Melnajā Piektdienā — eksperimentālās mūzikas vakars 

 (Raksta Dethecrator) Šopiektdien, 8. maijā, klubā «Melnā Piektdiena» notiks eksperimentālās smagās mūzikas koncerts, kurā spēlēs Francijas atmosfēriskie jaunatklājumu meklētāji «Dirge», igauņu «Odota» un mūsu pašu vienpatis — skaņu burvis AON. 

Francijas smagās mūzikas vienība «Dirge», izveidojusies jau pirms divdesmit gadiem, atrodas nepārtrauktā kustībā un mainībā. Tās seši albumi maz līdzinās cits citam, virzoties no industriālā metāla uz postmetālu un eksperimentālo mūziku — un atpakaļ. Šī ir mūzika, kuras primārā būtība ir nevis tikt klausītai, bet gan izraisīt cilvēkos pieredzi un pārdzīvojumu — un tas jo īpaši izpaužas pēdējā albumā «Hyperion», kas iznāca pagājušogad kulta izdevniecībā «Debemur Morti» («Rosetta», «Archgoat», «Blvt aus Nord» u.c.), lai iekļūtu dažādu kritiķu veidotajos gada labāko vai interesantāko albumu sarakstos. Pirmoreiz «Dirge» spēlēja Rīgā pirms trim gadiem un parādīja, kā tas darāms: masīvas skaņu sienas mijās ar klusām improvizācijām, vokālās partijas — ar strikti instrumentālām pasāžām un trokšņu materiāls — ar lēniem ģitāru rifiem. Eksperimentālās mūzikas cienītājiem šis varētu būt viens no gada svarīgākajiem koncertiem. 

Iesildīšanas gods kritis Jūrmalas skaņu smalkajam improvizatoram AON, kurš īstajā vārdā ir Jevgēņijs Načiss. Spēlējis dažādās roka un metāla grupās, pirms trim gadiem viņš sāka nodarboties ar eksperimentālu elektronisku mūziku vienatnē, pieņemot pseidonīmu AON. Atšķirībā no citiem pagrīdes censoņiem, kuri jēdzienu «eksperimentālā elektronika» izprot kā trokšņu kolāžas, AON sacer melodiskas un daudzslāņainas, gaišas un aizraujošas skaņu kompozīcijas, kuras klausītāja ausīs uzbur it kā pazīstamas, tomēr vienlaikus nekad nenotikušas ainavas. Pagājušajā gadā iznāca AON soloalbums «Mūžību meklējot», kurš meklējams caur www.sturmmandat.lv/.

Vēl pirms «Dirge» publiku iesildīs igauņu eksperimentālisti «Odota», kas Latvijā uzstāsies pirmoreiz. Klubs «Melnā Piektdiena» Brīvības ielā 193c piektdienas vakarā vaļā no 19:30, koncerts sāksies pēc 20:00. Biļetes kluba kasē pie ieejas — 7 eiro. 

Papildus ziņas un foto: 
http://www.melnapiektdiena.lv/events/08052015


Video: «Dirge» eksperimentālās mūzikas priekšnesums izstādē «Futur Antérieur» (2 daļas) 


https://www.youtube.com/watch?v=cB5UoaqagzI

 


https://www.youtube.com/watch?v=5rK6jveRNj0

Komentāri: