Kad līķi izbēg no morga: #100ieraksti100gadei — XI daļa

(Raksta Dethecrator) Sakarā ar Latvijas Republikā nosvinēto simtgadi Karametāls sistemātiski izmanto iespēju, lai atskatītos uz 100 līdz šim neapskatītiem ierakstiem Latvijas metālscēnā, kas radīti valsts pirmajā simtgadē.


Esam nokļuvuši pāri pusei no iecerētās apskatu sērijas, kurā tiek atzīmēti tie albumi, kuri to izlaišanas brīdī jebkādu iemeslu dēļ nebija nonākuši līdz Karametālam, tāpēc šoreiz kārta pieciem albumiem vai EP, kas nav tikuši recenzēti visdīvainākā un reizē visloģiskākā iemesla dēļ: proti, šie ieraksti oficiāli… vispār neeksistē!


51. Savulaik aktīvie koncertētāji TABESTIC ENTERON oficiāli devuši tikai vienu dziesmu «Melnās Piektdienas» izlasēm — līdz ar to no viņiem zināmākais gabals ir šis te «Fekalizators». Toties neoficiāli apkārt klīst demo ar desmit beznosaukuma failiem, kuru vidū atpazīstams «Inspektors Magnums» («Magnum Magnum, kurtuteci, kurtuteci!»), tālāk kāds bezteksta gabals sastiķēts no dažādiem HELMET rifiem, toties pārējo dziesmu atšifrēšana kļūst bezcerīga Fauna vokāla atbilstošās graindkōrības dēļ. Muzikāli būdams interesantāks par jebkuru vidusmēra grainda materiālu un turklāt ierakstīts ciešamā kvalitātē, TABESTIC ENTERON demoieraksts to vien gaida kā izlaišanu beidzot oficiāli, kaut vai kā splitu ar kādu citu metālkomandu. Nosaukums jau zināms un skaidrs — «Nekropipele No Elles».
2005. gada koncerts «Mēs nevaram bez strāvas» no Depo:https://www.youtube.com/watch?v=bkWfrR-74O852. OCULARIS INFERNUM pašu vajadzībām ierakstīja divus beznosaukuma demo (ja iTunes tagi saka pareizi) 2004. un 2005. gadā, un tie kopš tiem laikiem klīduši visriņķī pa matricām, zibatmiņām un cietņiem — no mataiņiem pie skūtgalvjiem un atpakaļ pie bārdaiņiem. Te nu rodams izvērsts un oriģināls simfoniskais metāls, kurš var mainīties līdz nepazīšanai pat vienas dziesmas ietvaros. Episko, vidēji ap desmit minūtēm garo kompozīciju nosaukumi variē no «Only the Dead Ones Are Heroes», «Under the Veil of Darkness», «Guardian» vai «In Saecula Saeculorum» līdz «I Believe In God» (sic!) un «Andža Tuvu Elles Vārtiem». Tā kā šis demo nav bijis domāts publicēšanai «pareizajā» veidā plašai publikai, tajā iekšā atrodami dažādi eksperimenti un pat gabali, kur OCULARIS INFERNUM ņirgājas paši par sevi — episkais 15+ minūšu meistarstiķis «Come! Dark Forces! Come!» dažas dziesmas tālāk pārvēršas pašparodijā tādos kā salsas vai bossanova ritmos, bet otrā gadījumā «Once Again» tiek pārtraukta ar Rostovas krievu akcentā izpildītu gānīšanos par «sranajiem metaļoriem» balalaikas pavadījumā. Karametāls.lv neriskēs mēģināt uzminēt, kāds toreiz bija OCULARIS INFERNUM dalībnieku sastāvs, kas to visu dabūja gatavu, vienīgi izsaka nožēlu, ka pirms 15 gadiem mūsu pagrīdnieku vidū vēl nebija atrodami tādi ierakstu inženieri, kas būtu paspējuši tolaik uztrenēt prasmes (tā kā vēlāk Kārlis Šteinmanis, piemēram), lai varētu ierakstīt šāda līmeņa kompozīcijas pienācīgā kvalitātē. Cerēsim, ka šie demo kādreiz tiks remāsterēti, lai no abu demo divarpus stundu skaņas materiāla saliktu kopā vismaz vienu publicējamu albumu — ne OCULARIS INFERNUM 2009. gada S/T EP, ne 2017. gada albums «Expired Utopia» nesatur neko no tiem darbiem, kas rodami šajos divos demo.

53. Jūrmalnieku instrumentālais trio NORTH BEND izlaidis vairākus ierakstus Bandcampā un ik pa laikam neaizmirst uzstāties: pagaidām svaigākais ir divu dziesmu beznosaukuma ieraksts, kurš skaņas kvalitātes ziņā ir kaut kur pa vidu demoierakstam un EP. «Tingeltangels» un «Kailcirte» sākas visai mierīgi, lai palēnām kļūtu arvien metāliskāki... kamēr parādās saksofonveidīgas skaņas!
https://northbend.bandcamp.com/album/-

54. DARK DOMINATION ieraksts «Chariots of the Gods»: jau pilnu desmitgadi tapšanas stadijā formāli it kā esošs albums — šoreiz veltīts mazāk tādam folkloras fenomenam kā Sātanam, vairāk senajiem pagānu dieviem un tamlīdzīgiem folkloras fenomeniem. 2010. un 2011. gadā tie, kas dzirdēja kādu šīs grupas koncertu, dzirdēja arī visas topošā albuma dziesmas — un kopš tā laika tās joprojām eksistē vienīgi demofailu «kvalitātē» dažādos tumšos digitālajos kaktos. Tā kā DARK DOMINATION iepriekšējiem albumiem vāki bijuši ieturēti konceptuālās krāsās (secīgi: melns, sarkans, oranžs, zaļš), tad zināms vien tas, ka tagad blekmetāla diska vākam — protams, ja to kādreiz pabeigs — nolemts būt… baltam?!

55. Gatavojoties uz lielkoncertu jau šajā sestdienā «Melnajā Piektdienā», beidzot sabiedrībai pieejamā formā divdesmit gadus (!!!) pēc sarakstīšanas nodots SANCTIMONY leģendārais EP «Lirix»: tas kopš 2000. gada klīda apkārt pa visādām demokasetēm un matricām, tā arī netiekot oficiāli izdots. Četras dziesmas, kas iemieso pašu labāko no deviņdesmito gadu brutālā miroņu metāla: brīnišķīgi rifi ar nenopulētu skaņu, mežonīgs vokāls un enerģija bez veselā saprāta iegrožojumiem. Ja Karametāla apskatnieks nealojas, tad līdz šim vienīgo reizi «God of Victory», «Sonata of the Moon», «In Sorrow» un «Eternity» gabali visā to pilnībā izskanējuši vienā vienīgā koncertā pirms gadiem desmit, kad SANCTIMONY piespēlēja Destrukts no NEGLECTED FIELDS. Turēsim īkšķus, lai šajā sestdienā tas notiktu atkal!
Uzmanību: EP ir noklausāms nevis SANCTIMONY profilā, bet gan P3LICAN leibla profilā Bandcampā: https://p3licanlatvia.bandcamp.com/album/lirix

GRĀBJAM BIĻETES: https://www.ticketshop.lv/site/events/view/3197

Iepriekšējie #100albumi100gadei apskati, ieskaitot SANCTIMONY, OCULARIS INFERNUM, DARK DOMINATION un daudzus citus diskus:
https://karametals.lv/zinas/paralelaja-pasaule-visi-esam-liki-100ieraksti100ga-999/

Komentāri: