Klusēšanas zvērestu vislabāk tur līķi: OMERTA un TESA 

 (Raksta Dethecrator) Šajā nedēļas nogalē Klaņģu kalnā skanēs ne tikai «thrash», «black» metāls un dažādi pavieglāki roka novirzieni, bet arī pilnīgi instrumentāla mūzika — KLANG nebaidās no dažādības! 

Tikko, pirms divām nedēļām, debijas albums «Crown of Seven» iznācis instrumentālās postmūzikas trio OMERTA. Ierakstā ir septiņi gabali, un to kopējais koncepts ir, khemm, iepriekš vēl neredzēts: visas kompozīcijas veltītas dažādiem… minerāliem! Un nevis mīļotajiem cilvēkiem… Proti, pirmais gabals ir «Obsidian», tālāk — «Moonstone», «Jasper», tad vienkārši «Emerald» un «Turquoise», līdz viss noslēdzas ar «Lapis Lazuli» un «Amethyst». Vokāls nav rodams nevienā no šiem gabaliem — tikai ģitāra, bass un bungas. 

Pati OMERTA raksturo savus centienus ar vārdiem «a new wave of modern rock music. More than just music.» Nekas baisi revolucionārs gan šeit nav — vienkārši labi izpildīta, kārtīga un enerģiska instrumentālā mūzika, kaut arī bez lielas dinamikas un visai vienādos ritmos. Jāatzīst, ka kompozīciju nosaukumi iedoti atbilstoši — šī ir tāda gaiša un patīkama mūzika, kam piederas «Ametista» un «Mēnessakmens» nosaukumi; te neskan krams un granīts. Gāzbetons, nevis ķieģelis! 

Spriežot pēc «Crown of Seven» pavadošās informācijas, šie septiņi gabali tapuši divu gadu laikā, tikuši ierakstīti pie Lomika un māsterēti pie Kārļa Šteinmaņa. Kopvērtējums — OMERTAI sanākusi visnotaļ normāla debija, kaut gan šī žanra identiskajiem pārstāvjiem, TORIA, pirmais ieraksts «Octave» bija mazliet daudzveidīgāks, jo tajā bija piespēlējis industriālis AON. Bet igauņu OCEAN DISTRICT albums «Expeditions» ir smagāks. (Sk. linkus raksta beigās.) 

Kopā ar OMERTA uz skatuves Klaņģu kalnā kāps viņu priekšteči — instrumentālās mūzikas trio TESA, kas nemainīgā sastāvā spēlē jau desmito gadu. (Karametāls paliek pie pārliecības: lai arī TESAI atsevišķos skaņdarbos ieskanas kāda vokālā skaņa, tas ir tik reti un maz, ka galvenais uzsvars TESAI ir un paliek uz instrumentālo skaņkaudžu blīvēšanu, piestampāšanu, sapresēšanu un noslogošanu.) 

Jaunākais TESAS albums «G H O S T» iznācis pagājušogad, taču Karametālā nav ticis pieminēts, jo netika iesniegts Metālmūzikas Gada Balvai. Nesaprotamu iemeslu dēļ TESA turpina spītīgi ignorēt metālscēnu un sevi asociēt vienīgi ar hc/panku pagrīdi, kaut gan pie mums kopumā pieņemts, ka visi klausās un novērtē visus. Paveij — panku ciltstēvs Dambis tikko saorganizējis «Latvijas Metāla» izlasi, bet INOKENTIJS MĀRPLS spēlē KLANGā kopā ar visiem metālistiem! 

Lai nu kā, TESAS jaunais albums ir atpazīstami dinamisks un spēcīgs: ātri un lēni ritmi, klusas un skaļas vietas — patiesībā arī neko vairāk nevajag, lai tāda post-mūzika nekļūtu garlaicīga. Pieci skaņdarbi, kuru nosaukumā katram tikai viens burts, kas tad kopā arī veido albuma nosaukumu «G H O S T». Ierakstījis tas pats Lomiks, toties māsterējis visuvarenais Džeimss Plotkins (spēlē O.L.D., JODIS, KHANATE, KHLYST, LOTUS EATERS u.c.), kurš tā vai citādi pielicis roku nupat jau gandrīz 1000 ierakstiem — viņu vidū tādiem māksliniekiem kā SUNN O))), ISIS (komentārus par džihādistu bandām atstājiet apakšā zem raksta), NADJA, PELICAN, KK NULL un vēl 666 citi projekti. Interesanti būs pavērot, vai TESAS klausītājiem šķitīs, ka piesaistīt Plotkinu bijis pareizi — kā zināms, šādi inženieri māsterē ierakstus ar domu, ka tie tiks klausīti uz vinila. «G H O S T» dubultplate iznākusi vien 300 eksemplāru tirāžā, tikpat maza arī CD tirāža. Pirmoreiz TESU izdevis vietējais kantoris «Skyr», nevis Maskavas «Old School Kids». Jau naktī no sestdienas uz svētdienu KLANGā dzirdēsim, kā tas izklausās no lielās skatuves, nevis parastajā «Depo» pagrabeļa šaurībā! 

KLANG festivāls un biļetes: http://www.klangfest.lv/

OMERTA — «Crown of Seven»  https://omertaofficial.bandcamp.com/releases 

TESA — «G H O S T»  https://tesa.bandcamp.com/album/g-h-o-s-t

«Skyr» izdevumi:  http://skyr.bandcamp.com/merch

TORIA recenzija:  http://www.karametals.lv/zinas/fona-kaut-kur-likis-gul-toria-octave-816

OCEAN DISTRICTS:  http://www.karametals.lv/zinas/pie-katafalka-stures-jasez-likim-ocean-districts-e-815

Recenzija par TESAS iepriekšējo albumu:  http://www.karametals.lv/zinas/tesa-iv-2012-743/

Komentāri: