Līķus skaita rudenī: 10 izcilākie koncerti aizvadītajā gadā

(Raksta Dethecrator) Koncertdzīvē 2014. gads bija tikpat raibs kā iepriekšējie: aizraujoši un jumtu raujoši koncerti gan mazos klubiņos, gan daudztūkstošgalvainos apstākļos! Te — desmit izcilākie, kurus gada beigās atceras prāts.


10. HELID atvadu koncerts Depo

Skaisti skumjš atvadu pasākums vienīgajai īsti klausāmajai metālkora grupai, kāda Latvijā bijusi. Desmit gadu laikā izrībinājusies pa visām skatuvēm, kādas tuvākā un tālākā apkaimē bijušas un ir, Salacgrīvas grūvotāji atvadu pasākumu noturēja tajā pašā vietā, kurā laistas saknes savulaik pašā sākumā — «Depo» kluba pagrabiņā. Perfekta saspēle, enerģisks šovs, jauna dziesma «Diamonds» un īsta radošā ķīmija grupas dalībnieku starpā — HELID pēdējais koncerts izskatījās tikpat nereāli pēdējais kā jauna, veselīga ķiršu koka bezmērķīga nozāģēšana jūlija beigās, kad ogas visas kļuvušas spilgti sarkanas un palikušas vaļīgas uz kātiņiem: pieskaries, un ogas pašas iekritīs tev plaukstā! Žēl, ka tā, un žēl, ka HELID mums ir atstājuši tikai vienu EP ripuli plus video aiz sevis. Un, protams, atmiņas — kuras vēl pagājušogad ap šo laiku šķitās esam lieliskas atmiņas, bet tagad ir skumjas.

Novilkt EP: http://www.last.fm/music/Helid/Chapter+I:+Lost+Between+the+Lines

http://www.youtube.com/watch?v=HM8kgmoifx4


9. MAYHEM ar BLOODHEMN Melnajā Piektdienā

Retrospektīvs koncerts, veltīts MAYHEM trīsdesmitgadei un nevis jaunajam albumam «Esoteric Warfare». Attila Csihars pie mikrofona, Necrobutchers uz basa, ģitārskaņas no mūžīgi mainīgiem sastāva jaunpienācējiem un Hellhammers uz bungām — viņu gan nevarēja redzēt it nemaz, jo bungas nez kāpēc atradās rūpīgi noslēptas pārējiem aiz mugurām. Gaismotājskuķis bija «atradis» ārkārtīgi «episki konceptuālu» piegājienu: gaisma uz skatuves nemainījās vispār nemaz, mainīja tikai krāsu vienreiz pa 4 dziesmām. Skanot gabaliem no «De Mysteriis Dom Sathanas», gaisma bija tumši violeta, «Deathcrush» — sarkanīga utt., un arī visādi citādi apgaismojums bija nožēlojami nekustīgs, gandrīz kā jebkurā latviešu pilnmetrāžas «mākslas filmā». Labā skaņa un vecās dziesmas atsvēra vizuālo trulumu, un arī iesildītāji BLOODHEMN bija šai tūrei izvēlēti pareizi. Attila lēni un rituāli vicināja dažādas skeleta daļas visiem par prieku. Diemžēl vietējie sektanti MAYHEM koncertu nebija pamanījuši un ignorēja, pretēji leišu katoļiem pirms dažiem gadiem.


8. «Bloodstock Open Air» konkurss Nice Place pagrabiņā

Vecajā gadā nenotika «Wacken Metal Battle» konkurss, jo tur ik pa laikam dalībvalstīm jāizlaiž gadiņš, jo dalībvalstu saradies ļoti daudz (šopavasar atlase Rīgā notiek atkal, Estragons gaida jūsu demo!) — lai citu valstu metālistiem arī iespēja. Toties noritēja konkurss par iespēju uzspēlēt britu vadošajā metālfestā «Bloodstock» — vietējā atlasē uzvarēja varenperspektīvi jaunuļi ONCE UPON un… nekavējoties pazuda no aktīvās koncertdzīves.

Apraksti par visām grupām un atlases kārtām Karametāla arhīvā teitan: http://www.karametals.lv/zinas/negaidits-iznakums-bloodstock-konkursa-uzvar-once--832


7. NINE INCH NAILS iekš Arēnas «Rīga»

Redzēt dzīvajā Trentu Reznoru — katra maznodrošināta lauku skolnieka sapnis deviņdesmitajos. Kad nu šāda iespēja vienreiz bija, tad Arēna «Rīga» bija pustukša. Iesildītāji COLD CAVE izrādījās nožēlojams elektrohipstersūds pat pēc pašu hipsteru mērauklas. NIN dzīvajā sastāvā šoreiz bija tikai četri viepļi (Reznor, Robin Finck, Alessandro Cortini, Ilan Rubin), kas pa kārtai spēlēja visus instrumentus, pamatā visur iztiekot bez basģitāras. Jūsu padevīgais kalps tajā otrdienā uz NIN devās pa taisno no Dalailamas lekcijām par klasiskajiem piektā gadsimta tekstiem un Nālandas universitātes devumu Āzijas intelektuālās tradīcijas attīstībā — abos dzīvajos šovos galvenā tēma bija ciešanas, un biļetes maksāja vienādi uz NINE INCH NAILS un Dalailamu. Beidzamo pirms trim gadiem iesildīja RELICSEED iekš tās pašas Arēnas «Rīga», bet to šoreiz bija aizņēmuši NIN, tāpēc Dalailamam nācās uzstāties Ķīpsalas hallē.

NIN setliste: http://www.setlist.fm/setlist/nine-inch-nails/2014/arna-rga-riga-latvia-53c307dd.html
Dalai Lama live from Riga: http://lv.dalailama.ru/online-lv.php


6. DEVLSY, FREAKANGEL, EVESTUS, ESCHATOS, THOU SHELL OF DEATH: «Tumšais Valentīns» Melnajā Piektdienā

Ļoti daudzveidīga kombinācija no it kā tikai dažām Baltijas pagrīdes bandām. Taisni brīnums, ka var izveidot tik vispusīgu koncertu no piecām grupelēm: eksperimentāls avangarda bleķis no leišu DEVLSY, progbleķis no ESCHATOS, igauņu EBM kačoki FREAKANGEL un industriālie rokeri ar Rīgas bundzinieci — EVESTUS, plus masīvi monumentālie tumsas priesteri THOU SHELL OF DEATH. Perfekti.

5. «Klang!» Klaņģu kalnā Ķekavā

Metāliskākais no vietējiem festeļiem pulcējās zem galveno festeļotāju RELICSEED zīmes, piedalījās grupas un žanri reti plašā amplitūdā — no norvēģu baznīcu kurinātājiem DOMINANZ līdz ELKUPEI, RŪSAI, ORANŽAJĀM BRĪVDIENĀM, PND un PIENVEDĒJA PIEDZĪVOJUMIEM. Izrādās, ka tas viss sader kopā labāk nekā alus ar šnabi. Gaidām 2015. gada «Klunk!» 

4. ARCH ENEMY/PRETERNATURAL iekš Melnās Piektdienas

Viena no grupām, kam kādu reizi beidzot bija jāspēlē Latvijā kaut vai tāpēc vien, lai PRETERNATURAL būtu prieks iesildīt pirms viņiem. Nomainot vokālisti sakarā ar iepriekšējās priekšbābas (frontwoman) bērniņa gaidībām, ARCH ENEMY ielēja svaigas asinis jaunajā albumā «War Eternal» un turpina kapāt, graizīt, šķēlēt, rīvēt, smalcināt utt.


3. V/A: «Kilkim Žaibu» iekš «Kilkim Žaibu»

Tīri tehniski raugoties, protams, šis ir leišu pasākums. Tomēr tur latvieši vienmēr jutušies kā mājās (ar to domājot gan klausītājus, gan māksliniekus), plus vēl klāt šogad latviešu kameras vīri filmēja oficiālos dzīvos video visām bandām, kuras uzstājās. Tos iesakām noskatīties festivāla oficiālajā Youtube kanālā — vai nu lai atsauktu atmiņā vasaras izjūtas (piem.,, drausmīgo salšanu un slapināšanos aukstajā lietū!), vai lai pasiekalotos, ka nav redzēti VULTURE INDUSTRIES, DESTROYER  666, ASPHYX, ROTTING CHRIST, NOKTURNAL MORTUM (plus daudzi citi), un nekavējoties iegādātu pagaidām-vēl-lēto biļeti uz 2015. gada laidienu: http://www.bilietupasaulis.lt/lit/bilietai/festivaliai/festivalis-kilkim-zaibu-2015-156712

Pilns saraksts ar visiem «Kilkim Žaibu» oficiālajiem video: http://www.youtube.com/user/kilkimzaibu1/videos


2. DEUTSCH NEPAL, TREPANERINGSRITUALEN, POSTS TV, LHETARGIJA: «MØRKERRITUALER» iekš Nabaklaba

Lieliskais pasākums sākās ar kārtējo nezināmo latviešu šturmistu izrakteni: vienas sievietes «ritual ambient» projektu LHETARGIJA. Zeltmatu jaunuve vienatnē dzied, spaida kompi un klapē pa bungām, darot to veidos, kas paliek atmiņā, un bieži uzstājas pa tuvajām ārzemēm. POSTS  TV savukārt atšķiras no citiem šturmistiem, ka šiem rūpnīcas trokšņotājiem tiešām ir īsta grupa, kurā ir īsts ģitārists, basists un vēl pāris dzīvi dalībnieki — vizuāli un audiāli iespaidīgi. Zviedrs DEUTSCH NEPAL atkal uzstājās vienatnē, demonstrējot savu pagrīdes leģendas statusu. Bet lielais atklājums bija TREPANERINGSRITUALEN: vēl viens zviedrs, kurš uz skatuves uznāca, aptinis asinīs samērcētu kartupeļu maisu ap galvu, un dziedāja no tāda apakšas. Sarkani melns «death industrial» — mūzikas iespaidīguma ziņā TREPANERINGSRITUALEN (sacīsim, kā ir) pārsita pušu DEUTSCH NEPAL. Rekomendējam paklausīties pēdējos trīs ierakstus Bandcampā.

http://youtu.be/oxKvoaZYimA

1. ESOTERIC, PROCESSION, ISOLE, DOOMED, FRAILTY: «Antithesis IV» iekš Melnās Piektdienas

Gada smagākais un brīnišķīgākais koncerts. Skaņa bija pārkruķīta jau sākumā, tāpēc katrai nākamajai grupai, kura procesējās virsū uz skatuves, tā tika uzkruķīta vēl skaļāka. Aprakstīt grupu sniegumu nav liela jēga: tiem, kas pilnmēnesi redzējuši nav, tā skaistuma apdziedāšana maz ko dos, tomēr jāsaka daži vārdi par ESOTERIC. Pirmkārt, redzēt ESOTERIC dzīvajā un tepat Rīgā bija kas ne pārāk iedomājams. Otrkārt, šī komanda pārspēja to masīvi mistiskās auras gaidu līmeni, kāds mums bija — izrādījās vēl masīvāk, mistiskāk un aurojošāk, nekā varējām pirms tam iedomāties. Trīs ģitāras, taustiņi, bass un bungas — šāds skaņasrullis pārbrauca pāri visām maņām reizē. Labu pēcgaršu atstāja arī Čīles PROCESSION, zviedru ISOLE, vācu DOOMED — un kur nu bez FRAILTY!

I do not always listen to the funeral doom… but when I do, I go to the ESOTERIC and FRAILTY show!

Komentāros ierakstiet savus gada labākos apmeklētos koncertus! :)

 

Komentāri: