Kurā žanrā tā VISVISVIS - lielākā līķu koncentrācija? #100ieraksti100gadei — X daļa

(Raksta Dethecrator) Sakarā ar Latvijas Republikā nosvinēto simtgadi Karametāls jau labu laiciņu izmanto iespēju, lai atskatītos uz 100 līdz šim neapskatītiem ierakstiem Latvijas metālscēnā, kas radīti valsts pirmajā simtgadē.

Un arī šodien, tāpat kā IX apskatā iepriekšējoreiz (links raksta beigās), jūsu uzmanībai vēlreiz — albumi, kas iznākuši ap Karametāla.lv radīšanas laiku, tālab iznākšanas brīdī līdz mums nebija nokļuvuši. Tāpat kā iepriekšējos #100ieraksti100gadei apskatos, neliksim galvaskausus katram albumam atsevišķi, jo šeit ierakstus savstarpēji salīdzināt grūti.


46. Viens no visu laiku nepretenciozi labākajiem diskiem latviešu metālā — SOUNDARCADE albums «Daughters of Molestia». Stounera, retro skaņu, progmetāla un varbūt pat nelielas psihodēlijas iezīmes — tā kā šis lielākoties instrumentālais albums iznāca 2009. gadā, tas trāpīja kādus gadiņus pa priekšu attiecīgajam vilnim, kurā tas viss atkal kļuva aktuāls. Pie velna: «Daughters of Molestia» negāja pa priekšu tikai «retro stoner doom revival» kustībai vien — pat mūsdienās šis CD izklausās tā, it kā ietu pa priekšu ŠIM laikam! Piecu, deviņu un vienpadsmit minūšu dziesmas velk klausītāju sevī tā kā akacis purvā. Melnais vāks neuzrāda dziesmu nosaukumus: nāksies vien ienirt bukletā, lai tos noskaidrotu — pareizs risinājums, lai klausītājus piespiestu iepazīties ar bukleta māksliniecisko noformējumu. Protams, nav lieki jāskaidro, ka SOUNDARCADE vienmēr bijusi rindojama arīdzan starp tām spējīgākajām vietējām koncertgrupām. Blakus ģitārām, bungām un basam dzirdama arī vijole un taure, vietām dodot mājienus uz «Skaņu Meža» teritorijas pusi. Klase.

Dziesma «Messenger»: https://www.youtube.com/watch?v=TCQAOBaAu6c47. «Melnās Piektdienas» izlase Nr. 7 no 2006. gada beigām (vai tik tās iznākšana nenotika ap kluba izveidošanas laiku?) ir attiecīgā laika «ekrānšāviņš» Latvijas smagajai mūzikai. SANCTIMONY, NEGLECTED FIELDS, PRETERNATURAL, HUSKVARN, TRENDKILL METHOD, FLAYING, FRAILTY, RŪSA un NYCTICORAX izlasei devuši aktuālākās dziesmas no tikko iznākušajiem vai tobrīd topošajiem albumiem, kas mums aplūkoti citos #100ieraksti100gadei apskatos, tāpēc pievērsīsim uzmanību tām dziesmām, ko nevar dzirdēt citviet kā tikai šinī izlasē. Krāslavas INFECTED ceļ priekšā «Run to the Hills», kas it nemaz neizklausās pēc IRON MAIDEN kavera — šī ir deviņdesmito treknā detuha! Konkrētā izlase acīmredzot ir vienīgā vieta, kurā varam normālā kvalitātē dzirdēt TABESTIC ENTERON lielāko hitu «Fekalizators», tāpat tresītāju COLLIDE dziesma «Dievu vairs nav» it nemaz nav novecojusi pa šiem gadiem. Daugavpilieši DISEASE izlasei devuši instrumentālu, folkloraini simfoniskas sajūtas raisošu demogabalu «Brothers», aiz kura nāk gleznotāja Artūra Bērziņa (KORONAR) kādreizējā soloprojekta DIADEMA dziesma «Shine», kas svārstās robežās no industriālā metāla līdz sievišķīgai elektrogotikai. Ļoti neparasts attiecīgajai desmitgadei ir A.N.T.I. (vēlāk šis projekts mutēja par HLADOMRAK) industriālā metāla gabals «Despite», tāpat jāatzīmē Krustpils hevītis NASTA (dziesma «Toxic») un jautrīši FIMOZ, kas liek mums priekšā sev raksturīgo sieraino jucekli, šoreiz ar nosaukumu «Roditeļ Zlā».

Oficiālais NYCTICORAX koncertvideo: https://www.youtube.com/watch?v=cq1WidygfaM48. Izrādās, 2011. gadā bijis arī tāds STONESTREET disks «Eat This!» — piecas vasarīgi bļaustīgas hard'n'heavy dziesmas, domātas vasaras ballītēm, tusiņiem un festeļiem. «Party Time» un «Rebel (Living for Today)» nosaukumi lielā mērā runā paši par sevi, «Justice for All» un «Requiem for Alice» ir vairāk melodiskie gabali, bet ballīte STONESTREET kvartālā ir atpakaļ ar «Zombieland».

Pilns ieraksts: https://stonestreetlv.bandcamp.com/album/eat-this

49. Franču REDEMPTOR HOMINIS disks «Premices I — IV» ir viens no tiem, kura izdošanā un izplatīšanā 2008. g. piedalījās EVIL Distribution mailorderis no Rīgas. Šī pusstundu garā — un četras gabalas astoņminūšu dziesmas saturošā — albuma raksturojumu var pārfrāzēt no kāda krievu foruma: «Čuvaki kredloffiļit po francuzski». Lielākoties ātri agresīva rifošana, taču ir arī lēnākas pasāžas, kam REDEMPTOR HOMINIS krauj pa virsu savas melodijas un simfonisko gājienu uzplūdus.

Divi mp3 paraugi novelkami no HAARBN leibla lapas:
http://haarbn.com/haarbn/mp3/H014_04_RH-Quod_Supra_Nos_Nihil.mp3
un http://haarbn.com/haarbn/mp3/H014_01_RH-Omnium_Mortalium.mp3


50. Pārsteigumu šīs desmitgades sākumā izraisījušais Aizkraukles vientuļnieks Vadims Vasiļjevs kā pirmo pilna garuma SUN DEVOURED EARTH ierakstu 2010. gadā izlaida… jā, uzminējāt, S/T albumu «Sun Devoured Earth», kurā — labākajās metāla tradīcijās — noslēdzošā ir S/T kompozīcija «Sun Devoured Earth». Te, kā jauna projekta pirmajam albumam pieklājas, ir dzirdama nenoslīpēta, nenogludināta, abrazīva skaņa, turklāt šeit vēl neparādās vokāls — viss ieraksts ir instrumentāls, ko pats autors raksturo apzināti pieticīgos vārdos: «The first full length album I've ever made. Extremely repetitive, so proceed with caution.» Toties gaišu skumju pilnā noskaņa jau ir tā pati, ko vēlāk varēsim atrast visos tālākajos SUN DEVOURED EARTH ierakstos.

Klausīties visu: https://sundevouredearth.bandcamp.com/album/sun-devoured-earth

Iepriekšējie #100albumi100gadei apskati, ieskaitot NEGLECTED FIELDS, PRETERNATURAL, HUSKVARN, KORONAR un daudzus citus diskus:
https://karametals.lv/zinas/kura-zanra-aizvien-lielaka-liku-koncentracija-100i-993/

Komentāri: