Melnā raža: gada beigu blekmetāla albumi

(Raksta Dethecrator) Nobeidzot gadu, jāapskata sērija ar daudziem labiem black metal albumiem, kuri vienkārši ir iznākuši tik biezā slānī, ka fiziski nevar viņus ietilpināt «Nedēļas Albuma» rubrikā.

 

* THOU SHELL OF DEATH/WEDARD izdevuši S/T splitu, kas nāk burvīgā koka mētelītī un ir visādā ziņā pārdomāts. Abas divas ir atmosfēriski depresīvā (bet ne ambientā) bleķa grupas, no kurām pirmajai vēl ir raksturīgs industriāls piesitiens, bet otrajai — ne. Latvijas klausītājiem zināma ir THOU SHELL OF DEATH, kas aizejošajā gadā spēlējusi gan «Sutas Balsī», gan «Melnajā P.», savukārt WEDARD (vismaz man) bija jaunums. Trīsceturtdaļastundas tumsas, ļaunuma, aukstuma un citu brangu lietu, kas jāvērtē ar 8.

 

* TAAKE — «Noregs Vaapen» ir riktīgs truenīvel (bet ne oldskūl) BM, kuru klausoties rokas pašas stiepjas uz sērkociņu pusi, kamēr kājas cilājas Vecās Ģertrūdes virzienā. Teksti visi norvēģiski. Agresīvi, primitīvi rifi, kas mijas ar dažām liriskām pasāžām un pāris ļoti negaidītiem solo: «Fra vadested til vaandesmed» beigās ir vijoles solo, «Myr» ietilpina sevī bandžo solopartiju (jā, tā nav pārrakstīšanās Zaļā Pūķa gada atnākšanas ietekmē — tāds tur tiešām ir), bet kas par soloinstrumentu džinkstinās «Helvetesmakt» viducī, to es jums nemācēšu pateikt… Mandolīna vai balalaika? Man jau šķiet, ka vērtējums ir 8/9.

 

* TSJUDER — «Legion Helvete» atšķirība no TAAKE meistardarba ir tāda, ka TSJUDER pirmais albums pēc atkalapvienošanās ir gan truenīvel, gan oldskūl bleķis. Kur tie sērkociņi palika, ko? Dziesmas arī šeit pārsvarā norvēģiski — angliski vien divi gabali no astoņiem. Albums kopumā ir uzteicami ātri un prasmīgi iespēlēts — tempi ir ātrāki nekā, sacīsim, IMMORTAL, bet līdz MARDUK tanku divīzijas viesuļugunij šie «čudari» lielākoties netēmē aizsniegties. Noslēdzošais gabals «Vårt Helvete» ir īsts eposs (starp citu, šajā «ziemā» tāda mode ir daudzām grupām — pēdējo dziesmu taisīt divtrīsreiz garāku un monumentālāku, lai albumam pamatīgs nobeigums). Noteikti jāliek 8!

 

* ROOT — «Heritage of Satan» izsauca nelielu neapmierinātību. Nu kā tā var mūsdienās spēlēt: plika ģitāras skaņa, lažojoši ritmi, no pakaļas izvilkts teksts… No otras puses — ROOT ir Čehijas ietekmīgākie pirmā viļņa blekmetālisti (jājā, daudzējādā ziņā bāžami vienā maisā ar VENOM), tāpēc vietā būs arī pretjautājums: no kā gan cita lai vēl gaida īstu 1985. gada stila bleķi, ja ne no šiem? Galu galā tāds kā 6/7 jāieliek…

 

* ABSU — «Abzu». Ne īsti EP, ne īsti pilnmetrāžas albums: pavisam tikai sešas dziesmiņas pusstundas garumā. Konceptuāls darbs (un nosaukums nav pārrakstīšanās, kā varētu padomāt: «Abzu» nozīmē milzīgu pazemes ūdens rezervuāru senajos Vidējos Austrumos). Būdams veltīts vēstures šūpulim —šumeru civilizācijai un tās mitoloģijai, ABSU veikums tematiski tuvojas NILE vai (drīzāk) MELECHESH konceptam. Pretenzijas uz «Abzu» kā albuma statusu visstiprāk piesaka noslēdzošais gabals teju 15 minūšu garumā, kas ar teju vai rokoperas cienīgu sižetu aizved mūs babiloniešu ūdens dieva Ea valstībā. Saucas tas gabals ikurāt «A Song for Ea including: (a) E-A (b) A Myriad of Portals (c) Third Tablet (d) Warren of Imhullu (e) The Waters — The Denizens (f) E-A (Reprise)», tā kā par šādu nosaukumu vien jāliek 8! Nosaukums ar savu garumu (143 rakstuzīmes) sit pušu NILE singlu «Papyrus Containing the Spell to Preserve Its Possessor Against Attacks from He Who Is in the Water», tam tikai nieka 98 zīmes. Mīkstie!

 

* BLUT AUS NORD veseli divi albumi iznākuši aizejošajā gadā, un patlaban aktuāls ir «777 — The Desanctification». Pavasarī būs trešais, un visi kopā veidos triloģiju, kas (kā patlaban šķietas) haotiskumā un disharmonijā sitīs pušu pat viņu iepriekšējos ekstravagantā avangarda šedevrus. «777 — Sect(s)» ir triloģijas ievadošā, līdz ar to agresīvā un ātrā daļa, kamēr «777 — The Desanctification» ir vidējā, salīdzinoši lēnā un mierīgā vidusdaļa, kurā ir vairāk sastopami konvencionāla melodiskuma un ritmiskuma elementi nekā triloģijas ievaddaļā (kuru Karametāls recenzēja kā nedēļas albumu pagājušajā pavasarī). Pašreizējais albums pelna 7/8, ja klausās abus 2011. gada ierakstus vienu pēc otra un vienlaikus šermuļainu sajūtu gaida, kas būs noslēdzošajā daļā!

Komentāri: