NOKTURNAL MORTUM – Rīgā: stepes karotāju uznāciens

(Raksta Dethecrator) Sen jau gaidījām un beidzot arī sagaidījām ukraiņu stepes dēlus Nokturnal Mortum spēlējam Rīgā! Grupa sena, stabila un ļoti cienījama, tāpēc pareizi darīja tie pārsimt metālisti, kuri izmantoja iespēju uzmest aci ukraiņu bāleliņiem — kas zina, kad nākamajā reizē būs šajā pusē.

Bet par visu pēc kārtas! Pirmie skatuvi triecienā ieņēma Grondh (turklāt ar teju vai 2 stundu nokavēšanos — pēc tam paši dievojās, ka neesot viņu vaina, ukraiņi esot ievilkuši saundčeku līdz bezjēdzībai). Uzreiz sakāms, ka šai grupai būs jākabina nost jau pierastais epitets — «jaunie talanti», pārceļot viņus nākamajā — «nikno dzelzsgriezēju» kategorijā. Redzams, ka Grondh uz skatuves jūtas pārliecinoši un ļaunuma (kā arī alus) pilni. Šķiet, ka laiks pienācis studijas albumam! Tomēr grupas dalībnieki sola, ka padomā esot jauna programma — uz decembra sākumu (tas ir, «Under the Black Metal Siege — Ļaunais Vilnis») būšot iespēlētas pavisam citas dziesmas. Kopējais iespaids — uz septiņi vismaz.

Preternatural izvēle par iesildītājiem pirms Nokturnal Mortum šķiet samērā nesaderīga, taču ne slikta. Aktuālas dziesmas, vecas dziesmas, kā arī viena pilnīgi jauna dziesma — setliste sastādīta pēc ideālā līdzsvara principa. Jāatzīmē, ka skaņa visu vakaru bija ideālā līmenī, kas ļāva sadzirdēt visas nianses Preternatural gabalos — un mēs visi zinām, ka šai grupai nianses skanējumā ir būtiskas! Kopējo iespaidu pabojāja divi sīkumiņi: pirmkārt, saundčeka neiztaisīšana pirms koncerta un, otrkārt, Sergeja demonstratīvā novēršanās no valsts valodas dziesmu starplaikos un bazarēšana angliski — kas bija augstākajā mērā dīvaini, ņemot vērā, ka skaņošanās laikā viņš komandas skaņu vecim deva skaidrā latviešu mēlē… Tāpēc liksim arī septiņnieku!

Nokturnal Mortum, ieņēmuši skatuvi jau krietni pāri vienpadsmitiem — tātad laikā, kad viņiem patiesībā jau vajadzēja beigt, šie grieza tumšu, gandrīz melnu folkmetālu krietnu pusotru stundu, šajā laikā nospēlējot ikurāt astoņas kompozīcijas. Smaga, asiņaina, vēsturiska mūzika, kas stāsta par to, kā nelabi gājis ukraiņiem vēstures gaitā. Arī grupas dalībnieki vizuāli līdzinās ne tik daudz hoholiem, cik rutēņiem vai tatāriem un viņu pēctečiem — kazakiem. Folkmetāla «rasu tīrības» apoloģēti gan rauca degunus — stabules un dūdas Nokturnal Mortum spēlē nevis faktiski, bet gan uz sintezatora. Kopējais iespaids — zvērīgs black metal kombinācijā ar ukrainisku sentimentu iet kopā tikpat labi, ka muzikālajās kvalitātēs ne par matu neatpaliek no Metsatöll vai Obtest. Tam, ka Nokturnal Mortum nav tikpat slaveni kā Korpiklaani, vienīgais iemesls ir tāds, ka viņi ir no Ukrainas un tātad attiecīgi viņus (ar dažiem izņēmumiem) izdod mazspējīgi Austrumeiropas pagrīdes leibliņi. Kopā — deviņnieks!

Un ejam uz nākamiem koncertiem "Melnajā Piektdienā": http://www.melnapiektd...

Komentāri: