"Kroņa" vīrusa mūzikas mācības

Mūsu pasaule restatējas caur šo pandēmiju. Ir pilnīgi skaidrs - šamējā vairs nebūs tāda, kāda tā vēl bija šā /2020-tā/ gada sākumā. Pandēmija "COVID-19" mums "iedod pa dibenu", lai kustētos" attīstības virzienā. Jārod un jau rodas jaunas idejas visa veida mūsu sadzīvei un sabiedrībai kopumā. To starp - arī mūzikas dzīvē te Latvijā. Par mūziku jaunajā pasaulē - tad parunājos tagad: ir 12 domas šajā sakarībā.

Un, tātad...

1. Pats galvenais - arī šī vīrusa grimases nekādi nepārtrauc mūsu cilvēku vēlmi muzicēt un ar savu skaņu mākslu priecēt apkārtējos. 

2. Mūziķiem šis laiks atnācis negaidot un neplānoti. Un uzliek par pienākumu mainīties, daudzreiz piespiedu režīmā. Jāmeklē visi iepriekš nezināmi risinājumi, bet tas stiprina raksturu.

3. Jaunu risinājumu meklēšana - attīsta visas modernās tehnoloģijas. Tostarp tās, kas kalpo mūzikas krāšanai un pārraidīšanai caur pasaules "tīmekli".

4. Mūzika un nauda. Šis laiks... būtiski samazina naudas ietekmi mūzikas lauciņā. Trakmūzikas veicēji jau tā pamazāk kā citi uztraucās "cik man par to būs".  Bet skatuves koncertu neesamība, un līdz ar to arī naudas aprites samazināšanās mūziķu kabatās līdz pat nulles līmenim... daudziem ļauj radīt mūziku tieši mūzikas pēc. Un ne vairāk.

5. Dažiem citiem - nāksies pamest mūzikas profesiju un papildināt darba tirgu tālu prom no skaņu mākslas. Trakmūziķi lielum lielā vairumā jau arī pirms pandēmijas kā maizes darbā darbojās  nemūzikas profesijās. Tamdēļ šeit pārdzīvojumi izpaliks, bet kaut kāda ietekme būs. Teiksim, samazināsies skaitā vietējo skaņu motorzāģeru brigādes...

6. Patreiz melnās mūzikas veicēji vēl nogaida (atšķirībā no regulārās popmūzikas censoņiem), tomēr nāksies apgūt mūzicēšanu onlainā no mājām. Kā gan citādi par sevi spēsim atgādināt?

7. Varbūt šis laiks būs solis virzienā uz citu nākotni. Kur paredzēti tiešsaistes hologrammiskie koncerti. Vienkāršākā valodā runājot - - varēsim kādus šovus skatīt savā piemājas dārzā, kaut mūziķi dragā koncertu kaut kur Dienvidamerikā.  Vai otrādi: rullēsim mājās šeit, bet skatīsies mūs tai pašā Dienvidamerikā. 

8. Varbūt dažs vietējais trakmūziķis sāks draudzēties ar Kultūras ministriju un Valsts iestādēm, kur procesā iespējams dabūt dažus pabalstus. Kas pietiks ikdienas rēķinu nomaksai un dažām makaronu paciņām.  Bet iegūtie kontakti ar Valsti labi noderēs nākotnē.

9. Ļoti gribas cerēt - daži smagās mūzikas mākslinieki apstākļos, kad naudas groži atslābst, vēlēsies plašāk izpausties. No tā bagātināsies mūzikas žanru klāsts. Par ko būs tikai jāpriecājas.

10. Saistībā ar to, ka arī mediji šajos mēnešos sašaurinās - tad mūziķi pazaudē daļu publicistikas.  Te ir divejāda ietekme. Samazinās vieni atpazīstamības ceļi, bet tā vietā ir iespēja attīstīt citus: jau daudz īsākus un nepastarpinātākus. Savas saites soctīklos, piemēram. 

11. Latvijas mūziķiem - nepietiek tikai ar Latvijas teritoriju, nepieciešams ar savu mākslu doties tiešā un pārnestā nozīmē uz arzemēm. "Kroņa" vīrusa laiks varbūt dažus provocēs šādi rīkoties. Pasaule līdzās SKYFORGERiem tad iepazīs vēl dažus no Latvijas. Un mūsu Valsts vārds aiznesīsies vēl tālāk kā līdz šim. 

12. Pandēmijas laiks inspirēs dažu jaunus "onlaina" mūziķu parādīšanos sabiedrībā. Un ko ļoti cer šo rindu autors.

Jā, jaunā pasaule mums ir pavisam tuvu! Un viela ir pārdomām. 

Komentāri: