Līķa sildīšana kā vaļasprieks: APĒDĀJS — «Sēras»

(Raksta Dethecrator) Krietnus 20 (!) gadus pastāvošais APĒDĀJS (jeb, kā viņi paši raksta, APḚDḀJS) nācis klajā ar savu otro albumu «Sēras». Sēraini pelēks vāks, sēraini kodīgas dziesmas iekšā! 

Pirmais gabals «01» mums apgalvo: šeit ir tas pats APĒDĀJS, kuru mēs esam iemīļojuši jau kopš pirmās videnē dabūtās «Odekolona» kasetītes, kas tika klausīta uz lenti velkoša maģa piepīpētā virtuvē laikos, kad alkoholu varēja dabūt cauru nakti. (Bet reāli nedabūja, tāpēc ka nauda vienmēr bija cauri jau ap pusdeviņiem vakarā.) Bet jau nākamais gabals «Nebūs labi», ieturēts APĒDĀJAM tipiskās deviņdesmito gadu lirikas tradīcijās, parāda šai grupai netipisku šķautni — šo dziesmu var pat uzskatīt par dejojamu! Un nevis «mošošana–totālā–štīmē», bet pa īstam dejojama! Lēkājamais potenciāls turpinās arī trešajā dziesmā «Baidies, ka neizdosies». 

«Morālās stājas» pamatā ir stāsts par mūzu mainīšanu nakts gaitā (un tad mēs vēl brīnāmies, ka tās mūzas pēc tam mūs savukārt sauc par mūdžiem!), tomēr šim gabalam viens no rifiem ir varen līdzīgs vienam pirmā albuma «Mana vārna» rifam. Nu tam, kurā tiek dziedāts, kā «Tu laizi lipīgu šķidrumu/Kas sakaltīs tev uz ādas…» 

Tūlīt pēc tam «Piedodu tev» liek mums visiem nomierināties, un tad jau klāt tituldziesma «Sēras» — tiešām, tā vislabāk no visām reprezentē albuma kopējo noskaņu. Veselu gūzmu gotisku klišeju APĒDĀJS pamanījies sabāzt «Heroīnā» — iedomājieties VIC ANSELMO albuma saturu, kas sapresēts vienā dziesmā un tad vēl izlaists caur trim «distortion» pedāļiem. Tikmēr «Melnais saraksts» izklausās pēc dziesmas formā pārtaisīta Putina psiholoģiskā portreta, jo īpaši dziesmas vidū, kad APĒDĀJS metas psihodēliskā starpspēlē, mirkli vēlāk bass pamanās izklausīties pēc ugunsdzēsēju orķestra tubas lauku zaļumballē, un viss beidzas ar kaut kādu nesaprotamu bleķa trīšanas skaņu. Tas viss jo īpaši efektīgi izklausās koncertos — nelaidiet garām APĒDĀJA uzstāšanos! 

Alkohols, nolemtība un dzēruma melanholija («Cik žēl») tādā alkašiem tipiskā manierē pēkšņi kļūst par agresiju («Tik agri»), un tad — beeeeeiiiidzooooot! — klāt neizbēgamais kabzģecs: «Tu aizej lēnām»! APĒDĀJS ir palicis tikpat brīnišķīgi deviņdesmitīgs, kāds tas bija pirmajā albumā «Mana vārna», kaut gan skaņas netīrība «Sērās» ir sākusi pagaist (un nē, tas nav kompliments), toties progress vērojams lirikā. Proti, tagad jau tekstā tiek izmantoti arī tādi vārdi, kas nesākas ar priedēkli «ne–»! 

Kopvērtējums: ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ (8 galvaskausi)! 

Albums: http://apedajs.bandcamp.com/album/s-ras

Karametāla recenzija par iepriekšējo albumu: https://karametals.lv/zinas/ja-kas-mus-pataisis-par-likiem-tad-tas-bus-sieviet-780/

NRA apskats par grupu: http://nra.lv/izklaide/173647-muzika-apedaji-aped-seras.htm

Komentāri: