iron-maiden/2022/arna-rga-riga-latvia-1bb48534.html

Komentāri: