Līķa indes melnumā: #100ieraksti100gadei — IV daļa

(Raksta Dethecrator) Sakarā ar Latvijas Republikā nosvinēto simtgadi Karametāls izmanto iespēju, lai atskatītos uz 100 līdz šim neapskatītiem ierakstiem Latvijas metālscēnā, kas radīti valsts pirmajā simtgadē. 

Eiropas un Ziemeļamerikas valstīs, kurās citu starpā dzīvo melnādainu pilsoņu pulki, dažviet pieņemts februāri atzīmēt kā «Black History Month». Metālisti to pirms dažiem gadiem pārķēra un izsludināja «Black Metal History Month», kam tagad pievienojamies arī mēs — ja mūsu zemītē ar melnajiem ļaudīm tā pavāji, tad toties blekmetāls mums gan ir, uz ko atskatīties! 

 

16. URSKUMUG pirmais albums «Pāreja» bija viens no tiem nedaudzajiem Latvijas pagrīdes ierakstiem, kas pārsteidza klausītājus reizē ar mūzikas oriģinalitāti un ieraksta augsto līmeni. Pie kam URSKUMUG ir viena no retajām grupām, kam izdodas būt vienlīdz baudāmām kā ierakstā, tā dzīvajā (un pēdējos gadus pat skaņotāji un gaismotāji ir sākuši turēt līdzi tam, ko pieprasa šī mūždien mainīgā mūzika). «Her Majesty Silence», «When World Becomes Ice», «Uguns Siena» — šīs dziesmas, kā šķiet, nenovecos vēl ilgi. Albums ir pārizdots ārzemēs (tur «Pāreja» ir kļuvusi par «Passover» — sanāk vārdu spēle, jo tiešais tulkojums būtu «Overpass»). Karametāls iesaka kolekcionāriem ne tikai apmeklēt URSKUMUG koncertus, bet meklēt tieši šo «Passover» pārizdevuma versiju, jo oriģināls nāca uz matricām (lai arī ar profesionāli drukātu bukletu), un vecas matricas, kā zināms, ar laiku mēdz samaitāties, pat ja tiek glabātas labvēlīgos apstākļos. 

Pilns albums: https://www.youtube.com/watch?v=2--smI701dQ 

 

17. RAGANA ir Sietlas USBM duets, kura sastāvā ir divas latviešu izcelsmes daiļavas — Marie un Nicole. Grupa izmanto visu, ko var — un šinī gadījumā pilnīgi pietiek ar ģitāru, bungām un divām balsīm, lai radītu enerģijas un vilkmes pilnu piecu dziesmu EP «Unbecoming». Šajā ierakstā RAGANA daudzviet spēlē visai lēni un zampaini, ļaujot klausītājiem izbaudīt gan ģitāru melodijas, gan smagus rifus, gan sakāpinātus vokālus — titulgabals vien ir ko vērts! Tāpat «Enough» un «Invocation» sagādā dažu tīkamu pārsteigumu. Grupa aktīvi izlaiž DIY pagrīdes ierakstus un koncertē — viņas ir pabijušas arī Latvijā, tā kā par RAGANU mēs noteikti vēl dzirdēsim. 

Pilns EP Bandcampā: https://ragana.bandcamp.com/album/unbecoming 

 

18. «Metal Message IV» ir 2008. gada kompilācija, kurā bez SKYFORGER «Cekulaina zīle dzied» kā citas interesantākās dziesmas var atzīmēt THARAPHITA gabalu «Lidsetel sunkjatel radadel», OAKENSHIELD «Ginnungagap», SLECHTVALK «On the Eve of Battle» un SLARTIBARTFASS kompozīciju «St. Cuthbert». Protams, ir vēl citas ārzemju leiblu un žurnālu izlaistas kompilācijas, kurās rodamas SKYFORGER dziesmas — šī nav nekas unikāls, tomēr «Metal Message IV» žanra ziņā ir starp viendabīgākajām. 

 

19. Pretstatā dažādiem -kōres paveidiem, blekmetāls vienmēr bijis pilns pārmaiņām (gan saturiski, gan skanējuma, gan jaunu izteiksmes veidu ziņā), un daža grupa, ja izvelk ilgāk par desmitgadi, pati kļūst pārmaiņu iemiesojums. Latvijas scēnā viena no šīm grupām ir OCULARIS INFERNUM, kas laika gaitā nomainījusi visus dalībniekus, dziesmu tēmas un izteiksmes līdzekļus. Tālab tajā četru dziesmu S/T ierakstā, kuru pieminam šodien, nespēlē un nedzied pilnīgi neviens no tiem mūziķiem, kas izlaida neseno OCULARIS INFERNUM šedevru «Expired Utopia» — pat ne Magnuss Znatnajs, kurš ieguvis Latvijas Metālmūzikas Gada Balvu kā izcilākais instrumentālists. 2009. gadā izlaistajā S/T diskā sakoncentrēta tā enerģija, kuru tolaik šī grupa cēla priekšā koncertos un ko radīja lielākoties tagad ESCHATOS sastāvā spēlējošie ļautiņi. «Hunger», «Black Morning» un koncertu favorīte «Northern Maid» — šīs dziesmas (plus intro) atstāj klausītāju gribam vēl. (Protams, ar nosacījumu, ka līdz jums ir ticis šis maztirāžas EP, un jūs to vispār esat iespējuši dzirdēt — Karametāls savu eksemplāru savulaik dabūja Pērnavā par 11 igauņu kronām.) 

Dziesma klausāma īstā šeit, kamēr bildes no citurienes: 

https://www.youtube.com/watch?v=ZeDX4KEnmzI 

 

20. Eksperimentāli industriāli orientāli blekmetāliskais THE HORN albums «Dawning of an Ancient Sun» saistāms ar mūszemīti tiktāl, cik uz tā vāka bez izdevēja HAARBN vārda redzams arī Latvijas «Evil Distribution» simbols. Šis disks iesakāms visiem tiem, kam patīk eksperimentāls bleķis, kur konkrētajā gadījumā ar agresīvu vieglumu samestas iekšā arābiski simfoniskas melodijas, bungas graindkoriski mežonīgā primitīvumā un industriālas skaņu ainavas. Dziesmu nosaukumos to nezināmais autors pacenties izpausties tikpat ļoti kā muzikālajā saturā: tipisks nosaukums šeit ir «Spell 29A: For Not Taking Away the Heart of One Whose Conduct Has Been Vindicated in the Realm of the Dead», bet pēdējā kompozīcija no astoņām ir 54 minūtes gara svīta ar nosaukumu «Spell 125: Declaration of Innocence» ar piecām daļām, kur atainota mirušas dvēseles stāšanās pēcnāves tiesas priekšā. Oriģinalitātes un aizrautības trūkumu nudien te nevar pārmest! Iznākumā THE HORN albums ir neparasts visā garumā. 

Fragmentēns: https://www.youtube.com/watch?v=8u7acYV5PAQ 

 

Iepriekšējā sadaļa:  https://karametals.lv/zinas/likis-ari-arzemes-ir-likis-100ieraksti100gadei-iii-982/

Komentāri: