Metālistu pienesums/2... (kas notiek Latvijas mūzikā, 17.1.15.)

Vandāls uz mākoņā malas ar vienu ausi klausījās- kas notika "Latvijas Metal Mūzikas gada balvā". Kaut ko saklausīja, un ir tēma nākamai sarunai.

Vandāls: nu ko- Balvas sadalītas?

Sametis: jā, te ir pavisam oficiāli rezultāti...

2014.g. debija - Legacy ID
(nominēti arī Green Novice, Toria)

2014.g. Mūziķis - Armands Alksnis
(nominēti arī Sergejs Karševs, Arturs Kupčs)

2014.g. Koncertgrupa - Green Novice
(nominēti arī Deodium, Preternatural)

2014.g. Balss - Nikolajs Arhipovs
(nominēti arī Sergejs Baidikovs, Oceanpath meitenes)

2014.g. Ieraksts - Preternatural "Angeloid"
(nominēti arī Biomorph "Rupture", Sacramental "Sibylla")

2014.g. Grupa - Preternatural
(nominēti arī Green Novice, Biomorph)

Balva par ieguldījumu Latvijas metālmūzikas attīstībā - Normunds Štefenhagens "Urbix"

Tika pasniegtas arī citas balvas:
Einars Cilinskis pasniedza LR Kultūras ministrijas balvu "gada mūziķa" titula ieguvējam, ģitārvirtuozam Armandam Alksnim.

Raitis Sametis pasniedza balvu skaņu operatoram Gintam Lundbergam (Mēmajam)

Balvas kopējā noskaņa...

- Sametis: kā jau pie savējiem! Skaļa, traka... uzvandoša.

Un aiz "Melnās Piektdienas" sienām?

- Sametis: Rīga vakarā tik klusa... jokojos. Pārnestā nozīmē "Metāla Balva" ir savējo saiets, tie- kuri ir aiz savējo sienas, par šo pasākumu sevišķi neuztraucas. Latvija laikam nesaviļņojās- kad šie smagie rezultāti aizskanēja mediju telpā.

Problēma ir nevis Balvā, bet gan medijos?

- Sametis: visticamāk, viss ir tieši tā. Medijiem interesē ziņās, "uz" kurām var uzkāpināt reitingus/tirāžas. Runasim par reitingiem- jo aktīvākā publikas daļa vairs nelasa avīzes. Drusku novirzoties nost no tēmas- avīzes domātas vairs tikai tiem, kam internets ir uz "jūs" vai vēl retāk lietojams. Ko lai dara, nekas nav mūžīgs uz šīs pasaules, un arī avīžu godība aiziet vēsturē.

Mediji vispār neuztraucas par vietējiem metālistiem...

- Sametis: neuztraucas. Kā jau minēju – trakmūzika nav reitingu lieta. Līdzīgi arī kā džezs, panki, alternatīvās tautas dziesmas. Kāds jau aizmetīs kādu rakstu galu "Dienā" arī par metāl-veicējiem, taču arīdzan kādā trešajā lapā.

Ko darīt?

- Sametis: vispār jau daudzko varam darīt. Pats galvenais- pamanāmi uzvesties. Kļūt (attiecībā pret medijies) drusku dzelteniem. Bet te ir jābūt uzmanīgiem... Būt pamanāmiem: tas nav tas pats, kas aizdzerties publiskā vietā, vai čurāt puķu podā. Par uzmanības jeb ārejo veidolu ir jādomā- smalki un vēlreiz vēl smalkāk. Metālmūzikas (un vispār) bandām nepietiek vairs ar to- kad godīgi nozēvelē iepriekš iestudēto repertuāru dažās koncertu. Smagi jādomā par vizuālo un sabiedrisko "iesaiņojumu". Atkārtojos, bet saku – mūsdienās publika ir dzīvo informācijas leiputrijā, un visādus kumēdiņus ir atskatījusies. Tā teikt, pietrūkst "putna piena" skaņu māksla... Tamdēļ aizvien lielāka konkurence ir segmentā nu tajā, "kas ap...".

Agresivitāte nepieciešama arī medijos...

- Sametis: nenoliedzami. Bet arī šī agresija ir iepriekš labi jāpārdomā. Te varam no ... PRĀTA VĒTRAS pamācīties. Tie "tīniskie" kumēdiņi, kurus šie zēniņi prezentēja raidījumos un mikrofoniskajā "Gada Balvās" – ticami, iepriekš sarunāti un izsvērti pop-vienības menedžmenta telpās. Jo, katram iznācienam "ap" ir sava pretdarbība. Nu- kaut vai attieksmes kaldināšanā. Runājot par metālistiem- manuprāt: 1) katrā bandā jabūt vismaz vienam, kuram pēc vārda "kabatā" nav jālien un būtu intervēties-spējīgs; 2) ja iespējas ļauj- tad līdzās tradicionālajiem koncertiem konkrētie mūziķi varētu piedalīties kādās akcijās, vai (vēl labāk) radīt kādu akciju pašiem; 3) arī katrs mūziķis konkrētā komandā ir Personība, un katrs dara sabiedrībā pamanāmas lietas. THE BEATLES ir gan komanda, gan katrs atsevišķi- Personības. Mūsu komandās dalībnieki pagaidām ir "pelēka masa", kurā uzvirst sīkas kaislībiņas. Kas daudzreiz ātrā tempā noved pie pašas vēl neuzplaukstošas komandas izjukšanas. Šajā Metāl Mūzikas balvā bija dažas uz skatuves, paskatīsimies, cik no tām būs aktīvas trešajā sezonā uz priekšu?

Mediju darbinieki...

- Sametis: izņemot dažus-kuri patiešām ierodas strādāt, pārējie nāk uz iepriekš sagatavotām prezentācijām. Kur var "na haļavu" paēst un padzerties. 16.1.15. Metāl Balva bija ļoti maz apmeklēta no mediju pārstāvju puses. Laikam iepriekšminēto iemeslu trūkumu pēc. Visai skumji apzināties šādu patiesību. Tāpat atkārtojos- šo rindu autors domā kādu smagu uzbraucienu visiem medijiem kopumā par šādu bezdarbību patiesās mūzikas virzienā. Tas neko nedod- ja grupas veido koncertus, bet mediju uzmanība izpaliek!?

Un vispār nepieciešama lielāka jezga...

- Sametis: mūsu metālisti šajā ziņā ir šļaugani. Vēl viens akmentiņš mana paša dārziņā- a ko tad es un kādi citi "es" ir darījušo, lai šī jezga rastos? Vien godīgi esam atspēlējuši koncertus- un nekas vairāk. Ir jau labi, ja dažas grupas (precīzāk, to menedžeri) pamanās pa reizei radīt ažiotāžu pirms un pēc? Bet tie ir izņēmuma gadījumi. Un rezultāts ir- kā teicienā "ikviens zārks reiz piepildās". Ja nav pašmāju jezgas, tad "to vietu" aizpilda importa mūzika. Caur tiem pašiem pašmāju medijiem, kuriem piešprici dod pasaules ziņu aģentūras un LV ne-metāla koncertorganizētāju reklāmas raksti. Visai raksturīgi – kāds arī Balvas laikā "Melnajā Piektdienā" zināja Džastina Bībera vārdu (kānādiešu puika, kurš dzied, bet kurš pēdējā laikā sapinies narkotiku lietās). Liekot roku uz sirds- teikšu, Kanādā nezina DEODIUM vai ANAL PUNISHMENT... nu jā.

Vai ir kāds piedāvājums situācijas uzlabošanai?

- Sametis: ir gan. Teiksim... atkal pamācamies no PRĀTA VĒTRAS. Kaupers kopdarbībā ar Ziedoņa fondu "Viegli"- vairākās vietās Latvijā piedalījies kociņu stādīšanā un baznīcu apkārtnes kopšanas darbos, pie tā paša reklamējoties medijis. Metālisti? Kopā ar "Melnās Piektdienas" komandu varētu savest kādas vietas kartībā ap "Latvijas Dzelzceļu", vienojoties ar "LDz" vadību par to. Iepriekš medijiem izsūtot relīzes. Reizēm braukājot ar elektrisko vilcienu- redzu, pie pašām sliedēm ir daudzviet piedraņķotas vietas. Dzērāji kurina ugunskurus un turpat arī nokārto savas dabiskās vajadzības. Kādu akciju pirms kārtējās Metāla Balvas derētu. Maz gan ticami, ka tas pārskatāmā nākotnē notiks, jo metālisti ir otri (savstarpēji) kašķīgākie aiz reperiem...

Ko tad novēlam trakmūzikas lauciņa arājiem?

- Sametis: jau sacījos- jezgu un ideālā gadījumā pavisam lielu jezgu!

Priekā!

Komentāri: