Līķi masu kapos: kopējs apskats par VARANG NORD, FONOPLANE, STAGNANT PROJECT, LUREAWAY EP

(Raksta Dethecrator) Kamēr šīgada Metālmūzikas Gada Balvas raža turpina sabriest un ienākties, Karametāls ņemas apskatīt dažādus EP, kurus iepriekš izlaidušas mūsu pazemē mītošās grupas un kas pelna pieminēšanu. 

Tā kā šie EP ir ļoti atšķirīgi gan savā garumā, gan pēc dziesmu tematikas un stilistikas, tad šoreiz neliksim galvaskausus, jo būtu netaisnīgi vērtēt pēc vieniem un tiem pašiem stilba kaulā iegrieztajiem robiem, piemēram, STAGNANT PROJECT vai VARANG NORD izlaistos EP garuma ierakstus, mēģinot tos tagad salīdzināt ar šo pašu grupu pilnmetrāžas ierakstiem. 

VARANG NORD — «Call to Battle» 

Mūsu brašie Daugavpils vikingi turpina smelt iedvesmu pirmskristīgajos laikos, kad cauri viņu dzimtajam novadam pa Daugavu veda senais ūdensceļš «no varjagiem uz grieķiem», kas savienoja Skandināviju, senlatviešu un līvu zemes, Kijivas Rusu un Krimu ar Konstantinopoli. VARANG NORD strikti pieturas pie savas strādājošās formulas: latgaliski melodisks miroņmetāls kopā ar akordeonu un grūvīgiem ritmiem, šoreiz radot trīs dziesmas «Зов Битв», «Пивовар» un «Ziemeļvīri», kas — ja atmiņa neviļ — ir pirmā šīs grupas dziesma valsts valodā. Jāpiebilst, ka VARANG NORD nav aprobežojušies ar EP: tagad jau ir pieejams svaigais pilnmetrāžas albums ar tādu pašu nosaukumu, un to (tāpat kā iepriekšējo albumu «Master of the Forest») izdevusi viena no Krievijas labākajām smagās mūzikas ierakstu kompānijām Sound Age Prod. Kamēr jaunais disks mūsu zemītē vēl nav nonācis, tikmēr klausāmies «Call to Battle» EP, un šo nosaukumu Karametāla apskatnieks (pieradis pie VARANG NORD koncertos parasti apdziedātās «alus ar šnabi» tematikas), protams, sākumā izlasīja kā «Call to Bottle». 

Noklausīties EP var te: https://varangnord.bandcamp.com/ 

FONOPLANE — «Dažāda garuma piedurknes» 

Šis bija lielais, pozitīvais pārsteigums šīgada Metālmūzikas Gada Balvā: 27 minūšu minalbums ar četrām pasmagām folkroka dziesmām, kuras stila ziņā saknes dzen pagājušā gadsimta septiņdesmito — astoņdesmito gadu latviešu mūzikā. FONOPLANE sacer mūziku agrīnā Imanta Kalniņa stilā, savukārt precīzais ģitārdarbs atgādina Armandu Alksni (gan CREDO sastāvā, gan ārpus tā). Dziesmas «Burve», «FinD» un «Upe» (kura, saprotams, nav HEAVEN GREY dziesmas kaverversija, bet oriģinālgabals ar modernizētu folkloru) atnesa FONOPLANE kolektīvam Metālmūzikas Gada Balvas nomināciju labākā vokāla kategorijā, un ierakstā viss vainagojas ar lēni monstrozu ambiento 15+ minūšu opusu «Kūolka» — tas atgādina mažora akordos ieturētu postroku, tikai pārmaiņas pēc viscaur interesantu. Klausīties uz austiņām, un skaļi. 

Noklausīties: https://fonoplane.bandcamp.com/releases 

STAGNANT PROJECT — «Audiøpizduly» 

Pirmkārt, dziesma saucas «DIEVS» — tieši tā, ar lielajiem burtiem. Klausītāja dzirdes aparāta izvarošanā tiek likts lietā industriālā metāla smagums, «djenta» precizitāte, Devina Taunsenda cienīgi vokāli (gan brutālie, gan tīrie), epizodiski dabstepa sempli — kā tas viss skan kopā? Ahujenna labi skan! Ak jā, un — kad esam to visu noklausījušies, mežonīgi kratot līdzi matus, izrādās — ir pagājusi… pirmās dziesmas pirmā minūte. 

Tālāk jau dziesmu nosaukumi vien («Faceblast», «Blood Date» un «Man of a Broth» — kā tas būtu tulkojams, kā «Biezzupas Vīrs», vai?!) un «gopņikmetaļoru» tematikā ieturēto videoklipu tematika parāda, ka STAGNANT PROJECT piemīt smagajā mūzikā reti sastopama īpašība: šiem rajončika jauniešiem ir spēja labdabīgi ierēkt gan par apkārtējiem, gan pašiem par sevi. (Grupas simbolika ar auseklīša un lāča krustojumu vien ir ko vērta!) Vārdu sakot, STAGNANT PROJECT reizē pamanās sagādāt gan baudu ausīm, gan jautrību smadzenēm, gan (koncerta apstākļos) palēcienus resnajam galam. Ja tā izpaužas draudi «dabūt iekšā audiøpizduļeju», tad mēs gribam vēl! 

https://www.youtube.com/watch?v=1BOhR8btltA

«Man of a Broth» oficiālais video 

LUREAWAY — «Saviour» 

Kamēr OCEANPATH koncertē un kā nevar, tā nevar ierakstīt pilnmetrāžas albumu, tikmēr no nekurienes parādījusies jauna gotiskā vienība LUREAWAY un dara otrādi: izlaiž baudāmu debijas EP, pirms intensīvi uzstāties. Parasti, izdzirdot apzīmējumu «simfoniski gotiski teatrāla smagā mūzika ar sievietes vokālu», mūsu ausu priekšā jau uzreiz nostājas 666 ģenēriskas grupiņas, kam nosaukums beidzas ar «–ia», bet pie mikrofona ir sievišķis, kam labāk padodas iespiesties korsetē un gorīties pa skatuvi, nevis dziedāt. Tad nu lūk: LUREAWAY ir patīkams pārsteigums! Jevgeņijas Korkinas soprāns ir negaidīti spēcīgs (katrā ziņā no jaunas, nezināmas grupas pirmā diska tādu balss jaudu un profesionalitāti parasti negaidām), un katra no diskā ietvertajām četrām dziesmām ir ar savām individualitātes un dinamikas iezīmēm. Digitālais formāts iznācis 2016. gada oktobrī, kamēr CD versija izlaista šī gada janvārī, kas dod pamatu cerēt, ka «Saviour» tiks pieteikts Metālmūzikas Gada Balvai. 

Noklausīties un dabūt disku: https://lureaway.bandcamp.com/releases

Komentāri: