Letiņi uz Wacken sūtīs zenītartilēriju OPIFEX! (apskats)

(Raksta Dethecrator) Visas pļāpu lapas jau apskrējuse ziņa par faktu, ka šīgada Latvijas «Wacken Metal Battle» atlasē uzvaru ļoti sīvā un līdzīgā cīņā (par vienu punktu!) izcīnīja OPIFEX, tāpēc piebildīsim šo to smalkāk.

Konkurss bija brangi demokrātisks: no demo iesūtījušajiem kolektīviem uz skatuves tika visi, kas vien to bija izdarījuši laicīgi — saskaņā ar Estragona izsludinātajiem noteikumiem, kuri bija zināmi kādu pusgadu iepriekš. Tā kā, ja kāds tomēr pamanījās demo iesniegt vai iesūtīt pāris dienas vēlāk, tad var padomāt par savu neizdarību un nākamgad nenotūļāties līdz pēdējam brīdim.

Tiesības pirmajiem ieņemt skatuvi bija izlozējuši BREAKING THE WAVES. Izrādījās bēdīgs metālkōrs, turklāt sastāvošs no žanra tipiskākajām klišejām, ko tautas virzienā raidīja reizē divi vokālisti, divi ritma ģitarasti un besījoša ritma sekcija. Žūrija sākumā sprieda pēc nosaukuma un pie sevis cerēja, ka šie spēlēs BEACH BOYS kaverus, bet, kad tas nepiepildījās, BREAKING THE WAVES ieguva apzīmējumu «Seši mazi Bīberēni». Tik tiešām — ar šādu «copy-paste» žanru nav ko īstā metāla pasākumā darīt. Gan jau tam visam ir kaut kur vieta, bet ne «Metal Battle» sērijas pasākumā… 

REBEL RIOT uznāciens ļāva apturēt ausu asiņošanu pēc Bīberēniem, un patiesi — finālā REBEL RIOT deva ceļu uzvarētājiem tikai par vienu punktu. Ritmisks, smags rokenrols ir tieši tas, kas vāciešiem patīk, tāpēc žūrija ilgi sprieda, vai tik REBEL RIOT nebūs īstie. Gandrīz bija. Varbūt nākošgad…? Arī OPIFEX taču pirms gada palika otrie… Tagad jāsecina, ka REBEL RIOT bija vislabākās basa līnijas un labākais vokālu lietojums (veseli trīs), bet jāsaspēlējas ir drusku labāk — ja taisa kaut kādu pusimprovizētu čerņu, tad beigās bungām ar ģitārām jāsapas kopā, nevis jāmeklējas, kurā vietā kas pazuda. Dzērājkrogos, kur (diemžēl) šādām hard’n’heavy grupiņām visvairāk sanāk spēlēt, tauta to nemana, taču konkursā, kur žūrija desmitgadēm ilgi ausis trenējusi uz visādiem sīkumiem, lažas neģeld…

No pirmā AMELIA THE MURDERER rifa jau likās: «Svētā Lestene, tak ne atkal!!!» — proti, arī šie censoņi bija metālkōrs. Tomēr izrādījās, ka sava žanra ietvaros AMELIA pārstāv pilnīgi pretējo galu: proti, šis bija svaigs, interesants un enerģisks metālkōrs. Vokālists darīja savu darbiņu pamatīgi, basists atraktīvi nēsājās apkārt pa skatuvi, pārējie kurināja savu kurtuvi ar pārliecinošu spēku. Šī grupa (kam tas bija tikai trešais koncerts) vēl liks par sevi daudz runāt jau tuvākajā laikā! Lai arī pati neuzvarēja, tieši AMELIA THE MURDERER bija tā, kas izšķīra cīņas iznākumu: visi žūrijas locekļi (nesarunājuši savā starpā) pēc tam izrādījās balsojuši diezgan līdzīgi, taču uz vienu žūrētāju AMELIA bija tādu iespaidu atstājusi, ka viņš ierindoja šos vienu vietu augstāk par REBEL RIOT savā aptaujas lapā. Ar to pietika, lai galarezultātā uzvaru izcīnītu OPIFEX, nevis dumpinieku grautiņš.

KISS OF THE DOLLS nebija uzkrāvušies, kad par viņu nosaukumu bija izdomātas dažādas variācijas, cita par citu ģenitāli — fekālākas. Taču, jo viņi vairāk spēlēja, jo vairāk žūrija sāka kasīt bārdas: «Šitais ne pārāk nopietni domātais glam-metal humors taču arī vāciešiem varētu iet pie dūšas! Kopā ar lielu daudzumu šmigas! Bet vācieši un šmiga — nešķiramas lietas. Tātad tur tikai KISS OF THE DOLLS pietrūkst.» Acīmredzami soloģitārists, basiste un bungotājs ir galvastiesu pārāki mūziķi par Šekspīra pašironiskajiem izpaudumiem — proti, DOLLS līderis ir šovmenis, kamēr pārējie trīs ir spējīgi talanti no citas līgas. Tomēr nav šaubu — vismaz viena šāda jautrīšu grupa valstī ir vajadzīga. (Laidīsim garām viena žūrijas locekļa aicinājumu uzcelt pansionātu priekš prātu izkūkojušiem veciem rokeriem, kur pirmajiem vietas esot jāieņem Šekspīram ar Džoniju Salamanderu. Žūrētājs tādu priekšlikumu purpināja — pieņemsim — tāpēc, ka konkrētajam žūristam nav bārda, ko kasīt KISS OF THE DOLLS priekšnesuma laikā.)

Arīdzan DIRTY LANE šis bija pavisam tikai trešais koncerts, tāpēc uzvaru gūt viņi nemaz nevarēja cerēt, bet arī nosaukumu mainīt uz SLĪCINĀMI KUCĒNI šai grupai nevajag. Proti, DIRTY LANE ir mazgadīgi krievu rokeri, kuri bezmaz vienīgie no visiem bija aizpildījuši savu pusstundu ar ātrām dziesmām, tad lēnākām un tad atkal ātrām, kamēr pārējie diezgan konsekventi viendabīgi spēlēja savu spēlējamo. DIRTY LANE — tās ir hard’n’heavy melodijas, kā jau no melodiska krievu roka mēs to sagaidām. Drusku šos iegāza runāšana no skatuves krieviski — tak vajadzēja saprast: ja no zāles bārdu vēzē SKYFORGER Zirgs, tad gan jau ka viņš ir žūrijā, un valsts valodas nedzirdēšana starp dziesmām šim jau nu gan ka bonuss neliksies. Tātad ar pārējiem arī būs līdzīgi. «Kas — viņi Vācijā arī no festivāla skatuves krieviski bazarēs?!» kāds pukstēja.

OPIFEX gaidīja grūts uzdevums: parādīt vēl labāku sniegumu nekā parasti — kaut gan šī jau ir viena no labākajām koncertgrupām mūsu «riktīgajā» pagrīdē. No pārējiem OPIFEX atšķīrās ne tikai ar progresīvi — tehniski — varensmago (uz pārējo fona) mūzikas maisījumu, bet arī ar vienotāko skatuves tēlu, labāko divbalsīgo dziedāšanu un krutākajiem bungu ritmiem — ne ausi atraut! Palīdzēja arī savējais skaņotājs un gaismotāja mobilizēšana pagaismot kaut kā savādāk. Bet žūriju visvairāk pārliecināja OPIFEX noteiktība un gatavība uzvarēt, kā arī perfektā saspēlēšanās un masīvā iznešanās uz skatuves. Tas, ka OPIFEX uzvarēja tikai par viena punkta pārsvaru, ir sekas tam, ka žūrija nevis gribēja vērtēt zemāk OPIFEX, bet gan pavilkt uz augšu REBEL RIOT aiz viņu stila lielākas piemērotības vācu primitīvajai šlāgermentalitātei, kas zināmas pēdas atstājusi arī smagās mūzikas uztverē kolektīvajā nācijas bezapziņā.

Interesanti, ka rezultātu blīvums punktu izteiksmē žūrijai lika ilgāk diskutēt pēc rezultātu lapu aizpildīšanas un punktu saskaitīšanas, nevis pirms. Vienubrīd jau likās — būtu labāk izzīlēt rezultātus pēc senlatviešu krīvu metodes: nolikt zemē šķēpu un likt Zirgam kāpt pāri. Ja ar labo kāju, tad PAR, ja attiecīgi Zirgs soli spertu ar kreiso — tad PRET. (Žūrijā bija pieci purni, no kuriem pārītis zināmi kā metālmūzikas vērtētāji, savukārt praktizētāji pārstāvēja attiecīgi folkmetālu, technical death un bleķi. Sestā žūrijas locekļa vietu ieņēma apmeklētāju kolektīvā balsojuma rezultāti.)

Pirms tam rakstījām arī te:
http://karametals.lv/zinas/wacken-metal-battle-latvijas-finals-710/

OPIFEX - www.myspace.com/opifex

http://www.youtube.com/watch?v=28rmGCiEmkw

http://www.metal-battle.com/

Foto: paldies Kristiānai

Komentāri:

 • Church Burner 665 + 1 (Church_Burner) @ 02.05.2012 - 22.49

  Metālkori un djenti = bezkompromisa fēce!

 • (dethecrator) @ 03.05.2012 - 16.01

  kas djentam vainas? Pārāk inovatīvs un tehnisks, nespēj izsekot līdzi? :D

 • Goat Molestor (Goat_Molestor) @ 04.05.2012 - 00.28

  Djent, hujent.. būs jāaizliedz lietot to vārdu šajā portālā. Kāpēc jāseko līdzi sūdam ja ir labākas lietas? Dethecrator, beidz vienreiz dirst un norecenzee kādu black metal disku. Jebšu raksti par karametālu. Savādāk jau sen ir radies viedoklis ka esi pozeris nr 1, kas vārdos spēlē true & evil blakk metal brigādē, bet visu laiku raksta par djentiem, metalcoriem, droniem, smashing pumpkiniem un visu citu drazu.

 • (dethecrator) @ 04.05.2012 - 17.11

  Labs ir, taisnība laikam, ka vajag kādu bleķi pacilāt. Citus stilus cilājam aiz tam, ka trūenīvel bleķis varen šauram klausītāju lokam iraid ģeldīgs, kurmet žanru daudzu arīdzan citu papilnam. Trūenīveldrone, piem! ;)