Lāčplēša dienas lielkoncerts: iespārda ribās (atskats)

2011. gada 11. novembra jeb Lāčplēša dienas lielkoncerts pašā Rīgas sirdī jau pieder vēsture. Un vairāk kā 3000 skatītāju, kas ar savu klātieni pagodināja rībošo mūzikas saietu, atmiņās. Vakara varoņi - protams, SIA RADIKAL un SKYFORGER vienības.

Vispirms – runāsim par apkārtējo noskaņu! Rīga svin svētkus, kas vairs NAV šās paaudzes aktuālā lieta. No vienas puses: noskaņa Rīgas centrā ir. Bet no otras puses – tāda kā ikdiena kapitālistiskā pasaulē recesijas iespaidos. It kā dzīve rullējās, tomēr svētku sajūta izpaužas dažās "salās". Protams, ap Brīvības pieminekli un vakarā pie Strēlniekiem. Publikai - viena no daudzajām izpriecām.

Bet te ne pie kā nav vainīgi organizatori. Vienkārši laiks aizgājis uz priekšu, un šodienas cilvēkiem ir šodienas un netālās rītdienas prioritātes. Tagad svētki (jā – arī šoreiz) ir izprieca. Un labi vien ir, ka mūsu paaudzes cilvēkiem nav jāpārdzīvo tas, kas senčiem uz galvas nāca ne tikai 1919. gada 11. novembrī bet arī citos toreiz pietuvinātos laikos. Un arī pēc tam – visā cietsirdīgajā 20. gadsimtā. Tagad esam brīvi (par spīti visādām kaktu runām un zākām) un apmierināti, pat mietpilsoniski. Hehe... par to liecināja arī dažu bomžveidīgo cilvēku vēlme pēc šādas informācijas: "vai šeit par velti nedegustēs Lāčplēša alu"?

Gandrīz vai pašiem Lielkoncerta dalībniekiem bija tā smagā nasta un misijas apziņa: atgādināt šodienas cilvēkiem par aizgājušajiem laikiem, aizgājušajām cīņām. Tiem, kuri Lenija Kravica (mākslinieks arīdzan šai pašā vakarā bija ar koncertu Rīgas "Arēnā") vietā bija izvēlējušies brīvpasākumu patriotiskā gaisotnē. Tādi atradās apmēram 3000, protams, ar maksimumu skaitā ap SKYFORGER uznācienu pēc plkst. 21:30...

Lielākā publikas daļa nāca uz brīvajām izpriecām, tamdēļ iesākumā jeb patriotiskajā daļā bija nedaudz mazākā skaitā vērojami rīdzenieki un galvaspilsētas viesi. Un vecuma gados dziļākos. Taču pēc lāpu gājiena uz un pēc tam no Brīvības pieminekļa - uz skatuves bija VILKI, VILKAČI, SKANDINIEKI. Bet seno cīņas veida klubu UGUNS ZĪME un TĒVIJAS SARGS biedri demonstrēja jaktīgus cīniņus ar pirmajiem "kritušajiem" (ne pēdējiem, jo pēcāk vakara gaitā no līdzatnestā alus – uz vietas vien tēja un piparkūkas bija sadabūjamas – arīdzan bija spirta pūķa pieveiktie guļus stāvoklī dažās ne visai tālās pavārtēs).

Kaut ko ar vijoli un ar skaņdarbu no "Zante cikla" sadarīja arī šo rindu autors, bet par to lai vēsture klusē...

Tautu un cīņas laiku dziesmas skanēja samērā ... neierasti šajā pārliekus mierīgajā Rīgā. Lai gan, lai gan daudzi cilvēki turpat nedaudz tālāk atcerējās citu ikgadēju tradīciju: svecīšu iededzināšanu pie tagadējās Prezidenta pils sienas. Klusi sirdī audzējot domas par Latviju. Bet turpat krastmalā policija, kas visumā nebija tā "manāma", laiku pa laikam megafonos sauca "atbrīvojiet braucamo daļu".

Tikko kā bija aiznesta no malkas bluķiem ar dzelzs tapām saskrūvēta instalācija uz Daugavas krastmalu, aizdedzināta un palaista kā uguns plosts: tad jau arī SIA RADIKAL sāka rībināt savas pirmās velmējošās pasāžas. Visi jau zina viņu varējumu. Arī šajā reizē – tā bez kompromisiem, pa tiešo taisni pierē. Gandrīz ka "metallica – jaunībā", lai gan visticamāk šādu sakritību paši mūziķi noliegs. Jāsaka, brīvkoncertā šis spēlējums ir atraisītāks, varbūt tamdēļ – ka ievērtēt visu nāca ne tikai šo vakara grupu fani, bet reizēm arīdzan pavisam nejauši garāmgājēji. Kuri turpat degošo ugunskuru liesmās saredzēja ne tikai ceptas desiņas, bet arī visu to dunošo auru - kā šais pašos Daugavas krastos bija tākajā 1919. gadā. SIA RADIKAL zēvelēja bez apstājas, bez īpašām pauzēm. Un lai arī šoreiz solists nebrēca "norausim jumtu", tomēr TAS norāvās skatuves abām pusē.

Un publika jau aiz SIA RADIKAL pēdējām skaņām sāka skandēt pašu galvenāko varoņu vārdu "skyforger, skyforger"... Nu jā, tad jau Pēteris teica "labvakar". Jālepojas, ka mums reiz ir tāda (un praktiski vienīgā tāda) mūzikas brigāde, kas savā skanējumā vienmēr un visu atceras Latvijas vārdu.
Zēvelēja kā vienmēr – ar riteni smagu pa galvu. Aizvien no visiem albumiem savējiem, kuros apdziedājuši mūsu senču vēsturi jau no Saules kaujas laikiem līdz pat Strēlniekiem, kas cīnījas par saskatāmo (vīzijās) brīvo Latviju.

Šai brīdī jumts patiesi norāvās publikai, kas saviem elkiem gribēja piekļūt pavisam tuvu (šā vārda tiešajā nozīmē). Ja dažas sīkas lentītes barjeru vietās bija vēl pirms neilga brīža, tad pie pirmās dziesmas atraktīvākie pirmajās rindās gāzās uz priekšu. Teju aizniegdami – tās dzeloņdrātis, kas bija ne tika dekorācija (ar ložmetēju fonā), bet tīri praktisks aizsargs pret publikas uzbrukumu, šoreiz SKYFORGER mūzikas aurai. Dažs brīvprātīgs (no "Melnās Piektdienas" kluba pazīstams) apsargs kompānijā ar skaņu operatoru knapi noturēja publikas valni kādu metru no priekšējām līnijām. Par brīvu un daži fani pa pliko gandrīz - tas jau nekas, ka gaiss vien dažus grādus plusos. Rullējās viss gari un smagi, līdz pat nedaudz pāri plkst 23:00 (cerams, ka Rīgas Domes pārstāvji neapliks šos koncerta organizatorus par lieku 10 minūšu skaņu aiz šīs pulksteņa stundas).

Kā brāzmains izskaņas akords bija – VILKI kopā ar SKYFORGER – sadziedāšanās vēl TO cīņu laika dziesmā. Lai godam varētu šai vakarā pabeigt mūzikas cīniņu visās (gaismas, skaņas un publikas noturēšanas) frontēs.

Patiess prieks par to dienu, kas izvērtās kārtīgā karametāliskajā gaisotnē. Setliste – "kalējiem", tā tāpatās visiem zināma, tamdēļ še nevēstīšu. Vēstīsim visi kopā – ka nu reiz Lāčplēša diena aizvadīta. Bet Latviju godāsim ne tikai šajā nedēļā pirms 18. novembra, bet arī visās pārējās dienās. Tā varbūt būs galvenā šās reizes atziņa :)

Varam ievērtēt fotogaleriju no notikuma vietas, caur vakara noskaņām un pavilcienu.

Sametis

www.karametals.lv

Komentāri:

 • xyu (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  RAdikal galīgi beztēmā tur bija. *facepalm*

 • Valdis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Kādā tev beztēmā? Viņu "Karavīri bēdājas" apdare vispār bija izcila. Protams, galvenie varoņi bija Debesskalēji. Jebkurā gadījumā tavs vārds "xyu" gan attiecībā pret tevi nudien ir tēmā.

 • black widow (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Bija labais, man patika viss. Folklora bija pacilājoša, Radikal bija labi, un Skyforger bija protams arī superīgi. Paldies visiem.

 • Inde (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  A man ir ši pasākuma foto :P

 • black widow (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Inde, padalies, ko turi sveci zem pūra? :-)

 • Inde (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Kā tad, es jau neiešu tērēt naudu, lai bildes uztaisītu un tad ar kādu dalītos. Ja vēlies, tad viena bilde no pasākuma divdesmit santimi.

 • black widow (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Mūsdienās viss notiek digitāli, cik zināms. Iemet par brīvu sejasgrāmatā vai dr.lv!

 • church_burner (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Inde - pirms izdrukā - padomā par dabu :-)