Kad līķim piemetas caureja: LV PUNK/HC #7 izlase!

(Raksta Dethecrator) Nesen dienasgaismu, naktstumsu, rītakrēslu, pusdientveici un vēlkotikne ieraudzīja Latvijas panku un cietseržu septītā izlase — Dambja kūrēta, protams. Kas tad nu viņiem tur sanācis? 

Vienā kompaktdiskā salīdušas veselas 30 (!) dziesmas — tāpat kā iepriekšējā izlasē ar sesto kārtas numuru. Panku gabali, kā zināms, ir īsi, konkrēti un lakoniski, tāpēc arī viens pats disks spēj ietvert apbrīnojami visaptverošu panku pagrīdes ainu. 

Lai «Randoma» pircējs, paprasot uzlikt šo disku ievērtēt, neaizbēgtu no pirmā rifa noklausīšanās, izlase prātīgi sākas ar MORĀLO ATEJU. Jo dziesmā «Viss ir labi» skan pozitīvs Kalifornijas sērfotāju pop-panku enerģiskums. Turpretī MORĀLES INKVIZĪCIJA pavisam citādi ierakstījusi savas «Netīrās saknes»: skaņa te ir vēl netīrāka par augšminētajām saknēm, kas še brangi ģeld. Tālāk GATERIS metas tik ļoti apkarot propagandu (viņu dziesma sākas ar samplu «Russkoje ķeļeviģēņije — sāmoje objekķivņoje ķeļeviģēņije v mire»), ka dziesmas nosaukumu uzrakstījuši ar kļūdu: proti, kā «Propoganda». Dzied gan pareizi… 

Izlases īsāko dziesmu «Rawhate» (49 sekundes!) piedāvā JOHNNY AND THE BURNOUTS, kas principā ir pareizi — ar intensīvu naidošanos ilgi nodarboties nevar, pat ja reizēm tādas jūtas uznāk. Seko INOKENTIJA MĀRPLA gabals «Čekisti» no svaigā albuma «Tup'N'Turies». Tālāk tādā kā skrīmo atmosfērā mūs mirklī iemet GHETTO ZLOBA gabals «Paliec dzīvs» — šī izlase ir viena no retajām vietām, kur var dzirdēt šo komandu ierakstā. Un kā ar slapju lupatu pa ģīmi BATRA mums gāž ar minūti īsu, toties zvērīgi jaudīgu kompozīciju: «Mazāk muldi, vairāk dari»! 

Lasi vēl: par Dambja&biedru veikumu https://karametals.lv/zinas/liki-rodas-del-kremla-un-cekistiem-inokentijs-marp-920/

Ja nosaukums BAND MANGO liek domāt par kādu «lounge»/mīkstdžeza kvartetu, kas vasaras vakaros priecē atpūtniekus uz kuģīša «Mississippi», tad šī grupa patiesībā izrādās skaļi dziedoša un taurējoša «ska» grupa ar visai nopietni sarakstītu un iespēlētu gabalu «Karš». Nu, un domu turpina JŪDAS GRAŠI, dziedot «Par sūdiem», no ievada «Sūdus ražo un sūdus labprāt pērk! Sūdi liek mums likties savādāk, ar sūdiem labāk — bez sūdiem sūdīgāk!» aizmetaforējoties līdz «Visa pasaule uz trijiem sūdiem milzīgā sūdu okeānā peld!» 

Kad nu esam tikuši ārā no Mīzaļjūras, KAPAKMENS mūs aicina nedzīt tajā iekšā zvērus: «Brīvību dzīvniekiem!» — šis gabals bija iznācis gan kā atsevišķs singls, gan kā sastāvdaļa viņu otrajā CD «Anarhija». Tālāk ar GREENDAY un SUM 41 radniecīgu melodiskumu startē FREELANCERS (šiem nez kāpēc liekas, ka «Glory Comes to No One»), līdz pie tīri baudāmu dzīves pārdomu izķērkšanas ķeras LĪDZ PĒDĒJAM («Dalot ar divi»). 

Lasi vēl: recenzija par «Anarhiju»  https://karametals.lv/zinas/protesteju-tatad-neesmu-likis-kapakmens-anarhija-916/

Un tā — esam noklausījušies jau duci dziesmu par sūdiem un nenotīrītām saknēm, Kremļa propagandu un čekistiem, karu un tukšmuldēšanu, dzīvnieku mocīšanu un jēlnaidu, kad beidzot LEBORIO liek mums atcerēties par… neticēsiet: daiļo dzimumu! «Tā meitene ir panks» laikam ir visortodoksālākā klasiskā panku stila dziesma šajā apjomīgajā izlasē. Un arī VIPP BASBOČKA tālāk turpina ar dzīvespriecīgām vārdu spēlēm gabalā «Būs jau labi». 

Drūmākā realitātē mūs cenšas atgriezt NEKAD — «Kur mūsu sapņi» no tikko iznākušā debijas albuma, kamēr vecmeistari PND rāda «Rūsas zobus»: dzied par visādām riebeklībām (tipa «rūsa uz lielā, sarkanā tanka»), bet tik mīļi un draudzīgi! Un tūlīt pat RĪTA STIENIS mums cenšas iestāstīt, ka [jau sešas dienas] «Dzeram», un šī dziesma pamazām pārvēršas riktīgā Lažas pagasta zaļumballē ar ugunsdzēsēju pūtēju orķestri — taisni brīnums, ka beigās neatskan ātrās palīdzības sirēna. 

Lasi vēl: nekad nesaki NEKAD https://karametals.lv/zinas/likpesimisms-ka-makslas-forma-nekad-klusuma-945/

Koncertos un ierakstos reti noķeramie ALL DAY LONG mums priekšā ceļ reizē ritmisko un melodisko «Sleeping Timebomb», kamēr cietserži U 13 sadomājuši uzbliezt dziļi personisku kompozīciju par tēmu «Nācija». Tālāk vēl vieni pagrīdes veterāni GATERA STRĀDNIEKI (vienīgais līdz šim zināmais ieraksts — dziesma «Darbmācība» 1993. gada «Odekolona» kasetītē!), sastāvā pastiprinājušies ar Dambi, apdzied «Cūku bēres» — cerēsim, ka tas nenozīmē aicinājumus masveidā apkaut mentus! 

Viens no pārsteigumiem — ņemot vērā skumīgos apstākļus, diez vai kāds vairs gaidīja uzrodamies dziesmu no projekta S5, kas bija zināms tikai no dažām dziesmām deviņdesmito gadu vidū iznākušajās izlasēs. (Par S5 zināms nav praktiski nekas — tajā darbojās priekšlaicīgi nesen aizsaulē aizgājušais industriālis Koils no tādiem kolektīviem kā SPARARATS, POSTS TV, STROPS, KAUNA TRAIPS u.c., savukārt vēl viens dalībnieks savulaik Madonā esot nodurts.) 

Ar enerģisku ķērkšanu un instrumentu dragāšanu gabalā «Augļu koks» noņemas GENE KRUPPA, un tad jau pie ekonometriskās analīzes ķeras SIDECHAIN RETREAT ar bezskaidras naudas aprites matemātiskajā modelī pamatotu makroekonomisko atzinumu «Fuck [the] bank system!» (Gabals bija iepriekš dzirdēts viņu debijas albumā «Disrespect». Bet šeit izlases bukletā grupas nosaukums uzrakstīts kā SIDECHANT RETREAT; vai nu šis metalizētais trio ir pamainījis nosaukumu kopš debijas albuma, vai arī tas ir nodrukāts kļūdaini — taču tādā veidā, ka īstenībā ir sanācis labs alternatīvais variants!) 

Lasi vēl: svešu cilvēku slānīšana ar teksta palīdzību https://karametals.lv/zinas/cauri-aizsaules-vartiem-marse-liki-wagars-821/

Ar vismaz četru dažādu šķirņu sargsuņu cienīgām skaņām SPIT IT OUT mums stāsta par to, kas tad ir īstais «Ceļš», un pēc viņiem WAGARS uzņem gaitu «Bezgalīgā ātrumā» (no iepriekšējā albuma «Sidrabenes lāsts»). Tad laiks šīs izlases visnevajadzīgākajai dziesmelei — KONSERVĒTIE STRINGI bļauj, ka «Finnish Keyboards Make Me Sick». Vai nu tā ir pasaules visdīvainākā alerģija, vai arī kāds aiz suņgarlaicības ir sarakstījis visstulbāko dziesmu šajā desmitgadē, pats savas olas laizīdams. 

Uz ceļa mūs atkal noliek ANNA KIJEVĀ — zampainie «Grausti» no šī kolektīva otrā ieraksta «Māsa» tikai šajā izlasē ir pieejami uz CD, jo «Māsa» iznāca vien uz vinila 200 eksemplāros, tā kā šī tirāža droši vien kuru katru brīdi būs cauri. Bet tad pamatskolas atmiņās mūs negaidīti iemet THE PANCKAS, stāstot par to, kā «Meitene bija», tomēr neizdevās pievērst viņas uzmanību ne ar ko — ne ar būšanu pankam, ne ar viņas logu izsišanu, ne ar sprāgušu baložu samešanu uz viņas balkona, ne ar zobu izsišanu viņas jaunākajam brālim utt. 

Lasi vēl: Nesaulē krājas līķi https://karametals.lv/zinas/nesaule-krajas-liki-anna-kijeva-masa-925/

Negaidītākā dziesma ir ZIG ZAG vaicājums «Vai tev ir naids» — šie vecmeistari, būdami mūzikas avangardā astoņdesmitajos gados, iegūstot teju vai kulta statusu pagrīdē, tad uzvarot tādā tolaiku mainstrīma lielfestā kā «Liepājas Dzintarā», apzināti nogāja atpakaļ pagrīdē deviņdesmitajos. Un tagad viņi kaut kādā netveramā veidā, turēdamies sānis jau trešo desmitgadi, izrādās atkal esam visiem priekšā: šeit baudāmajā dziesmā kaut kā neiespējami saplūst astoņdesmito gadu vecās elektronikas noskaņa ar mūslaiku postpanku un industriālā roka piesmaku, ko blakus lieliskiem vokāliem papildina ritmiska… žagošanās?! Metālarhīvos vien (nerēķinot nemaz citus žanrus) iekšā 297 305 albumi un 2 133 445 dziesmas, bet tieši ZIG ZAG ņem un atrod kaut ko vēl neizmantotu! KILLING JOKE nervozi pīpē stūrītī. 

Ā, un pašās beigās visu sabojāt ļoti cenšas, bet nespēj ZAĶIS, kurš pilnīgi pareizi atzīmē — «Šī dziesma ir pilnīgs sūds». Cerēsim, ka tā arī paliks vienīgā viņa ierakstītā pļutka. Žanrs: divpadsmittaktu caureja. Dizentērija sol mažorā. Pastūzis pēc noklausīšanās jāatslauka ar tualetes papīru. Skrejamais pielipis pat ģitārai. Dziesmas vidū klausītāji instinktīvi meklē kloķi, lai norautu ūdeni. Izņemot disku no maģa, neaizmirsti aiz sevis nolaist vāku! Utt., utjpr., u.tml. 

Kā jau katru gadu, Dambja veidotās izlases piedāvā aktuālo «momentuzņēmumu» ar skatu uz panku un viņu draugu apdzīvoto pagrīdes ainu (lai arī ne visas dziesmas ierakstītas tieši šogad). Šoreiz pat daža laba grupa palikusi ārpusē — piemēram, DEFECTIVES. Galvenais secinājums — grupām jāizmanto mūsdienu ierakstu studiju un speciālistu darba pieejamība, lai ierakstītu pilnvērtīgus albumus: ne vien tās komandas, kam ir pilnmetrāžas albumi, šeit izklausās labāk (KAPAKMENS, NEKAD, PND, WAGARS, ZIG ZAG, ANNA KIJEVĀ un, protams, pats INOKENTIJS MĀRPLS) — dzirdams, ka iespringšana pie albuma vai vismaz EP ierakstīšanas dod prasmi, kas ļauj arī atsevišķas, individuālas dziesmas sagatavot un iespēlēt labāk. 

Klausieties un novērtējiet! 

Dabūt var, piemēram, šeitan: http://www.upeveikals.lv/latvian/veikals/produkts/va-latvijas-punkhc-7-208008

Komentāri: