RAMMSTEIN Rīgā: gāzmaska bija vajadzīga...

(papildināts 12.2.12.) Ļoti labi zināmā austrumvācu brigāde pie mums pabija trešo reizi, un arīdzan šajā 7. februāra vakarā neskopojās ar visas publikas nogāzēšanau. Gāzmaskas izrādījās pat tīri nepieciešams instruments. Attēla (c) www.fbi.lv

Nu tad par koncertu...

Patiešām – tā gāzmaska bija nepieciešana ik uz soļa... 

Vispirms, visa gaisotne vēl pirms koncerta sākuma atgādināja lielu kopkautuvi. Kā ziņo- ap 12 tūkstoši galvas tur pabija. Visi gaiteņi un visi stūri pilni ar pūļiem. Dažiem laba tusoņa sajūta, dažam atkal... Nebija iespējams ne laikā uz tualeti aiziet, pie abu dzimumu izejamām telpām nenormālas rindas. Nenormālas rindas arīdzan pie mēteļu nodotavām: pusi koncertu nostāvam- lai savu no aukstās ielas ienesto paltraku nodotu, otro pusi- lai to saņemtu atpakaļ. Arī alu ieliet tām pārdevējām sastāvēja ar problēmām. Ilgi un dikti. Tamdēļ puse pūļa stāvēja ārā ārpus – arī vēl tad...

...arī vēl tad, kad iesildītāju komanda DEATHSTARS no Zviedrijas rullēja precīzi tādu pašu muzonu- kā vakara galvenie varoņi. Tādu samērā vienkāršu un četrstūrainu. Arī ar vienkārša cirvja zviedzieniem. Vienīgā starpība – ka nu tādā pustumsā, pirms aizvērtiem aizkariem. Bez šova, bez gaismām, bez sprādzieniem. Pustumsā, ar aurojošu balsi. Masīvā publika, ieejot zālē... tad garlaikojās. Lai tie zviedri tur ņemas, un lai ātrāk novācas no skatuves. Par viņiem vairs neviens neatcerējās jau tai brīdī, kad šamējie- stāvot vienā rindā – atzsprauda gaisā pēdējos akordus.

http://www.youtube.com/watch?v=SSxW4XdB0Jo

Lielas ovācijas un dažas sekundes vēlāk arī tādu kā izbrīnu raisīja ... kad sāka uz podesta pie aizvērtiem aizkariem uznkākt pajauna publika. Vispirms jaunieši, pēc tam jaunietes. Izrādījās- gospeļu koris ar RAMMSTEIN dziesmu pārlikumiem korim ne tikai dažos Rīgas koncertos pirms šā koncerta bija, bet arīdzan pašā vakarā. Caur mikrofoniem balsis pāršalva visu zāli, aizsitot smadzenes... gan negatīvā virzienā. Uzsvilpa publika: un pa reizei brālīgās Krievzemes "trīsburtu" vārdi bira no mutes, ar vāji slēptu vēlmi ... šiem dziedātājiem pēc iespējas ātri pazust no skatuves. Kā nekā – paši skatītāji maksājuši nevājo biļetes cenu ne jau šo mākslinieku dēļ.

Un publika arīdzan nevāja. Kā rādījās: vairums no ziemeļu igauņu puses. Bieži skanēja somu, zviedru, protams, angļu valodas. Visai biezā slānī jau pazīstamā krievu valoda. No reta aizstūra- letiņu mēle. Cittautieši arīdzan piepildīja šo masīvo un vēl pirms koncerta sākuma nedaudz jau piesmakušo zāli un apkārtējos gaiteņus. Un kad kādam skatītājam šo rindu autors ieraudzīja vēl no padomju laikiem patapināto gāzmasku – tad tika saprasts: patiešām noderētu. Un noderēja.

Tad nu sākās tā otrā un galvenā koncerta daļa... Satumsa vēlreiz griestu lampas, un caur skatītājiem tad ŠIE ienāca. Nesot divus karogus – vienu ar uzrakstu pašai komandai, kas būtu saprotams. Bet ne visai saprotams bija otrais "banneris" uz kāta. Sarkanbaltsarkanais, taču vienādās līniju attiecībās, un pati krāsa arīdzan tālu no karmīnsarkana. Turklāt (apzināti?) netīrs, novazāts. Ne visai sapratu šo cēlo apakšdomu.

Un tad jau visu pēc saraksta. Jāsaka, ja noņemtu no šīs "pačkas" visu to iesaiņojumu, t.i. reklāmu, harizmu, iepriekšējos klipu redzējumus – tad jau nekas nepaliktu daudz pāri. Jau pirminētā četrstūra cirvja mūzika. Bet vienkāršā skaņu tūba daudziet iet pie sirds. Strādnieki un viņu atvases: ir pateicīga auditorija šai brigādei. Jāsaka, pasaulē daudzi kļuvuši slaveni- spēlējot "vienkāršai tautai", kas visās pasaules malās ir vairākumā.

http://www.youtube.com/watch?v=1eDJevLyWKs

Dziesmu sarakstu nepārstāstīšu- bet pārstāstīšu-> ka bija vairāk ko redzēt, nevis dzirdēt. Stalažas un dažādi dzelži sakrāmēti tonnām, un tie visi laiku pa laikam tika iedarbināti. Jau pats sākuma uznācies – caur skatītāju rindām, virzījās pa eju virs skatītāju galvām. Apmēram koncerta vidū atkal pa šo eju no skatuves šie pārvietojās uz sāles vidu. Tā teikt, lai ne tikai tuvāk savējiem faniem būtu, bet laiku pa laikam šos nolietu arī ar ūdeni.

Vispār šie kustāmie efekti bija – samērā nekārtīgi. Daudzos skaņdarbos šie sirdi plošošie (aiz tā- ka negaidīti) sprādzieni skanēja jebkurā vietā un jebkurā laikā. Zāle piepildījās ar dūmiem- gāzmaska vēl vairāk nepieciešama. Sintētiskais smārds sajaucās ar tusoņu sviedriem. Daudz ugunis, gan no augšas, gan no apakšas. Šajā ziņā pārspļaujot ne visai sen arīdzan Rīgā pabijušos KISS. Dārdoņa no ugusstabiem un pakšiem nomāca pašu mūziku, kas reizēm – ķecerīgi- jau rādījās gaudena. Skaņdarbi, protams, dzirdēti ne reizi vien.

Vēl jāpaspriedēlē par koncerta skanējumu – vispārīgi jāsaka, tas vienmēr atšķiras no sterilajiem studijas ierakstiem. Kā šajā reizē...? Uz slikto pusi, pat nedaudz tāda kā vilšanās. Lai arī dzirdētais bija ar troksni un dūmiem, tomēr turpmāk šo komandu klausīšos ierakstos un skatītšos klipos. Jo uz "acīm" šiem meistari, ko nevaru teikt par "ausīm" vairs. Vajadzīga gāzmaska pāri pēckoncerta domām...

http://www.youtube.com/watch?v=EOXd1ptdqTs

Un koncertā velmēto dziesmu saraksts sekojošs...

Koncertā izpildīto dziesmu saraksts:

1. Sonne

2. Wollt ihr das Bett in Flammen sehen

3. Keine Lust

4. Sehnsucht

5. Asche zu Asche

6. Feuer frei!

7. Mutter

8. Mein Teil

9. Du riechst so gut

10. Links 2-3-4

11. Du hast

12. Haifisch

13. Bück Dich

14. Mann gegen Mann

15. Ohne dich

---

16. Mein Herz brennt

17. Amerika

18. Ich will

---

19. Engel

20. Pussy

Komentāri:

  • (dethecrator) @ 14.02.2012 - 00.08

    Tas ir taisnība, ka Deathstars spēlē visai primitīvi, un taisnība arī, ka Rammstein tā dara (pārsvarā). Atšķirība tāda, ka Rammstein to dara ar konceptu, un teksti ir burvīgi nesamāksloti un īsti. Ko nevar teikt par to desuzvaigzni.

    Citādi — varbūt man paveicās, ka sēdēju pašā augšā?