Līķu dejas ap KAPAKMENI: izlase LATVIJAS METĀLS–2!

(Raksta Dethecrator) Klāt ir otrā Latvijas smagās mūzikas izlase, kurā visas dziesmas principiāli tikai latviski — un, Dambja aicināti, valsts valodā dzied pat tādi vikingi, kuri to agrāk darījuši nebija!

Izlase sākas ar lielisku izvēli: MONRO klasiskā hita «Smagās apkaltās durvis» no jauna ierakstītu versiju, kas ieskaņota 2014. gadā ar mūsdienu tehniskajām iespējām — nav vairs jāklausās fails, kādreiz pārdzīts no šņācošas kasetītes. Beidzot mēs varam pilnībā novērtēt, cik šī dziesma ir izcila! Viens no labākajiem latviešu roka gabaliem, kāds bijis un būs. Un videoklips nežēlīgi aktuāls, ja noskatās līdz pašām beigām:

Video.

«Pīdzimt Latgolā» — aha, SOVVAĻNĪKS ticis pie vārda kā otrais un liek vaļā dziesmu ar Annas Rancānes liriku. Pie kam tādu liriku, kurā Kristus tiek pieminēts pilnā nopietnībā, nevis ironiskā vai nosodošā nozīmē. Jāpiezīmē, ka dziesma ir izvēlēta trāpīgi tādā ziņā, ka tā ataino SOVVAĻNĪKA svaigākā albuma «Napaseitynuots» kvalitātes: muskuļainos rifus, brutālo un melodisko vokālu, kā arī Latgales tematiku tekstā.
Recenzija par pilno albumu: https://karametals.lv/zinas/liku-valnis-ap-rezekni-sovvalniks-napaseitynuots-960/

Apokaliptisku sajūtu OGHRE spējīga uzdzīt ar saviem megasmagajiem rifiem vien, nemaz negaidot līdz tekstam, kas precīzi iet kopā ar mūzikas noskaņu. «Gana» ir viena no daudzveidīgākajām un labākajām kompozīcijām OGHRE debijas albumā, tālab šīs dziesmas izvēle albuma «tīzera» lomas izvēlei ir saprotama.
Alternative.lv videoapskats par četriem albumiem, ieskaitot OGHRE un KAPAKMENS ripas: video.

Tā, kas mums tālāk? PUSSY ROCK ar gabalu «Kūsiņš»? Ja nolemsiet pārslēgt šim gabalam pāri un klausīties nākamo, tad gauži alosieties! Pretstatā grupas primitīvajam nosaukumam un imbecīlajam dziesmas virsrakstam, patiesībā mēs šeit sastopam jaudīgu powermetālu, kurā mitoloģizētas teikas vai leģendas izskatā tiek vēstīts episks sižets par senlatviešu etniskajām sadursmēm senajā Kursā. Reti kad grupas un dziesmas nosaukums izrādījies maldinošs tik patīkamā veidā!

DARRVA mūsu metālskatuvē iepazīstināšanu vairs neprasa: vidēji ātri ģitāras rifi kombinācijā ar neapturamu blastbītu ir šīs grupas vizītkarte. Dziesma «Būtība» no jaunā diska «Laika rats» labi raksturo «Laika rata»… nu jā, būtību: teksts ar jēgu un biezi rifi ar apdomu. Teiksiet — ļoti vienkārša formula? Jā, un tieši tāpēc ne katrai grupai pa kaulam.
Lirikas video.


Publikas iecienītie favorīti HEAVEN GREY patlaban kārtējo reizi maina sastāvu, tālab «Latvijas Metālam–2» deleģējuši dziesmu «Sirds balss» (vēl ar Artura Fišera vokālu), kam seko PROTEAN dziesma «Vella Reķis» no lieliskā debijas albuma «The Burning Centuries». Dziesma bāzēta uz Jaunpils un Tukuma asiņainajiem baroniem fon Rekkēm, kas bijuši tādi asinssūcēji, tautas sitēji un ekspluatatori, ka latviešu zemniecība vairākus gadsimtus bijusi pārliecināta: šī baronu dzimta atrodas elles ķēniņa kalpībā, citādi viņu slepkavošanas un tautas apzagšanas kāri grūti izskaidrot.

«Ceturtais balsts» ir gabals no DEHEAD apcirkņiem: polemika par un ap reliģijas apmātiem truleņiem, kas domā regulēt citiem dzīvi. Izskatās, ka pagaidām no šīs grupas dzirdams bijis vienīgi sešu dziesmu minialbums «Affective Arousal», tāpēc jācenšas notrāpīt, kad viņiem būs koncerts! Tur DEHEAD parasti vicinās ar cirvi.
Pilna recenzija par DEHEAD ierakstu: https://karametals.lv/zinas/likumi-nav-rakstiti-likiem-dehead-effective-execut-921/

APĒDĀJS mums ļauj noklausīties nelāgu emociju pārpilnu stāstiņu ar nosaukumu «Simulē», no kura nekļūst skaidrs, vai tur runa ir par kaislīgu seksu, vai varbūt sadzīves apstākļos izdarītu slepkavību. (Kaut gan APĒDĀJA gadījumā tas var tīri labi būt viens un tas pats.) Katrā ziņā dziesma atgādina, ka vēl nav dzirdēts nesen iznākušais jaunais albums!

SNIEGAVĪRU RŪPNĪCA izlasei deleģējusi dziesmu «Vai pārbrauks tie mājās?», un šis ir otrs pārsteigumu izraisošais gabals, kur nevajag sniegavīru skatīt no caurā spaiņa uz sasalušās ūdensgalvas. Pēc nosaukuma varētu padomāt, ka dziesma būs kāda aktuāla polemika par latviešiem, kas izklīduši emigrācijā pa tālām valstīm. Ne vella: folkroka noskaņās ieturētā dziesma rāda jūras krasta kāpās stāvošus metafiziskos, simboliskos latviešus, kas gaida savējos pārbraucam mājās. SNIEGAVĪRU RŪPNĪCA nepasaka mums, kas tieši tie par gaidītājiem, un ko viņi gaida: kurši vai lībieši, kas gaida tuviniekus pārbraucam no vikingu gaitām? Vai vienkārši no zvejas, vai no kāda tirdzniecības reisa XIX gs.? Varbūt palicēji zīlē — vai cilvēki laivās, bēgdami no Staļina un sarkanā mēra, pārbrauks kādreiz mājās? Saprotams, ka visas šīs situācijas sasaucas ar mūsdienu latviešiem kā «ekonomiskajiem bēgļiem», nodemonstrējot: latviešiem vienmēr bijis raksturīgs doties svešumā — tomēr nākt arīdzan atpakaļ! (Bet tas nepadara vieglāku dzīvi gaidītājiem.) SNIEGAVĪRU RŪPNĪCAI izdevies tas, ko iespēj tikai retais mākslinieks: stāstot par konkrētu šolaiku problēmu, ielikt to vēsturiskā kontekstā un vienlaikus pacelt mitoloģiski simboliskā līmenī. Pie kam dziesmai nav dots nekāds atrisinājums, norādot: tas, ar ko beigsies šī dziesma, ir atkarīgs nevis no mūziķiem, bet gan… klausītājiem!

Izlases vidējā dziesma ir KAPAKMENS demonstratīvā dziesma «Pretī vētrai», kurā antikapitālistiski anarhistiskais kvartets klaji postulē: «Nē! Šajā sirdī nemiers nekad nerims!», un postulē tik pārliecinoši, ka mēs esam gatavi tam pilnībā noticēt! Uzreiz klāt ir stilistiskais pretmets: jestrs melodiskais hevītis RUSTED WHEEL dziesmā «Lietuvēns», kas satura ziņā ir patīkami tuva mūsu folklorai un kura ietverta RUSTED WHEEL albumā «Too Long» (ripulis labi atzīmējās Metālmūzikas Gada balvā, tiekot nominēts gada debitantu balvai).
Video no festivāla BILDES 2015: video.


Līdz šim pazīstamākais OCEANPATH skaņdarbs «Brimlad» ar jauno nosaukumu «Ūdens vārdi» izlases vajadzībām šeit noīsināts līdz trim minūtēm, ierosinot dzirdes kārpiņas (evolūcija šo to nepieciešamu nav ieviesusi līdz galam!) un aicinot izgaršot pilno dziesmu OCEANPATH debijas diskā «Elementi».
Recenzija par pilno ierakstu: https://karametals.lv/zinas/mitologija-dievi-un-cilveki-mierigi-sadzivo-ar-lik-968/

JĀNIS BUKUMS un viņa grupa nodarbojas ar apkārtējās sabiedrības truluma un pašpietiekamības nosodījumu dziesmā «Mosties», cenšoties kurā katrā patēriņa apmātā trulenī tomēr saskatīt personības iedīgli, ar kuru varētu vismaz mēģināt uzturēt sarunu. Turpretī koncertos publikas iecienītie Daugavpils vikingi VARANG NORD, pirmoreiz iemēģinot dziedāšanu latviski, pat nepretendē veidot dialoga imitāciju ar šolaiku cilvēku, tā vietā sarakstot episku gabalu par pirmskristīgā laikmeta notikumiem dziesmā «Ziemeļvīri».
Recenzija par Bukuma albumu: https://karametals.lv/zinas/aizvien-prom-no-likiem-janis-bukums-dzivs-un-savad-922/

Kā vērtēt projektu zem nosaukuma HUSQARN, pateiks tikai laiks. Dažādu laikposmu HUSKVARNAS dalībnieki savākušies kopā bez Urbixa, atraduši vēl līdz šim neizmantotu nosaukuma rakstības paveidu un mēģina turpināt tradīciju ar dziesmu «Saracēnis» — simpātiski netīras skaņas un rifi vijas pa apakšu stāstam, kurā Daugavas krastos atkal savu kārtību cenšas ieviest visvisādas pātarotāju pasugas, savukārt nosaukums «Saracēnis» liek nodomāt, ka ņirgāšanās šoreiz vienlīdz zīmējas arī uz mūslaiku draudiem brīvdomībai — uz dvieļagalvām. Kas attiecas uz mēģinājumiem vēlreiz izmantot HUSKVARNAS nosaukumu, varbūt ir vērts ņemt piemēru no citiem un piemest nosaukumam galā burteļus A.D.? (Sk. ENTOMBED A.D. un CARNIVORE A.D.)

VELNEZERS — vēl viena stabili labu dzīvo šovu rādoša koncertgrupa, kas izlasei devusi dziesmu «Meži deg, dūmi kūp I» no sava otrā albuma «Pēdējā Saule», un tā ir laba izvēle: šajā kompozīcijā uz beigām nāk klāt izteiksmīgi psihopātisks sievietes vokāls, kas ļauj VELNEZERAM parādīt savu daudzpusību.
Atskats uz VELNEZERA pirmo albumu: https://karametals.lv/zinas/elli-apkurina-dedzinot-liku-taukus-velnezers-pagat-924/

Tad «Latvijas Metāls–2» dod vārdu divām pagaidām mazzināmām grupām, kuras sevi ziemā parādīja Metālmūzikas Gada balvā: IRON WINGS apspēlē klasisko un atvien aktuālo «Tālavas taurētāja» tēmu, kamēr MINDESIGN devuši dziesmu «Starp Sauli un Zemi». Zināmu furoru iepriekš izsauca MINDESIGN jestrā dziesmele «Mineta karaliene», tomēr padomājot jāatzīst, ka pareizi grupa vien darījusi: izlasē, kuru dzirdēs daudzu un dažādu žanru mīļotāji, labāk atzīmēties ar normālu dziesmu, nevis saturiski patukšu «prikolu».
Linki uz IRON WINGS, VARANG NORD un citu grupu EP apskatiem: https://karametals.lv/zinas/vecos-kapos-jauni-liki-lielapskats-par-latvijas-gr-967/

Reiz vairāki mūzikas apskatnieki kopā bolīja acis: vai tik drīz nebūšot jādibina pansionāts priekš veciem, sajēgu izkūkojušiem hārdrokeriem. Kāds to laikam sadzirdējis un izlasei novēlējis dziesmu «Mans ceļš», kas ir — bez ironijas — pati enerģiskākā dziesma visā «Latvijas Metālā»! JOHNNY SALAMANDER dragā ar tādu jaudu, ka dziesma ir galā jau divās nepilnās minūtēs, atstājot skaudru mazuma piegaršu!
Oficiālais video no Fonteina kluba: video.


Izlasi noslēdz salīdzinoši mierīgā «Karavīra dvēselīte» no SYMBOLIC repertuāra, ļaujot «Latvijas Metālam–2» izskanēt uz introspektīvi klusākas nots. Visā izlases sakārtojumā parādās Dambja kompilatora prasme, slīpēta trīsdesmit gadu garumā: savstarpēji tematiski nesavienojamas dziesmas tomēr izrādās savienojamas, un ļoti dažādi žanri cits citu organiski papildina, nevis konfliktē, ja pie lietas ķeras ar prasmīgu ausi!

Recenzija par LATVIJAS METĀLA pirmo izlasi, iznākušu pirms trim gadiem:
https://karametals.lv/zinas/kad-likiem-kapos-paliek-par-sauru-latvijas-metala--891/

Komentāri: