Protestēju, tātad neesmu līķis: KAPAKMENS — «Anarhija» 

(Raksta Dethecrator) Jaunībā jābūt nikniem un izsalkušiem pēc taisnības! KAPAKMENS to zina, jo KAPAKMENIM sirds nav no akmens… 


Neilgi pēc tam, kad grūstošā «Maxima» noslepkavoja 54 mūsu līdzcilvēkus, KAPAKMENIM iznāca debijas albums «Anti–Pozitīvs» — pēc 18 mēnešiem bija klāt jau «Anarhija». Tas neapšaubāmi ir ātri, bet tādā pašā ātrumā savas plates ražo arī, piemēram, NAPALM DEATH, kam tematiski un ātruma ziņā KAPAKMENS līdzinās. Jāsecina tātad, ka šajā politiski aktīvajā, garozainajā mūzikā darba ražīgums atkarīgs no tā, vai dziesmu rakstītājiem nepietrūkst liriskais saturs, ap kuru savērpt ātrus, vienkāršus akordus, ritmus un bļāvienus. Bet, tā kā pasaulē un Latvijā vispār nekas nav gājis uz labo pusi tajos gados piecos, kopš pastāv KAPAKMENIS, tad arī dziesmām izejmateriāla nav trūcis. 

Salīdzinot ar savu priekšteci, «Anarhija» ir vēl vairāk taisnvirziena albums nekā «Anti–Pozitīvs»: lirika vēl mazāk nodarbojas ar poētiskām atkāpēm, runā vēl tiešāk, un dziesmas sastāv no vēl asākiem un niknākiem rifiem — bez nekādiem muzikālajiem «vijeboniem». Gabali kļuvuši vēl par sekundēm desmit īsāki vidēji, un to skaits sarucis par diviem. Tātad iespaids uz klausītāju ir vēl kailāks nekā debijas ierakstā. Šādai mūzikai tā arī vajag. Vēl trešo albumu KAPAKMENS ar tādu konceptuāli primitivizētu pieeju neizvilks, bet «Anarhija» ir tieši laikā! 

Par ko stāsta albums, rāda dziesmas «Darbs nav dzīve», «Idiotizācija», «Dumpja suns» un «Mēslu zeme». Diezgan neraksturīgs pārējam albumam tematiskā ziņā ir pirmais gabals «Ak Dievs, 666 reizes!» — tur diemžēl nav stāstīts par īpaši izdevušos nakti, bet gan apņirgta Jahves piesaukšana vietā un nevietā («Bezjēdzīgas pateicības/Neesošam adresātam —/No tavas mutes tukšumā/666 reizes»). Augošu nelaimi gan visur pasaulē, gan pie mums ieskicē «Novērots» — dziesma par personisko datu masveida vākšanu pilnīgā bezjēgā. Vājākā dziesma albumā ir «Zinātne un vara» — teksts rāda, ka jaunie anarhisti nav izpratuši ne zinātni, ne varu. Nekas, Karametāls.lv viņu vecumā arī neizprata… 

«Dumpja suns» 


https://www.youtube.com/watch?v=spa4firEtrk


Albuma nosaukumā likto anarhijas principu KAPAKMENS uztver un propagandē idejiski un vēsturiski pareizi: šeit ar anarhiju domāts nevis haoss un patvaļa, bet tieši otrādi — pilsoņu brīvprātīga, apzināta rīcība, ar visu tiekot galā pašiem un neveidojot nekādas varas struktūras, kurām ir tieksme uz korupciju un uzkundzēšanos tiem pašiem pilsoņiem, kas izvēlēja sev šos līderus. Anarhijas principus pamatoja XIX gadsimta politiskie teorētiķi, bet veiksmīgi tos pirms simt gadiem Brīvteritorijās ieviesa Nestors Mahno ar domubiedriem. Kā arī pēdējos divus gadus viņu pēcteči atkal sekmīgi nodarbojas ar to pašu anarhiju tajā pašā Ukrainā. KAPAKMENIM atliek tikai sacerēt tekstus, kas aprāda šo Latvijas apstākļos pagaidām vēl eksotisko, bet citās valstīs pavisam leģitīmo un savā ziņā pat tradicionālo ideoloģijas atzaru. 

«Brīvību dzīvniekiem!» 


https://www.youtube.com/watch?v=GQqasa9poGU

 

Ieraksts noslēdzas ar «Brīvību dzīvniekiem!», kas pirms gada parādījās kā pirmais singls. KAPAKMENS ir viena no tām grupām, kuru dalībnieki regulāri piedalās protestos pie Rīgas cirka (vēl tur aģitē Ivars Blūms no S.A.D./ex-GRINMASTER DEAD un citi), aicinot cirku nevis slānīt ar pātagu un badināt dzīvniekus, bet gan aizstāt viņu priekšnesumus ar žonglieriem, klauniem, akrobātiem utt. Patiešām, šodien vairs nav cara laiki, kad ceļojošais cirks vadāja eksotiskos zvērus riņķī, lai tos demonstrētu pāķiem — šodien šim nolūkam ir zoodārzi! Bet mūsdienās, kad ikvienam ir tik plašas iespējas nodarboties ar aktīvo un pasīvo atpūtu, aiziet uz koncertiem un kino, pabraukāt pa dzimto zemi vai ārzemēm, lopu dresūra kā izklaides forma līdzinās izsmēķu spraušanai sūdā. «Paši lieniet būros, ja vajag/Un sevi dresējiet, cik gribat!» — tādai KAPAKMEŅA argumentācijai grūti iebilst. 

Kopvērtējums: ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ (8 galvaskausi)! 

http://kapakmens.bandcamp.com/

Recenzija par iepriekšējo KAPAKMEŅA albumu: 
http://karametals.lv/zinas/esi-likis-vai-ne-tev-bus-kapakmens-antipozitivs-817/

Komentāri: