LĪVU tēvzemes dalīšana

(Viedoklis) LĪVI... likās, Ainārs Virga ir pielicis kādu punktu šai leģendārajai grupai. Taču nupatās šķietas, tā "punkta" pielikšana nebūs tik viegla.

Ir bijušie "līvisti" šai saulē vēl staigājošie, kuri no šī VĀRDA pīrāga cenšas un vēl centīsies kādu gabalu nokost. Dažs ar "līvu" vārdu uz lūpām pat pamanīsies uz kādu pašvaldību pēc naudas zuteņa aiziet. Citiem tad arī gribas. Jā, mediji par visām jaunām kolīzijām šajā lietā ziņos arī turpmāk (pie viena mēģinot uzprišināt arī savējos paplukušos reitingus). Es te parunājos par dažiem cilvēciskiem faktoriem.

... vēl precīzāk, par mūsu tieksmi aizvien iedzīties kādās mantās. Kopumā dzīvojam uz zemas sabiedrisko tieksmju pakāpes, piemērojot jau no pasakām aizgūtās gudrības: "vispirms tavejo ēdīsim, pēc tam katrs savējo", "skaldu un valdi". Dalām, pārdalām, atņemam, aizņemamies uz neatdošanu. Reizēm pie dalīšanas izkaujamies. Nekur tālu neesam no kāda suņa bara, kur katra kuce "iezīmē" savu teritoriju.

Jā, LĪVU vārds ir samērā gards, turklāt vēl līdz galam neaizmirsts kumosiņš – kas arī šodien dažu labu vēl kārdina ar savu nāsīs kairinošo smaržu. Nav pat fatālais "trīs-gadnieks" aizritējis kopš lielākā LĪVISTA aiziešanas Taisaulē (kur nauda nevienam vairs nav vajadzīga). Tas ir atsevišks stāsts par apārtējo gaisotni (toreizējā PSRS ar LPSR teritoriju + attiecīgā ideoloģija, daža medija monopolstāvoklis, publikas neinformētība caur "dzelzs priekškaru", kā LĪVU leģenda kaldinājās. Nu šodien vēl no Leģendas Kapa cenšamies šo to izrakt. Jo atkal uzpūšas naudas smaka. Un tā, kā zināms, lielumlielu mūsu līdzpilsoņu daļu aizved paaugstinātā uzbudināmības pakāpē.

Varu iedomāties vīzijās – ja "Arēnā Rīga" uz vienreizējo koncertu savāktos visi visi bijušie reiz LĪVOS muzicējušie, tad uz skatuvs grozīties 3 x 4 mūzķi. Trijās mūzikas bandās. Un koncerts, pie nosacījuma, ka lielo halli norobežos uz pusi (kā tas bija SEX PISTOLS Rīgas koncertā) būs izpārdots. Samērā labi tirgotos arī "LĪVI Revisited" disks, un daži "bonus" līdz šim nedzirdētie mp3 faili.

http://www.youtube.com/watch?v=1P4qa449GI4

Protams, ja kādam ienāks prātā šī gaišā doma "LĪVU Revisited" viena gada garumā uzstutēt līdz albumam un Lielkoncertam, tad pirms tam mēs piedzīvosim "līvi zemes dalīšanas" apoteozi. Salīdzinājumam: Lindermaņa kunga piesauciens pēc "Latgales autonomijas" (arī tāda ziņa medijos ir šodien...) tad būs tādi bērnudārza līmeņa izkliedziens. Viens teiks "līviem ir punkts pielikts", kamēr cits atsacīs "nekā nebija, es no vienas pašvaldības 5000 latu dabūju jaunam grupas albumam". Un tad tiesas sēdes pāris noritēs, kur secināsies - "Līvu" zīmols vairs nav nekur piereģistrēts. Ja tiesa izlems, vecākajam vēl uz Zemes esošajam "līvistam" (Pavītolam?) pienākas šīs tiesības, tad daži "jaunākie līvisti" apstrīdēs ar vārdiem uz lūpām "bet tas vecākais arī agri aizgāja prom no grupas"... Jaunas tiesas sēdas ar daudzu gadu pespektīvu. Bet Jānis Grodums no mākoņa malas par to visu pasmiesies...

Un no šās jezgas aizvien barosies vispirms nedaudz iekrāsotie tabloīdi un portāli. Un publiku turēs nelielā sasprindzinājumā. Bet sasprindzinājums prasīsies izlādēties- kaut vai tajā pašā hipotētiskā "LĪVI Revisited" lielkoncertā. Varbūt tāda kampaņa kādam ir izdevīga. Protams! Ikviena pasaules jezga lej "ūdeni" uz kādām slepenām dzirnavām. To savulaik "strīdā" veica aktieri vs mūziķi, un viss rezultējās savstarpējā hokeja mačā. Daudz nesenāk, šķiet, ko līdzīgu padarīja BLACK SABBATH. Iesākumā tiesājās pa īstam, bet pēc tam vienojās- gan ne līdz galam nokomplektētā – kopdarbībā. Es gan nevaru iedomāties, ka kaut kas tāds sākots FRAILTY, SANCTIMONY, SKYFORGER ... nometnē. Jo brīvvalsts laika bandas darbojas pavisam citā sabiedriskā gaisotnē (šaura niša, vismaz mērena konkurence, un publika no visāda veida informācijas ir pārbarota).

Bet LĪVU leģendārā Tēvzeme turpina kairināt nāsis un prātus. Vai ne?

Turpinājums sekos...

Komentāri: