Pasaules skaļākās rokbandas?

Hā... jautājiens ir aizsenis kopš rokmūzikas vēstures pirmsākumiem. Trakmetāls prezentējas ar tikpat trakām skaņām. Kā tas ir vēstures griezumā - atradu interesantus datus Wikipedia enciklopēdijas lapās. Pēcāk arī kāds komentārs.

Hmmm, tātad...
* 1976. gads. The Who, vienība no pašas rokmūzikas pirmsākumiem savā koncertā dragāja ar 126 decibelu/dB stiprumu 32 metru distancē no skaļruņiem. Tas notika tā gada 31. maijā Vallejas pilsētā Lielbritānijā.
* 1994. gadā - tika Manowar komanda pasludināta par "pasaules skaļāko bandu", tas ar mēraparātiem tika fiksēts 1994. gada Hanoveras (Vācijas) koncertā. Jāsaka, Manowar šādi tika nominēti vairākas reizes. Vēl pirms 1984. gada komanda pat iekļuva Ginesa rekordu grāmatā tieši ar šādu sasniegumu... Bet pašas rekordu Manowar nu jau ar 139dB pārsniedza "Magic Circle Fest" koncertā 2008. gadā. Tiesa, tas nenotika uznāciena laikā, tas notika pie uzskaņošanās prom no skatītājiem.
* Metallica - paši sevi pa reizei dēvē par "skaļāko bandu pasaulē" ("loudest band in the world"). Un ne velti, kāds "Philadelphia Inquirer" (ASV) reportieris pēc Metallica's koncerta 1997. gada 11. novembrī, kas tā arī saucās "Million Decibel March" izsaucās "kaimiņi, kas dzirdēja šo pašnodēvēto "Loudest Band in the World", sajuta daudzus kurmjus dejojam ap savu galvu".
* Britu punk vienība Gallows 2009. gadā studijā pietuvinājusies Manowar iepriekšminētiem rekordiem ar 132,5dB, kas gan tika sasniegts ierakstu studijā.
* Pie mums Rīgā pabijusī slavenā Kiss šā gada 15. jūlijā "Cisco Ottawa Bluesfest" Otavā (Kanādā) dragāja savu laiku ar 136dB spēku, turklāt tiešā koncertā. To nofiksēja pilsētas varas iestādes (policija). Un pēc kaimiņos esošo cilvēku uzstājīgas vēlmes, Kiss bija spiesta savu skaļumu koncerta laikā samazināt.
* Vēl ir citi rekordi... to savos koncertos veikušās Deep Purple (117dB), Iron Maiden (124dB), Motley Crue (130dB), The Rolling Stones, Motorhead (140dB), AC/DC (130dB), alternatīvā komanda My Bloody Valentine (132dB), un jau pieminētie Kiss (120dB). Arīdzan Ņujorakas komanda Swan dažus koncertus dragāja ar 140dB spēku, bet tas gan nekādīgi nav fiksēts protokolos iekš varas iestādēm.
* Šo rindu autors, dziļā jaunībā vēl padomijas laikos Beberberķu mežā slepeni dabūjis grupas Saxon 1982. gada "The Eagle has Landed" koncertdisku (vinilu), uz tā vāka izlasīja - "šī grupa savu koncertu laikā nodrošina teicamu dzirdamību 144 kvadrātkilometru platībā". Veicot dažas elementāras matemātiskas darbības: kļuva skaidrs - šo grupu mēs dzirdēsim pavisam labi pat 8 ar pus kilometru attālumā no attiecīgajiem skatuves dēļiem.

Raksts: http://en.wikipedia.or...

----
Ko domājam... kad mēs tā bļausim? Kad mēs tā dragāsim trakmētālu? Kaut kur pa ausu galam dzirdēts - 160dB rada apdegumus, bet 200dB cietēji var pa taisno doties nu jau uz Citu Pasauli. Latvijā, iespējams, būs kāds koncerts ar pieminēto skaļumu. Neviens nekā skaidri nezina. Gaidāmie Rammstein un Metallica's koncerti Dzintarzemes galvaspilsētā nez vai būs ar tādu uzrāvienu. Nav vajadzības, ideāli ir tā - lai katra auss varētu saklausīt savas vajadzīgas frekvences, skaņdarbu uzbūvi, dziesmu vārdus un izpildītāju varējumu. Un, kad nu reiz rokskaņas plūdīs teicamā kvalitātē apmēram 8,5km attālumā - tad jau puse no Rīgas baudīs šā vakara koncertu, bet tuvējā kilometra iedzīvotāji vārīsies karametāliskajā ellē...? Vai ne?

Komentāri:

  • Arnolds (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

    LOL - melnās piektdienas skaņu vīrs laikam arī cenšas uzstādīt kādu rekordiņu, jo cik nav bijuši koncerti, kur akordu vietā tu dzirdi tikai sprakšķus? Reaktīvais iznīcinātājs paceļas ar 110 dB. Bet patiesībā šādu koncertu apmeklēšana vienkārši rada neatgriezeniskus bojājumus dzirdei.

  • sametis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

    Pēc 10 končiem katrā ar 130dB - uz nākošajiem varam neiet, tāpatās nekā nedzirdēsim... :/