Latvijas SACRAMENTAL zēģelēs uz "Wacken Open Air 2011" (papildināts)

Tas kļuva skaidrs, kad pēc samērā pavelkošas mūzikas rīvējuma sešu zonderkomandu cīņā SACRAMENTAL (attēlā) uzvarēja aiz žurijas vērtējuma 11. jūnijā "Melnajā Piektdienā", tur aizvadītā atlasē uz "Wacken Open Air 2011" t.s. jauno komandu finālu.

Kopumā vairāki viedokļi...

(Raksta Dethecrator) Piezīmes no W:O:A nacionālās atlases

Nebiju paspējis tikt vispār Melnajā Piektdienā pa durvīm iekšā, kad jau trīs cilvēki (neatkarīgi cits no cita) bija pacentušies mani informēt: «Nu priekš kam tu piedalies žūrijā un tagad blamēsi «trve kvlt» principus — jau vakar bija zināms, ka viss ir izlemts! FLAYING jāvinnē!» Uz ko atlases organizators Estragons (būdams vienlaikus arī minētās grupas menedžeris) spļāva zaļu un pēcāk pat demonstrēja pārējiem žūrijas locekļiem savu balsošanas zīmi — lai citi redz, ka viņš ir nobalsojis par Zatleru, nevis Bērziņu. Pardon, pret FLAYING un par īstajiem uzvarētājiem.

Bija nojaušams, ka RELICSEED sociāli apzinīgajam, tekstuāli bagātajam, vizuāli harizmātiskajam, tehniski varošajam stilam 30 minūšu uzstāšanās formāts ir par īsu. Tā kā pašiem viņiem acīmredzot pārsarežģītā un pārlieku pārmeistarotā «Algebra» šķiet labākais gabals no debijas albuma (un, kā jau nojaušat, patiesībā tas tā gluži nav), tad šī dziesma aizņēma lielāko daļu no RELICSEED pusstundas. Viņi būtu daudz konkurētspējīgāki, ja tās vietā būtu ielikuši trīs citus gabalus, no kuriem gribas dūres pa gaisu vicināt un mošpitā mesties. (Jo viņiem tādi gabali ir vairākumā, kā mēs visi esam pārliecinājušies citos koncertos.)

No Tvaika ielas nākušie OPIFEX pārsteidza ar stila izturētību, konsekvento skatuves tēlu un galvastiesu pārāko divu vokālu izmantojumu (tas ir, ģitārists nevis vienkārši pabļāva kaut ko pa brīdim klāt, bet plaši izdziedājās pats savas partijas — bija vērts klausīties!). Nav brīnums, ka tieši šī grupa žūrijas vērtējuma zīmēs ierindojās otrajā vietā.

Arī par TOTENKOPF var teikt tikai visus tos atzinīgākos vārdus. Vienubrīd pa jokam tika apspriests — a moška tiešām aizsūtam uz Wacken tādu Hitlerjūgendstila paskata grupu ar SS divīzijas nosaukumu, lai vāciešiem ir, ko pašokēties? Citādi ANTIFAi vairs brīžiem nav, ko darīt.

FLAYING visi ir redzējuši, dzirdējuši utt. ne vienu reizi vien. Tomēr jāsaka, ka šoreiz uzstāšanās nebija tuvu ideālai — nemotivētas pauzītes starp dziesmām un harizmas trūkums, kā arī dinamiska kāpinājuma trūkums uzstāšanās gaitā drusciņ parīvēja kantes.

SANCTUM izrādījās no D-pils nākusi pamelna grupa, kurā pāris dalībnieki ir tie paši, kas spēlē BEGOTTEN (šī vienība piedalījās «Fresh Blood» konkursā pagājušomēnes). Interesanto ritma sekciju un ģitārista darbu aizēno ARCH ENEMY cienīga vokāliste! SANCTUM tuvāko pāris gadu laikā strauji progresēs, tas ir redzams. Šobrīd mīnusiņi — lielas pauzes starp dziesmām, kā arī runāšana ar publiku krieviski (izsakoties kāda apmeklētāja vārdiem, «Sieviete kā dieviete — tikai žēl, ka krieviete!»), kas radīja agresīvu vēlmi iet un parakstīties par latviešu valodu.

Žūrijai jau nācās kasīt galvas un pamazām apdomāt, ko no visa dzirdētā atzīt par labāko, kad šo uzdevumu ārkārtīgi atviegloja Rēzeknes SACRAMENTAL — haotisks power trio, kas nogrieza tā, ka jumts bija prom. Šeit bija viss: gan «paķerošas» dziesmas, gan kontakts ar publiku, gan spēja ieraut klausītājus mošpitā (jāņem vērā, ka tauta klausījās jau sesto grupu pēc kārtas!), gan lieliska saspēle visu triju starpā. AIRBOURNE stila trešiņš atgādināja par tiem laikiem, kurus es pats nemaz neesmu pieredzējis — pēc SACRAMENTAL noklausīšanās es spēju noticēt, ka senāk esot bijuši laiki, kad dziesmas tika rakstītas nevis par pilnmēness naktī veicamiem Sātana rituāliem, zombiju izvarotām vecmāmiņām, valdības un reliģijas sazvērestībām tautas kontrolēšanai, asinīm slacītām asarām un asaru slacītām asinīm, bet gan — par piedzeršanos kopā ar draugiem, iekulšanos smieklīgās situācijās un… vienkārši meitenēm. Te nebija varianti: SACRAMENTAL paņēma visus uz pārsteiguma, un paredzams, ka mēs šo grupu turpmāk dzirdēsim vai visos vasaras pasākumos!

… Un vēl viena piezīme. Trīs mēnešu pieteikšanās termiņš, minimālas prasības (demo un spēja spēlēt 30 minūšu oriģinālmateriālu bez fonogrammām vai mīnusa, bet ar atļautiem intro un saprogrammētām starpspēlēm) — un rezultāts?! Pa visu valsti spējušas sešas grupas savākties un pieteikties, pie kam neviena komanda no Liepājas, Cēsīm, Jelgavas un citām ar mūziku slavenām vietām! Tāpēc šķiet ļoti pareizi, ka — runājot ģeogrāfiskās kategorijās — uzvarējusi ir Latgale! Apsveicam!

-----------------
(Raksta Sametis) Vairs nav daudz ko piebilst par grupām un šo mūziķu sniegumu.... jāsaka, kas cits. Jeb jāapvirpina dažas domas “ap” šo atlasi. Dažas no tām radās jau kuluāru sarunās 11. jūnija vakara gaitā turpat “Melnajā Piektdienā”.

Doma pirmā - :Latvijā ir daudz un dažādas mūzikas bandas, tostarp dažas arī karametāla frontē. Kā vakara gaitā vēstīja organizators Estragons, tas uz šo atlasi neviena vienība netika speciāli aicināta. Vien attiecīgās ziņas / vai sludinājumi tika salikti šur tur un mūsu karametals.lv saitē. Pieteicās sešas vienības, kas tad nu centās. Bija domāta arī GRONDH klātiene, taču ... kā jau mēdz gadīties ne visai reti, attiecīgajā bandā ir “mākslinieciskās domstarpības” (sk. rakstu šepatās zemāk). Jautājums tai vakarā uz reizi bija – vai tad Latvijā ir tik vien komandas, kas gatavas iebliezt notīs jauna veida atlasē (trakmetāla jomā pirmā , nebaidos šos vārdus teikt, Latvijas vēsturē šāda sijāšana notiek...). Pirmā vārna aizlaidās, un pēc gada līdzīgā gaļasmašīnā būs ar mieru jau 6x6x6 bandas ielīst... Viss reiz sākas, un viss iebērējas. Cerams – līdz krematorijas krāsns durtiņām vēl laiciņš priekšā?

Doma otrā: uzprasās kāds salīdzinājums ar ... “Eirovīziju”! Kā zināms, tai mūzikas forumā visa atlasīšana, izvētīšana un pie tā paša arī visai laba reklāma dažiem turienes dziedoņiem notiek caur Latvijas Valsts budžetu (vismaz daļēji). Kā būs mūsu gadījumā, kad gribētājiem tikt uz lielās “W.O.A.” skatuves nākas vilkties caur profesionālās karātavas cilpu? Varam minēt 665 reizes, kurā gadījumā profesionālā mūzika skala ir uz augstākiem plauktiem vērsta. Laikam pat visduļķainākajos sapņos nerādās... kad Valsts nosponsorēs atlasi uz smago “skaļāk nekā ellē” atvērtajos vārtos. Lobisms mums nav attīstīts. Un Latvija nav Norvēģija, kur pat diplomātiem piespiedu kārtā jāapgūst blekmetāla kurss (pagaidām). Ko?

Doma trešā. Tomēr vārdi par bandām - gan kas vakarā bija, gan par tām, kas tur nebija. Jāsaka un jāliek pie pašu mūziķu kaismīgajām sirdīm: publika šodien ir pārēdusies no skaņu informācijas. Nepietiek vairs ar “intro”, nepietiek – ja uz scēnas galvā uzvelkam sarkanu bendes pārklāju. Viss tas redzēts, viss tas dzirdēts. Mūsu aplūkojamā pasāciena uzvarētāji – patiešām “parāva jumtu”. Kur tad mīklā, kur atminējums? Veiksmē strādāt ar publiku, tā ... ka maksimālais zēvelējums uz koncertpodesta parauj uz augšu arī metālgalvu prātus. Varbūt tām pavisam “perspektīvām” jaunajām zonderkomandām vajadzētu domāt, kā savu uznācienu laikā pakačinātu arī publiku. Nepietiek ar aukstiem ģīmjiem nočalināt savas dziesmas un gaidīt, kad nu atzinības cāļi no debesīm kritīs smagā slānī.

Doma ceturtā. Pats galvenais- jāuzteic organizatoriskā puse. Uzdrīkstēšanās! Ne tikai caur minēto “Eirovīziju”, bet arīdzan citādā vīzē uz Eiropu aizdabūt kādu brigādi. Sākums, ... un nevērtēsim pārāk bargi aizgājušās reizes rezultātu. Latvijas vārds uz lūpām ārpus mūsu robežstabiem tagad būs arī ne tikai caur pop-dziesmām, bet arī caur zāģlenti smagās karamākslas forumā jau Vakenas pilsētā. Arī kā viena zārka nagla – paši ziniet, kur - visiem šiem runātājiem par “mūsu valsti, kur dzīvojam kokos un pārtiekam no zivīm”...

Un ir daži iekadrējumi no pasākuma: http://foto.inbox.lv/f...

Komentāri:

 • Bleķis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Cerams ka apvirpinājuma rezultātā būs arī kāds audio-video virpinājums.

 • jaanis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  ES NEVIENU VARDU NESAPROTU! PIZDEC.

 • Anonīmais Šakālis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Jāni! Tu neesi metālists tātad! :D

 • ............... (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Janci , ko tieši tu nesaprati ? fatālās zonderkomandas , apbērēšanas pavelkošos rīvējumus? :D

 • (Bestial_Warfucker) @ 24.12.2011 - 03.33

  Jaani, Karametāls nav priekš mīkstajiem!

 • Arnolds (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Nē, bļeģ, turiet mani... aizgārdzos par Jāņa komentāru...

 • Anonīmais Šakālis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Kāpēc Jānis nesaprot skaidrā latviešu mēlē rakstīto? Tāpēc, ka patiesībā ir IVANS! Pieķērām!

 • Helvijs Fleiss (Throner) @ 24.12.2011 - 03.33

  nē,bļeģ,turi tu muti :D

 • Estragons (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  ^ "...Uz ko atlases organizators Estragons... pēcāk pat demonstrēja pārējiem žūrijas locekļiem savu balsošanas zīmi..." Gribu precizēt. Estragons apsolūti nepiedaliijas grupu vertēšana finālā. Viņš nebalso un ljauj to dariit žurijai :)

 • jaanis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Bljin, acimredzot, esmu mikstais, saldais un pietam SLAVS :D