Kurš iegūs titulu Gada Līķis? Metālbalvas nominantu apskats

(Raksta Dethecrator) Klāt ikgadējā Metālmūzikas Gada Balvas pasniegšanas ceremonija, kas norisināsies jau šopiektdien «Melnajā Piektdienā», un laiks atskatīties uz nominētajiem ierakstiem! 

Šogad iesniegti tikai septiņi ieraksti, jo vairāku iznākušo albumu autori nez kāpēc nav to izdarījuši. Tad nu klausāmies tos, kas ir, un priecājamies, ka šīgadējie liecina vairāk par kvalitāti, ne kvantitāti! 

Pirms ķerties pie recenziju lasīšanas, izlasām par Balvas pasniegšanu un koncertu: http://www.melnapiektdiena.lv/events/08022019 

JĀNIS BUKUMS — «Neuzvarētais» 

Jānis Bukums un viņa grupa ievērpusi 13 dziesmu disku «Neuzvarētais» sev raksturīgajā hevīša stilā, un lirikā turpinās Bukumam raksturīgā īpatnība: daudzās dziesmās tiek it kā risināts dialogs ar klausītāju. Hevītim neparasta ir albuma tematika: te neatradīsiet dziesmas par alkoholisko dzērienu lietošanu vai heteroseksuālu dzimumattiecību tēmām — šis ir nobriedušu vīru sacerēts nobriedis albums ar nobriedušām dziesmām par dzīvi («Kad eņģeļi raud», «Ziemeļu dievi»), nacionālismu (titulgabals un «Dzīvs vai miris») vai pieredzē balstītiem psiholoģiskajiem novērojumiem («Zvērs» u.c.). Ja neskaita pāris lēnos gabalus, interesanta ir skaņa: ģitāru un bungu skaņas ir tuvākas klasiskā roka skanējumam vai MONSTER MAGNET tonim, izvairoties no mūslaiku klīniski tīrās skaņas — tas ir liels pluss, ko var izbaudīt pat uz maziem skaļrunīšiem, tāpēc baudāma ir pat obligātā mīlas balāde «Vien tev». 

Pilns albums gūstams: www.janisbukums.com 

 

Albumā vājās vietas parādās uz beigām — gribas pajautāt: ja JĀNIS BUKUMS negatīvā konotācijā apcer to, ka cilvēki gatavi dejot degošu baznīcu gaismā un uzspļaut uz kulta celtnēm, tad varbūt tam ir kāds iemesls, jo cilvēki parasti negrib darīt tādas nejēdzības par neko, vai ne? Tomēr tālāk atkal JĀNIS BUKUMS atgriežas pie sev raksturīgākām dziesmām ar «Parasts stāsts» un «Progresīvi», lai visu nobeigtu ar diezgan nevajadzīgu (Karametālaprāt) «Purple Rain» kaveri. Klausieties un vērtējiet paši, jo albums ir novelkams par brīvu! 

Kopvērtējums — ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ (8 galvaskausi) 

 

NUVO — «Laiks ir asinīs» 

Instrumentālais un vietām iepriecinoši daudzveidīgais Valmieras dueta NUVO debijas ieraksts sākas ar apcerīgu postmetālu, kas pēc tam pāraug trokšņainā hārdkora izstrādājumā. Tā kā šeit grupas sastāvā ir tikai bungas un bass, tad visiem abiem dalībniekiem nākas pasvīst, lai noturētu klausītāju uzmanību visa albuma garumā. Interesants moments ir tas, ka NUVO spēles manierē var atrast alūzijas un paralēles tikai un vienīgi ar latviešu pagrīdes mūziku (tas ir, šie neķēmojas pakaļ slaveniem ārzemniekiem) — savā ziņā te var atrast līdzību ar SATURN'S HUSK, ir līdzība ar Kuldīgas d'n'b duetu GRUPA «VILNIS», ir kaut kāda paralēle ar Rutmaņu brāļiem Sandri un Visvaldi no Minesotas grupas COWS, bet gabals «Pilis brūk» izklausās pēc vienas kompozīcijas no VELNEZERA pirmā albuma. Kopumā jāsaka — NUVO debijas albums nav pārlieku oriģināls, bet turpinājumam ir visas iespējas tādam būt. 

Albums: https://nuvo.bandcamp.com/album/laiks-ir-asin-s 

Kopvērtējums — ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ (6 galvaskausi) 

 

SEIRA — «Decrypting Parallels» 

Pavisam nedzirdēta un nezināma alternatīvā metāla grupa, kas ir pašā ceļa sākumā. Citi apskatnieki min, ka tā stila ziņā salīdzināma ar GUANO APES un FLYLEAF, un te atliek tikai piekrist — smagā enerģija ritmos, ko nodrošina ģitārists Agris Midegs, basists Pēteris Baumanis un sitējs Stasis Silovs, teju vai nobāl, kad ieskanas Egijas Ziediņas balss. Viņa izklausās kaut kur pa vidu starp Māras Lisenko (MĀRA, OCULARIS INFERNUM) vai Kristiānas Kārkliņas (ESCHATOS) brutālajiem vokāliem un Leldes Mucenieces (S.A.D.) grūti pārspējamo tīro vokālu, tātad SEIRA spēj novadīt līdz klausītājiem emocijas ar balsi un instrumentiem vien, un nav pat līdz detaļām svarīgi, kādi tieši vārdi sarakstīti, teiksim, dziesmas «Aftertaste», «Legion» vai «Colourblind» tekstā. SEIRA līdzību ar deviņdesmito — divtūkstošo mijas grupām pastiprina ģitārsolo iztrūkums dziesmās, un tas ir labs moments, jo ļauj klausītājam koncentrēties uz rifiem un melodijām. Vienīgais trūkums — «Decrypting Parallels» izklausās nedaudz nenoproducēts līdz galam, bet no skopās tīmeklī atrodamās informācijas noprotams, ka grupa pati to zina un arīdzan uzskata, ka pirmais albums pagrīdes grupai nevar būt 100% perfekts. Kaut nu tagad to liktu aiz auss klausītāji... 

Klausāmies: https://seiraband.bandcamp.com/releases 

Kopvērtējums: ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ (7 galvaskausi)! 

 

MĀRA — «Therapy for an Empath» 

Profesionāli skolotās brutāldziedātājas Māras Lisenko savāktās grupas MĀRA debijas EP ierakstīts pavisam nevainojami, jo viņas kolektīvā savākti paši profesionālākie no mūsu pagrīdes mūziķiem: viņas dzīvesbiedrs Dmitrijs Lisenko (KARMAFREE) ir četru stīgu adepts, kura perkusīvā akustiskā basa spēles video Jūtūbē vāc desmitus un simttūkstošus skatījumu, uz ģitāras ir TRENDKILL METHOD monstrs Deniss Meļņiks, bet bungo Alberts Mednis — visu protošs un visu varošs darbonis no TRENDKILL, DRY DECAY, THEATRUM un vēl nezin cik grupām. Latvijas metāla apstākļos šo varētu pat nosaukt par «pagrīdes supergrupu». 

 

Kā šīs kvalitātes atsaucas uz MĀRAS mūziku? Jāsaka: tikai epizodiski. Ieraksts ir (ja vienā vārdā) dīvains, jo tas nez kāpēc neļauj izcelties dalībnieku spēcīgajām pusēm. Ievada dziesma «Label Me Insane» izklausās ietekmējusies no mūslaiku SEPULTURA darbiem, bet «Existential Survival» un «Blameshifter» ar katru rifu arvien vairāk tuvinās SLIPKNOT, par «Sell Your Soul» vietām sakāms tas pats, un tikai pēdējā gabalā (kurš esot rakstāms kā «Be-long Now-here») MĀRA beidzot izklausās tikai pēc sevis un nevis citiem. Skaidrs, ka SEPULTURA un SLIPKNOT ir starp labākajām iespējamām ietekmēm, bet šis ir tas gadījums, kad grupa kopumā ir mazāks lielums nekā tās sastāvdaļu summa. Sevišķi, ja klausītājs ir dzirdējis, uz ko šīs sastāvdaļas ir spējīgas individuāli vai citu grupu sastāvā. Cerēsim, ka pilnajā albumā būs iekļauts kāds basa sologabals (kā to savulaik darīja NEGLECTED FIELDS), bungu paraugdemonstrējums, akustiskā piedeva vai jebkas cits, kur grupas dalībnieki varēs izlikt savas individuālās, unikālās spējas. 

Kopvērtējums: ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ (7 galvaskausi)! 

Metālbalvas ceremonijā šo piektdien pirmo reizi būs pieejami MĀRAS diski, līdz tam: https://marametal.bandcamp.com/ 

No Metālbalvai nominētajiem ierakstiem jau iepriekš Karametāls recenzēja OCEANPATH debijnieku «Elementi»: 

https://karametals.lv/zinas/mitologija-dievi-un-cilveki-mierigi-sadzivo-ar-lik-968/ 

... un arīdzan izlasi «Latvijas metāls 2»: 

https://karametals.lv/zinas/liku-dejas-ap-kapakmeni-izlase-latvijas-metals2-973/

Komentāri: