"Melnā Piektdiena" atveras ar grupu parādi (papildināts 07. sept. 2011)

(Raksts jūtami piebeigts) 2. septembra vakars - atkal pulcināja matainos samērā blīvā saietā, lai ietusētos jaunās sezonas iesākumā. Lai paskatītos viens uz otru, un lai atkal ievērtētu DISEIM, KATALEPSIJA, FRAILTY, RELICSEED, OPIFEX, STAGNANT PROJECT uznācienus. Un gandrīz līdz plkst. 6 nākamajā rītā arīdzan paši caur "karaoke" pajautrotos uz skatuves paaugstinājuma...

Tagad vispārīgi...

Visas bandas, kas ir Latvijā – ir aktīvas tad: ja ir koncerti, ja ir ieraksti. Acīmredzot kāda puse Rīgas aktīvās vienības tai vakarā bija uz "Melnās Piektdienas" skatuves. Koncerts kā koncerts: mūziķu rinda, bez vakara vadītāja. Tāda pierasta situācija attiecīgajā zālē. Galvenais, ka visi (gan mūziķi, gan ietusētāji) paskatījās viens uz otru. Ir kritušie, nav kritušie (iztrūkstošie).

Caur "Melnās Piektdienas" melnajām velvēm lūkojoties – šķietas... nekāds vasaras pārtraukums nav bijis. Tās pašas sejas, tā paša gaisotne.

Jautājums: kā reiz pēc jaunās sezonas pirmās reizes – vai sezona atkārtos iepriekšējo, vai arī kādi jauninājumi būs!? Pienāks arī šīs sezonas izskaņa: kad saliksim kopā visus atklājumus, visas padarītās lietas, un arī visas sapuvušās fantāzijas. Gan zem kapu krustiem, gan ārpus tiem...

Viss sākas, tas zārks tagad ir tukšs... Cerams, ka lietas reiz būs pabeigtas. Un visa "varka" pieaugs daudzreiz. Gan fani pavairosies, nebūs vairs tā nolāpītā tradīcija – nenākt uz koncertiem. Gan paši mūziķi nedos iemeslu šiem nedaudzajiem skatītājiem vaikstīties un sajust kaunu par to - ka, notērējuši naudu par nekvalitatīvu troksni cerētās uzgrāvējmūzikas vietā.

Tagad ir sākums, beigas - kur?

----------

Un tad nu par vienību sniegumu...

Kā gan savādāk, "Melnajā Piektdienā" visa vakarēšana intervālā starp "death" un "doom", bet – vai kā man nepatīk kādus tur ierāmēt stilu ierobežojošajās gultās. Priekšroku dodu asociatīvām domām (stila ziedus atļauju pieminēt visiem pārējiem komentāros, speciāls PALDIES Deathecrator'am, kurš šo iespēju jau ir izmantojis).

Un tad nu...

* DISEIM. no koncerta uz koncertu – aizvien ātrāki un aizvien spēcīgāki. Spēks pieaug. Un nav šaubu, ka skaņu materiāls ir visai nogurdinošos mēģinājumos slīpēts. Smagums jaušas cauri.... vieglumam. Visi profesionālie mūziķi (neatkarīgi no stila un attiecīgā instrumenta pārvaldījuma) zina: caur sviedriem ilgā garumā – apgūstam to netveramo vieglumu, kas izpaužas tad, kad reiz uz steidža uzdabūjamies. Kad saskaņotība un saspēle ir ikdiena, nevis ar iekšēju sasprindzinājumu – kad it kā sakoncentrējamies uz vienu reizi Vieglums (lai arī kā ausīs spiež netradicionālais vārdu salikums) nepieciešams arīdzan tais reizēs, kad jāzevelē svēlmains zārk-trieciens pa ausīm. DISEIM večiem tas viss izdodas.

* KATALEPSIJA. Arī skaņdarbi no zārku skaņu bedres. Tomēr – jūtami pavasarīgākā manierē jeb pastarpināti paši ienākušies no "underground" aprindām (ar to domājot, komanda sāk rāpties uz lielākām skatuvēm – pagaidām Latvijas mērogos). Solista uzaurojumi mijas ar dzeldīgu piebalsojumu no aizmugures. Tā teikt, uznāca un aizgāja. Cerams, nākamais uznāciens vēl konsekventāks par iepriekšējo būs kādreiz. Pirms vairākiem gadiem gadiem senioru aprindās labi zināmais Vjačeslavs Mitrohins sacīja: "katram jāatrod sava nots". Laikam šai komandai atrašana šī sākas, bet vēl nebeidzas...

* FRAILTY. Neformālā šā vakara "top" vienība – kuras mūziķi konsekventi ilgākā laikā (vairāku gadu garumā) strādā gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Šai vakarā atlaižot savējiem labi zināmo "dūmu" jeb depresīvo metālu, varbūt drusku ātrākos gaņģējumos kā citām reizēm. Varbūt ātrāki uzbliezieni gaidāmi arī viņu nākamajā albumā, kuram – pēc pašu teiktā tajā vakarā – vēl jānonāk tautās līdz nākamajam Jaunajam Gadam... Taustiņi ieskanējās reizēm ar gariem un prātu nospiedošiem akordiem... Jā, par taustiņiem: te daži vārdi vairāk. Visumā saku - šī instrumentu kategorija tomēr to vai citu komandu ietvaros ir diskriminēti. Ja tautiņnieki (pārsvarā... – ces) piedalās kādos koncertos, tad tikai vizuāli, ne caur mūziku. Atļaušos izteikties - ja šo rindu autors ņemtu dalību (kas gan nav izslēdzams variants, jo pats ar klavierēm esmu pa pusei starp "jūs" un "tu"), tad noteikti izprasītu vienu solo numuru kādu septiņu minūšu garumā. Teiksim, viss koncerts notiek pēc grupas līdera stabules un pātagas, bet šīs 7 MINŪTES GAN IR MANAS! Taustiņi smagajā mūzikā – tā ir (Latvijas nelielajos mērogos) tāda aizlaista brikšņos tēma. Vai ne?

* Tad jau arī RELICSEED. Arīdzan ne reizi dzirdēti, tamdēļ ir viela salīdzinājumam. Aizvien vairāk un vairāk... uz METALLICAs pusi. Visi kaut ko mēs gribam, kopēt visi. Šo lauciņu aizņem jau tai vakarā nepabijušie SIA RADIKAL, un tagad arī dotā brigāde. Sava veida stila imports, kas ir neizbēgams, ja dzīvojam šāda globalizētā pasaulē. Un droši vien tamdēļ ir pamanīti prominentās Losandželosas - Sanfrancisko vienības 30-gades tusiņā, kur RELICSEED ņems dalību vēl pirms Jaunā Gada. Bet pagaidām uz "Melnās Piektdienas" skatuves dziesmas svelmīgas un pavelkošas, lai gan drusku bālāki aiz FRAILTY lūkojās. Ir jau svarīgi – organizatoriem – kādas grupas un kādā kārtībā attiecīgajā vakarā ir uz steķiem.

* OPIFEX. Ko lai te saku. Arīdzan savas smagās nots meklējumos. Lai nu izdodas nākotnē. Patreiz uz skatuves kādu "ūdeni" iedzeram, pa reizei norēcamies ar starp dziesmām. Pačalojam ar skatītajiem, tiem – kuri nelielā skaitā sadomāja turpat klubā nakti pavadīt... Aizvien turpina vakara zēvelīgās zārku skaņas. Pa vidam "Melnās Piektdienas" mainstrīmā, tā teikt. Būtu žēl, ja šai vienībā tur vienā jaukā dienā viens uz otru "ne tā" paskatīsies, "ne tos vārdus" pateiks, un komanda izjuks. Un nekādas atmiņas aiz viņas nepaliks. Par atmiņu atstāšanu garos un daudzos prātos jāpacīnās vismaz dažu gadu garumā, ko šo rindu autors novēl (atstāt atmiņas) dotajai vienībai.

* STAGNANT PROJECT. Viss it kā ir – anglisks kopējs segvārds, angliskas dziesmas, angliskas "death" versijas. Zēvelīgs bungu uzdārdiens. Viss ir savās vietās. Bet bez sevišķas rozīnītes. Par rozīnīti taču jārūpējas, lai paliktu – atkārtojos – ilgākā atmiņā.

-----------

Pēc pēdējās brigādes jau dziļā naktī -> Deathperado, zināms smagais DJ parūpējās par "karaoki". Par piepūšano /gaisa ģitāru konkursu jau gādāja pauzēs starp dzīvajām vienībām. Un parūpējās par loģisku vakara noslēgumu vēl mazākam skatītāju skaitam. Savējie savējiem. Saredzēšanās atkal smagās kluba sezonas iesākumā. Jādomā - "Melnajā Piektdienā" ietusēsim ne reizi vien 2011-2012. sezonā un vēl ilgāk.

Komentāri:

 • (dethecrator) @ 24.12.2011 - 03.33

  Kamēr Sametim rakstiņš top, piemetīšu te klāt savus vērojumus.

  Mani ļoti iepriecināja Frailty virzīšanās uz ātrāku un sarežģītāku mūziku. Tāda sajūta — i pašiem kur izplosīties, izspēlēties un izdziedāties, i faniem kur riktīgi pačkas izkratīt! Tajā pašā laikā pa vidu ielikt lēnākus gabalus no pirmā albuma un EP — nu tas ir atbilstoši visiem setlistes sastādīšanas likumiem: līdz ar to tautu efektīvi uzvelkoši gabali (sākumā) — atslābinoši (vidū ar vecajiem gabaliem) — un visbeidzot atkal uzkurbulējoši beigās. Šī formula attaisno sevi vienmēr!

  Katalepsija progresējusi kopš pavasara, neapšaubāmi. turklāt viņu skatuves tēls, lai arī izsauc replikas par «Apbedīšanas biroju KATALEPSIJA», paliek prātā. Protams, šī mūzika arvien ir tendēta uz padsmitgadīgām vēnu NEgriezējām, bet arī pārējiem ir kur aci un ausi piesiet.

 • (dethecrator) @ 24.12.2011 - 03.33

  Diseim dalībnieki katrs atsevišķi par sevi rāda klasi un spēlē patiešām profesionāli. Reizēm dziesmas izklausās drusku par vienveidīgu (tātad to var labot visai vienkārši, jo stulbumu vai spelētneprasmi ārstēt ir grūtāk!).

  Relicseed demonstrēja savu jaunāko veikumu. Dziesmas smagākas, drūmākas utt., lai arī vienubrīd izklausījās pēc baigās Panterizācijas. Tā kā bez Metallicas kavera jamie laikam dzīvot tomēr nav spējuši, tad pozitīvā iezīme — kaverēšanai ņēmuši Blackened no … And Justice For All, kas ir laba (ne-banāla) izvēle (kaut arī kaverēt Metallicu — daži to pašu par sevi nosauktu par banālu izvēli).

  Par Relicseed jauno skaņu izlobījās šāds secinājums: pašreizējā skaņa ir ārēji agresīvāka, tomēr vecās dziesmas latviešu mēlē bija ar lielāku iekšējo niknumu. Ej nu sazini, kā grupa tālāk attīstīsies — kaut nu nenoklīstu kādā radošajā tupikā! Kā arī jāsecina — ja kādreiz Metallicā sāks mainīties ne tikai basists, tad Hetfīldam maiņa jau ir izaugusi! ;)

  Uz Opifex nepalikām, jo šī grupa kaut kā šogad jau ir daudz dzirdēta. kas, protams, nekādā gadījumā nemazina viņu nozīmi un vispārējo atzinību par viņu spēles prasmi, kompozīciju izstrādātību un atmiņā paliekošo skatuves tēlu!

 • Sandris (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Raiti, Raiti... kā nu "mūziķu rinda, bez vakara vadītāja", tas ierastais purns jau nu bija gan, turklāt vadīja pasākumu visnotaļ labi! :)

 • Raitis Sametis (sametis) @ 24.12.2011 - 03.33

  Daļēji vadīja no otrās puses...