Melnajā Piektdienā - 13. novembrī kārtaini dragāja

"Kārtaini" jau tamdēļ, ka visai dažādas formāta blices paviesojās uz "Melnās Piektdienas" skatuves. Protams, lai atzīmētu šā fatālā cipara datuma klātesamību. Bija vēl visādas darīšanas, bet šajā rakstā - par vakara grupu sniegumu. Vēl jo vairāk: ka nu reiz šāda diena, tad nu reiz ir jāierullē un jāiespārda klātesošajiem un arīdzan pašiem sev par prieku.

Vakars tika uztaisīts vai vismaz uztaisījies, spriežot pēc visa, apmēram tāds - abi gali tradicionālāki, bet tas vidus nu uz sātanisma pusi. Bet topā sanāca tomēr - Rūsa. Gluži vienkārši: visos līdzīgos vakaros klātesošajiem miestiņš ir tai paraizā kondīcijā: kad jau tas iesilis ribās, bet vēl ne smagi nav iesitis pa galvu. Tā vidusdaļa: gan ne vienmēr prognozējams. Pie šiem vārdiem vēl jāpiebilst, dzermais brūvējums finālā aptrūkās tieši tai brīdī, kad jau uz rīta pusi visiem gan staigāšama, gan domāšana kļūst pasmaga pēc tā paša dzēriena zēģelēšana tai vakarā un nākamajā naktī.

Atgriežamies pie mūzikas tomēr... Intense uzdarbojās pavasarīgi (rudenī), bet pareizi - nākas jau reiz visu gandrīz pirmo reizi darīt. Koncerts šamējiem, kā pašiem ievadošajiem- gan vairāk ar cenšanos (kāds fans man blakām saka - tā kā metālkors), pašam škiet... grandoša mūzika, kur cenšanās vēl krieeeeeetni vairāk kā pieredze. Vairāki skaņdarbi: kā vienmēr skaļi, aiz kā šo "pavasarīgu" (rudenī pelēkā...) uzvelmējumiem. Neiedziļinoties žanru apakš-smalkumos- noblieza, ar troksni vairāk nekā ar tehnisko varējumu (cerēsim, cerēsim reiz...) pāršlacot zem "...piektdienas" melnajām velvēm.

Pūka Gars - arīdzan vēl muzicēšana ir vēlmes nevis veikuma pusē. Grandēja... bet neiegaumēju.

Distant Light. Ilgi un nejēgā skaņojās, šo rindu autors paslepus paskatījās savā mobiļņikā, cik tad ilgi pēc "sound cheking" šiem atliksies tas tīrais koncertlaiks. Atlikās arī "tīrajā", un rūcinājās prog-mūzikas fiškas. Sarežģīti lauzītas dziesmas, kur cits uz cita lūkojās, lai nejauši neizlauzīties un neizmežģītos kādās dziesmu pārejās. Kad nu reiz pienāks tā lielā popularitātes diena, tad šai brigādei varbūt pa ģēlu būs uzaisīt kādu "vienkāršu" hitu, kas reklamētu pārējo sarežģīto mūziku. Ja vien pašiem nav vēlme nav palikt par "kamerstila" komandu. Gaišā atmiņā palika taustiņnieka arpēdžiju uzvirmojumi, kas iekš zēģelējošā ietvara tomēr bija labi sadzirdami.

Ar Ocularis Infernum sākās koncerta interesantākā daļa. Dotā mūzikas vienība ienesa visā vakara putrā jau tādu zāģējošu elementu. Tikai tiešā sarunā un no kāda izsauciena uznāciena laikā: uzzināts, šai vakarā grupa prezentēja savu EP (jeb maz-riņķi). Nu, zāģēja, centās - centās šo "10% blackmetal" nevienkāršo pavilcienu novest līdz loģiskajām beigām, gan paliekot pusceļā. Toties labi bruģētā pusceļā. Nu arī cerības vēl uz priekšdienām. Bet jau, bet jau mūžamežs tvanēja ar vikingiem, kas, cirvjiem bruņojošies, lien no šamējiem koku biezokņiem laukā. Sieviešu kārtas vokāls, kas protams, atpaliek no vīriešu uzrūcieniem šādās skaņu ārmādās, bija vienā plāksnē ar kopēju drakonisko saskaņu.

Nu un Urskumug, tur viss grāvās bez kompromisiem. Reizēm ar daža ne-māksliniecisku pauzi, it kā vēlreiz un vēlreiz ieskrienoties. Tad jau otrie, trešie... kaulzāģa šāvieni pa ribām un ieperoši pa pēcpusi. Un arīdzan skudriņas kaismīgi skrien pa ādu, kad nodārd nākošā driblējošā kārta, kauli brīkšķ ...un smadzenes vārās (gan no patiesi paņemtā alus, gan no "Melnās Piektdienas" mūžīgā melnuma, gan no Urskumug)....blin.

Rūsa. Nerūsējoša vērtība ceturtdaļgadsimta garumā. Lai arī sastāvs mainījies un vēlreiz mainījies, toties Viesturs ir mūžīgs. Un rullē ne pirmo gadu desmitu atsperīgu... savu "rūsas stilu", ko tāpat kā Raimonda Paula klavierspēli (jā, arī tādas dumkārīgas sarunas veicinājās aizkulisēs- pīpētavā), nevar sajaukt ne ar vienu no pārējām 400 Latvijas pop- un rokbrigādēm Latvijā. 13. novembrī pat divas reizes rullējās "8. marts..." gan lēnajā, gan - parastajā - ātrākajā rullējumā. Savējais savējiem. Jau minēju, ka Rūsa ietrāpījās "topa" centrā, pie kuras jautrojās tā lielākā publikas daļa. Pēcāk "Melnā Piektdiena" tikai pamazām tukšojās.

Dislocation - atkal cerību vienība, iesākumā bija skepse, bet beigās sanāca pat tīri pieņemas rīmes. Dziesmas saturējās kā vienmērīga stila ķieģeļi. Stils? Priekš kam tas jāzina, prieks, ka centās no sirds un dvēseles (visi tā vakara mūziķi dragāja neliekuļojot: balvas nebriest, tikai jārāda un atkal reiz jārāda sevi). Centās...

Dehydrated Goat - piems koncerta atzinās "h* ir spēlēt beidzamajiem". Bet: tas jau neliedza lietot īs-dziesmas (1,5 min un pat 3 sekundes garumā) ar "bērnu ekshumējošiem" un "anālo brokastu" nosaukumiem. Solistam uzmaucot uz rokas 20cm garas naglas, nogāžoties uz skatuves, ar smagu cūku humoru drebinājās, kā paši uzbļaujot "mēs te novedam visu līdz galam". Noveda līdz galam,. kad alus un latv-panku pannas drebināšana beidzās...

Melni fatālais tusonis slēdzās, atkal kādas 8 vienības ievērtējās un ellei atdeva savas dvēsles (varbūt Jēzum, gar kuru šo rindu autoram nav nekādas daļas, priecājas - ka netraucē). Hail...

Attēlā: Rūsa- 13. novembra nakts jautrākā vienība...(foto patapināts no www.metalshow.lv gaņģiem)

Komentāri:

 • Arnolds (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Bļins - Rūsai ģitāras akordus gandrīz nevar dzirdēt zem tām zekvaildpinchharmonics. Visu laiku tikai viuviuviuviuv... A urskumug pretēji gaidītajam šoreiz kaut kā īsti nepiedūra. Laikam pārāk maz alus bija izdzerts. Dehydrated Goat tā arī nesagaidīju. (Pokerfeisu gribējās dzīvajā dzirdēt :D)

  Vēl tur kaut kādi dzejnieki ne-pa-tēmu uzstājās - imho galīgi neierakstījās pasākuma tematikā. Laikam vislabāk no dzirdētā man patika Intense. Pofig, ka bliež kā Slayer, vismaz kārtīgi prot spēlēt un nelažoja.

 • sametis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Es tur uz skatuves nevienu dzejnieku gan nemanīju

 • Arnolds (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Dzejnieki, vēngriezēji utt. Pūķa gals vai kāviņtur...

 • sametis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Pūķa Gars- te domāts, pirms tam bijuši kā Patriots (un nosaukuma pabieža maiņa gan liecina par nepietiekamu nobriedinātības pakāpi da jebkurai bandai).

 • Bestial_Warfucker (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Pūķa gars bija viena no drausmīgākajām lietām, kas pēdējā laikā dzirdētas...

 • sametis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Ko lai dara, ne jau uz reizi mēs inkarnējamies kā ģēniji, un ne jau uz reizi profesionālas motorzāģeru brigādes rodas / protams, ir arī izņēmumi...

 • sametis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Ocularis Infernum - man prezentēja savu EP. Gaidiet ziņu šajā saitā...:)

 • Martins (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Iesaku rakta autoram neizmatot absolūtas,nonēsātas klišejas(sātans,elle utt.) un arī nedaudz sākt saprat,par ko vispār bija koncerts."un latv-panku pannas drebināšana beidzās..."Ko/Kas tas visoār?Kādā sakarā?:D Rūsa-jautrākā vakra grupa?WTF?Nu nopietni.Dziesmas par sūro dzīvi un resniem vīriem uz močiem braucot pa šoseju nu galīgi liekas outdated un izdrillētas no viena gala līdz otram.Cik dzirdēju no cilvēkiem,kuri ir vēl pirms prostatas problēmu vecumā,Rūsa bija visgarlaicīgākā grupa,ar šaumīgu Motorhead atsitienu,lielki piebilst,ka uz šo pasākumu bija diezgan daudz veterānu.Tā kā tā!

 • Neonz (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Ko nu muld? Rūsa bija vakara hedlaineri. Viņi un Urskumug bija tās divas bandas, kas palīdzēja vakara gaitā neaizmigt.

 • sametis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Jebkuri normāli viedokļi ir pieņemami- tā teikt- par ellīgām gaumēm nestrīdās.

 • Urskumug (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Lūgums, kas nav saistīts ar doto pasākumu, bet ierakstīts te, jo grupu sadaļā tas nav iespējams:
  1 - izņemt doto Urskumug bildi, jo tā ir vairāk nekā 5 gadus vesa un tai nav nekāda sakara ar grupas aktivitātēm dotajā brīdī;
  2 - Urskumug mūzikas stilam nekad nav bijusi un nebūs saistība ar "black-gothic".
  Paldies.

 • sametis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Gaidu vienmēr jaunumus no Urskumug

 • Limfas Porcija (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Man šā vai tā bija interesanti,ilgi nebiju bijis MP:)

 • sametis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Es domāju, ka šā vai tā Melnajā Piektdienā vienmēr ir intersani. Ja arī mūziķi reizēm nevelk, tad cilvēki tur vienmēr jancīgi pagadās...

 • Ražena sieva. (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  manuprāt, ļoti šaurs vērtējums. "Gurķis ir slikts, jo man garšo sokolāde!" :) tas arī viss.

 • sametis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Pamēģinām "plašāk"...ja varam!?