Kur VDK joprojām ir realitāte: dzīve un GODS TOWER mūzika Baltkrievijā

(Raksta Dethecrator) Kāpšana ar ģitāru uz skatuves, lai dziedātu nekrieviski, tiek uzskatīta par politisku aktu, kas izsauc specdienestu uzmanību — kaut kas tāds pie mums ir 30 gadus tālā pagātnē. Bet otrā upes pusē no Krāslavas tā arvien ir realitāte…

Kamēr pie mums Stūra māja kļuvusi par izstāžu objektu, bet jēdziens «komjaunatnes kongress» reti kuram jaunietim vairs ko izteiks, mums tepat blakus Baltkrievijā joprojām darbojas padomju VDK — līdzās padomju kolhoziem, padomju rūpniecības lieluzņēmumiem un no augšas vadītai kultūras dzīvei. Dziļa interese par nacionālo vēsturi un popularitāte ārpus savas valsts liek mūziķiem nokļūt zem VDK uzmanības lupas. Baltkrievu zināmākā folkmetāla grupa GODS TOWER, kas šodien spēlē folkloras un rokmūzikas festivālā «Zobens un Lemess» Bauskā, darbojas jau kopš 1989. gada. Tās dalībnieki, lai arī bijuši opozīcijā kā padomju režīmam, tā vēlākajai Aleksandra Lukašenko varai, tomēr nav saucami par politiskiem disidentiem — būdami uz senvēsturi tēmēti folkloristi un nacionālie patrioti, viņi drīzāk ir tie, kam piestāvētu jēdziens «nonkonformisti». Viņi ar skepsi raugās uz politiku kā tādu — un automātiski iekļūst nevēlamo sarakstā. Kā tas ir — būt politiski nesaistītam nonkonformistam šodienas Baltkrievijā? Uz to atbild GODS TOWER dziedātājs Vladislavs Novožilovs.

— Mūziķi ikvienā valstī teju vienmēr ietur neatkarīgu domāšanu, jo viņu dziesmas galu galā vērtē tauta, nevis vara. Kā tagad izskatās Baltkrievijā?

— Tā arī ir. Adekvāti metālisti un citu žanru klausītāji atrodas stabilā opozīcijā valdošajām aprindām. Bet mūslaiku valdošās aprindas — tie ir dēli tiem ļaudīm, kuri padomju gados ieņēma amatus partijas komitejās un VDK. Un viņu izpratne par to, kādai jābūt tautas kultūrai un sadzīvei, ir palikusi tāda pati — vodka, balalaika, pretī ļaunie «pindosi». Starp metālmūzikas aprindām un varas aprindām nepastāv nekāda sadarbība, ir strikti nodalīta līdzāspastāvēšana. Viņi lieliski saprot, ka mēs — t.s. «pagrīdnieki» — esam rietumnieki pēc pārliecības un pēc PSRS laikiem neraudam. Plašākā sabiedrībā gan, protams, atrodas tādi ļautiņi, kas gatavi laizīt «resno galu» jebkuram, ka tikai tā sauktā «krievvalodīgo» kultūra. (Dziedātājs šeit dod mājienu uz savu ārpolitisko nostāju, jo krieviskajā intervijā pēkšņi ievij vārdu «сракa», kas ir ukrainiski.)

— Absolūti apolitiskā grupa FRAILTY stāsta: kad viņi koncertēja Baltkrievijā, katrā reizē sēdēja klāt operatīvie darbinieki no VDK.

— Jā, tas nav tikai ārzemju mūziķu koncertos, bet arī vietējo grupu šovos. Ikvienā GODS TOWER koncertā sēž klāt dzīvais balasts no VDK un taisa no sevis izskatu, ka viņi nu gan kaut ko saprot no dzīves. Bet parasto mentu skaits pēdējos gados ar katru reizi pieaug. Pie kam tas attiecas uz jebkura žanra mūziku — džezs vai folklora, notiek viens un tas pats. Bet vienlaikus neizdariet nepareizus secinājumus par Baltkrieviju! Priekšstats par mūsu zemi ārzemēs nereti ir tāds, ka pie mums viss ir klusu, ļaudis sēž pa cietumiem personisku uzskatu izpaušanas dēļ, algas ir kā Somālijā, bet cenas kā Maskavā, pa ielām maršē komunisti un «rašisti», bet Maskavas patriarhāta cienīgtēvi aiz treknuma pušu plīst. Kaut gan pieļauju, ka no Eiropas puses tiešām izskatās, ka jums pie sētmales Centrālāfrikas Republika ierīkota.VIDEO: dziesma «Liar»— Kā Baltkrievijai raksturīgais izolacionisms ietekmē kultūru?

— Baltkrievu izolacionisms rezumējas tajā, ka mēs kopumā esam tendēti domāt par to, kas notiek šeit un tagad. Mūs tāpēc bieži saukā par «hobitiem», un tas ir diezgan pareizs salīdzinājums. Mums ir spēcīgas putinistu aprindas un prosovjetiskais noskaņojums, bet ko gan varētu gribēt no valsts, ko divdesmit gadus vada viens cilvēks? Mūsu televīzija un valsts radio ir pilni ar tādu indi, tur pasaules aina ir tik greiza, ka taisni jāpabrīnās. Parastais baltkrievs pa dienu strādā, vakarā pārnāk noguris, ieslēdz «kasti» un pieņem visu šo balto troksni bez iespējas kritiski domāt. Ja sacīja, ka Eiropas Savienībā esot fašisti, tātad tā arī ir. Putins grib valdīt pār pasauli — nu labi, lai valda. Tikmēr turīgie baltkrievi brauc iepirkties uz Lietuvu, Poliju, praktiski nekad uz Krieviju, pie kam situācijā, kad zombijkaste atkārto — «bez Krievijas nekur, amerikāņi nolādēti» utt. Vecākajai paaudzei vispār viss vienalga. Jaunatne gan biežāk saprot, ka oficiālie informācijas avoti nesniedz adekvātu ainu, jaunieši meklē internetā. Tajā pašā laikā jaunatnei tas netraucē bieži iet mītiņos, dziedot mantras par PSRS, Staļinu un Uzvaru. Jaunieši izauguši viena vienīga prezidenta laikā un nespēj iedomāties, ka vispār jebkam dzīvē varētu būt alternatīva. Bet, ja nu tiešām pie mums izcelsies līdzīga militāra sadursme kā Ukrainā pašlaik, diez vai daudzi aizstāvēs valdošās aprindas! A priori saprotams, ka tādā sadursmē Baltkrieviju anektēs Krievija, tāpat kā Krimu. Mūsu «vadoņus» aizsūtīs goda pensijā un ātri aizmirsīs.

— Kā tādā vidē pastāvēt mūzikai?

— Kas attiecas uz GODS TOWER, tad mēs kādreiz atbalstījām Krievijas nacionālo kultūru, bet katrā ziņā ne to, kas tur valda tagad! Atbalstām tos krievus, kas ir eiropeiski noskaņoti. Bet pašreizējos notikumos mūsu simpātijas, protams, bez kādiem nosacījumiem ir kopā ar Ukrainu. Kas attiecas uz to, vai Ukrainas notikumi parādās mūsu jaunākajās dziesmās — mēs vienmēr notikumus esam aprakstījuši senslāvu mitoloģijai raksturīgajā stilā, ar pagāniskiem un barbariskiem elementiem, episki un pamatīgi. Kas no tā iznāk, Latvijas klausītāji varēs šo to dzirdēt «Zobenā un Lemesī»!


Senāka intervija:

http://www.tvnet.lv/muzika/intervijas/566797-zobens-un-lemess-saruna-ar-gods-tower-par-baltkrievu-metalu

Komentāri: