Nelaižam garām: reta iespēja paklausīties TESU tepat Latvijā!

(Raksta Dethecrator) Trešdien, tieši pirms mūsu Valsts dzimšanas dienas, tautai tiks atrādīta Depo pagraba jaunā konfigurācija (laikam atkal kāds remonta etaps pabeidzies), un ir tikai pareizi, ka svētki tiek sagaidīti ar mūsu jaunās eksportpreces — postmetāla avangardistu Tesa — uzstāšanos.

No nekurienes — uz… kurieni?

Tiem, kas pazīst Latvijas muzikālo pagrīdi, ir zināms priekšstats par to, kāds ir tās vidusmēra pārstāvis, spēlējošs kādā grupā un pirms tam droši vien spēlējis vēl kādos pāris projektos. Aha, zinām tādus, vai ne? Tad lūk, Tesa ir tiešs 180° pretstats vidusmēra Latvijas pagrīdes mūziķiem: (1) Tesa spēlē nenormāli krutu, lielākoties instrumentālu postmetālu šī žanra spēcīgāko grupu līmenī (tātad Cult of Luna, Callisto, Pelican, Mono, Isis utt.) un nevis pašmērķīgi onanē pa grifu līdz 24. ladai; (2) tūrē apkārt pa tuvām un tālām zemēm — pēdējo gadu laikā Tesa bijusi klausāma gan Rietumu pusē, gan braukājusi pa plašajiem Krievijas un Baltkrievijas novadiem, un spēlējusi pašu mājās vēl retāk nekā Gidons Krēmers vai Dark Domination; (3) un plus vēl klāt pie iepriekšminētajām pazīmēm Tesa sastāv no trīs pusanonīmiem, ārkārtīgi nepretencioziem latvju jaunekļiem (Kārlis, Dāvis, Jānis), kuru lielākā vēlme ir nevis uztaisīt spēcīgu ierakstu, lai ar to zīmētos, bet gan — uztaisīt spēcīgu ierakstu. Atšķirība nav liela, bet būtiska, un tieši tāpēc Tesai sanāk!

Tautās iet gruzoncore

Tesas nepretenciozitāte nosaka, ka viņi paši savu stilu piezemēti sauc par «gruzonkoru». Kas tad Tesai līdz šim ir sanācis? Sanākuši ir trīs studijas ieraksti, un pēc grafika spriežot — gan jau ka drīz būs ceturtais! Kā pirmais manā kompī figurē 2006. gada S/T ieraksts, kas iznācis zem krievu panku/hc leibla OSK Records. (Te ir neliela neskaidrība, jo serverī šis pats ieraksts parādās nevis kā «self-titled», bet gan zem nosaukuma «tagad». Bet krievi jau tāpat šo nosaukumu nesaprastu.) Tam seko gadu vēlāk ierakstītais «nekad», pieejams ne tikai no krieviem, bet arīdzan mūsu pašu zemes robežās — raug, Tesai un draugiem ir tāds iestādījums kā presiite.org, caur kuru pieejamas plates un CD. Baidos gan, ka «nekad» vinila tirāža (limitēta līdz 525 balta vinila kopijām) ir izpirkta, tomēr presiitei.org ir viena laba īpašība: pilnīgi visu var novilkt no ftp direktorijas vai nu labas izšķirtspējas mp3, vai FLAC formātā; linki zem raksta.

Ar metronoma cienīgu regularitāti 2008. gada beigās iznācis ieraksts «heartbeatsfromthesky», kurš bijis pieejams reizē jau caur četriem avotiem: OSK Records Krievijā, Impure Muzik Eiropā, Desertion Rec Amerikā un presiite.org Baltijā. Sarkani caurspīdīgā vinila versija bija limitēta līdz 330 eksemplāriem divu dažādu variantu vākos, tā kā presiite.org jau drīz vien bija spiesta solīties iespiest papildtirāžu. Tesas diskogrāfijā ir arī pāris lejupielādējami koncertieraksti. Vēl manā kolekcijā ir nezināmas izcelsmes Tesa/Bokanowsky splits uz dzeltena vinila — tā kā Tesa nemīl par sevi neko daudz rakstīt, tad grūti pateikt, no kurienes tas splits ir cēlies (varētu būt, ka no Francijas).

Bez politikas, bet ar ideju

Tesas dziesmu nosaukumi vispirms iet no «part 17» uz «part 27» un tā tālāk līdz «part 97» — turklāt numerācija sākas ar pirmā albuma sākumu un tad pēkšņi beidzas pēc diviem gadiem izdotā nākamā albuma vidū (tālākie gabali saucas «part 18» līdz «part 48»). Savukārt seši skaņdarbi iekš «heartbeatsfromthesky» ir numurēti ar romiešu cipariem (pārsteidzošā kārtā no viens līdz seši, turklāt augošā secībā, nevis atsprākleniski vai kā vēl citādi). Jau pirmais ieraksts bija galvastiesu pārāks par gandrīz jebko citu, ko latviešu pagrīde spēj no sevis izspiest, un Tesa arī tālāk ir progesējusi mērķtiecīgi un nosvērti. Mūzika ir sarakstīta meistarīgi: Tesai nepiemīt vienveidības sērga. Pasaules mainīšanas (vai arī, ja nesanāk, tad vismaz sagraušanas) centieni šai grupai nav raksturīga, un tas viņiem nāk tikai par labu: Tesas mūzikā ir jūtama ideju, bet ne ideoloģijas klātbūtne. Var just, ka Tesai nāk par labu saistība ar hc aprindām: dziesmas nav izstieptas pārmērīgi garas, kā tas postmetālā nereti notiek — Tesai neviena nepārsniedz 7:10, un vairums ir triju/četru minūšu robežās.

Lai arī katrā Tesas studijas ierakstā ir tikai sešas vai septiņas dziesmas, tomēr, manuprāt, tie viennozīmīgi ir pilnmetrāžas albumi, nevis EP — tie skan pārāk masīvi, ir pārdomāti un noslīpēti. Turklāt šiem studijas albumiem (neņemot vērā koncertierakstus) piemīt reti sastopama īpašība: ja tos klausās atsevišķi, tad katrs ieraksts ir rūpīgi nostrādāts veselums; ja tos klausās visus pēc kārtas, arī tad tie visi kopā veido vienotu kopumu!

Rezumējums: Tesas koncerts ir ļoti labs veids, kā uzsākt 18. novembri. Jo šie ir no tiem māksliniekiem, ar ko mūsu valsts lepojas!

Koncerts: http://www.klubsdepo.l...
Lejupielādes: http://presiite.org/de... (debijas LP)
http://presiite.org/de... («nekad»)
http://presiite.org/de... («heartbeatsfromthesky»)
http://presiite.org/de... (agrīns koncerts iekš Depo)

Komentāri:

 • RR (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  labi rūkts.
  un dienu vēlāk, Nabaklab, 18.11. 1-2 Cauri sērijas ietvaros -
  Tesas dalībnieka blakusprojekts: Zemnieks un Kosmoss kopā ar citiem eksperimentālajiem un apziņu paplašinošiem mūziķiem.

 • (dethecrator) @ 24.12.2011 - 03.33

  Papildinājumi no Presiites.org, kas man atsūtīja ziņu:

  (1) Uz vinila ir pieetams «nekad» albums vairs tikai.

  (2) Tesa pati uzskata, ka Latvijā daudz esot spēlējusi… Bet reti kurš ir dzirdējis! :)

 • K (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  kopš augusta 4 vai 5 koncerti lv ir točna bijuši, tākā nav jau nemaz TIK reti.

 • goatcore (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Bieži vien tieši t.s. "avangardisti" ir visdrūmakie narcisējošie muzikālie onāni, kādus vien var iedomāties. Un šis raksts to tikai apstiprina. :D