Norvēģisks aukstums vislabāk sajūtams, apkampjot līķus: DOMINANZ — «Noxious» 

(Raksta Dethecrator) Pēc statistikas spriežot, mūsu tuvākā kaimiņzeme vairs nav Īrija, bet Norvēģija: Bergenas industriālā bleķa bandas DOMINANZ vīri pie mums drīz kļūs pazīstamāki nekā viena otra vietējā banda! 


Jaunais albums «Noxious» ieradies pagājušā gada nogalē un uzreiz licis mums notecināt siekalu, gaidot koncertus. DOMINANZ turpina mūs priecēt ar labi pārdomātu industriālo bleķi, kurā savijas kopā pašpasludinātās «ekstrēmā metāla galvaspilsētas» Bergenas labi pazīstamā ģitāru skaņa kopā ar labi pazīstamo sērkociņa uzraušanas skaņu. (Dzenbudisma mīkla — «koan»: ja sērkociņa uzraušanas skaņa ir zināma visiem, tad kā skan liesma, pieskaroties baznīcai?) DOMINANZ prot ekstrēmo metālu «saprecināt» ne vien ar elektroniskām industrijas skaņām, bet arī ar lipīgām melodijām un nevainojamo grupas dibinātāja — basista/taustiņnieka/dziedātāja Roja Matisena vokālu. Tas šeit ietilpst tajā trijstūrī, kur saskaras brutalitāte, melodiskums un saprotamība. Tamdēļ te ivrita vārdnīcu varam nemeklēt, klausoties DOMINANZ liriku! 

«Noxious» sākas ar albumu kopumā raksturojošām, tātad pareizi izvietotām dziesmām «Embraced by Malice» un «Discipline»: melodijas ne tikai mijas ar agresīviem pagrīdes bleķa rifiem, spēlētiem ar rūpniecisku precizitāti — melodijas skan VIENLAIKUS ar pamatīgiem rifiem, un nevis pamīšus, kā to taisa visādi komerciālie mīkstmieši! Un tad aiziet divas ekstrēmās himnas: «Dream of Fire» un «Salvation» (kas arī bija pirmais singls no šī albuma). Albums neatslābst arī vidusdaļā: te skan «Devoured by the Black Hole» un «Divine Ignorace», kas sākas ar akustiskās ģitāras trinkšķi, bet četru minūšu laikā paspēj nonākt līdz majestātiskam blastbītam. «Serville Luckeys» demonstrē lielisku atmosfēru, pie kam uzbūvētu nevis primitīvā veidā (sak, piemetīsim taustiņus, lai būtu ambientas noskaņas sajūta), bet gan radot kopējo atmosfēru ar rifiem, bungām, liriku. Kaut gan to pašu var teikt arī par visu albumu kopumā! Pie kam DOMINANZ ir grupa, kas ir dzirdējusi vārdu «dinamika»: daudzas dziesmas, ieskaitot «You Shall Sire» un albuma tituldziesmu, kas šeit novietota pašās beigās, demonstrē DOMINANZ dziesmu sacerēšanas prasmi, ejot no klusākām vietām uz pavisam skaļām, no lēnām uz ātrām — un atpakaļ. Sacīsiet, kas tad tā par prasmi: vienuviet spēlēt klusāk, bet citviet skaļāk… tad nu gan liela muiža! Toties reālos apstākļos, ja paskatās, ko tad grupas spēj no sevis izspiest — dinamikas ieviešana dziesmās ir māksla, kuru patiesībā apguvusi vien retā grupa. 

«Noxious» ierakstā piedalījušies vērā ņemami viesmākslinieki. Viņu vidū albuma oficiālā informācija min Abatu (IMMORTAL), Olavu Iversenu (SAGH), Doro Korsvoldu (FAIRY), V'Gandru (HELHEIM/TAAKE) un citus. Visņirdzīgākais ir fakts, ka albuma ierakstu sponsorējusi Bergenas pašvaldība — tā pati pašvaldība, kuras aizgādībā esošās baznīcas DOMINANZ ģitārists Jorns Tunsberrgs (HADES ALMIGHTY) pirms gadiem divdesmit dedzināja nost kopā ar Vargu Vikernesu (BURZUM/ex-MAYHEM), par ko arī pavadīja gadiņus aiz restēm… 

Šonedēļ DOMINANZ spēlē Rīgā veselos divos koncertos: trešdien «Nabaklabā» ar Kolumbijas/ASV blekmetāla duetu INQUSITION (plus Zantes ekometāls MŪŽAMEŽS), bet ceturtdien «Melnajā Piektdienā» ar islandiešu posthipstermetālistiem SOLSTAFIR (plus vietējie hipsteridiņi OMERTA). Jā, un iesakāms arī DOMINANZ iepriekšējais albums «As I Shine»! Varbūt pieminēšanas vērts ir fakts, ka dažu labu vizuālo materiālu DOMINANZ vajadzībām taisījis mūsu jaunais filmētājs Toms Krauklis, kurš nesen pat dokumentālo filmu par FRAILTY uztaisījis? 

Vērtējums: ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ (9 galvaskausi!) 

DOMINANZ jaunais albums: http://dominanz.bandcamp.com/

Video kopsavilkums: 

https://www.youtube.com/watch?v=t1ll9XoZczQINQUISITION ar DOMINANZ un MŪŽAMEŽU:

http://www.ticketshop.lv/site/events/view/1425


SOLSTAFIR ar DOMINANZ un OMERTA: http://www.melnapiektdiena.lv/events/12022015

Iepriekšējais albums «As I Shine»:  http://dominanz.bandcamp.com/album/as-i-shine

Komentāri: