Serveris — līķim: «ERROR! Pestīšanas kļūda!»

 

(Raksta Dethecrator) Mēģinājumi saprecināt ritmisku, muskuļainu metālu ar sīrupainām sintezatoru skaņām parasti beidzas ar to, ka nesanāk ne šis, ne tas. Kā tad nu PRETERNATURAL izdevies uzkāpt uz grābekļa un nedabūt pa pieri?

Lai atrastu iemeslu metālmūzikā salikt iekšā atmosfēriskas sintētiskās skaņas, PRETERNATURAL rīkojas viltīgi: izdomājuši tālejošu zinātniskās fantastikas konceptu, kurš paredz sintētisku atmosfēru nepieciešamību mūzikā. Un tātad albums «Angeloid» stāsta par nākotni (drošības pēc neteiksim, ka tālu nākotni, jo neviens velns nezina, cik tuvu vai tālu viņa varētu būt), kurā visi ļauži un neļauži ir beiguši dzīvi gaļas un kaulu formā, jo tikuši uzlādēti serverī. Tur nu visi var eksistēt bezgalīgi bez sāpju un baiļu izjūtām: dzīvība un nāve zaudējusi savu jēgu. Kaut kas pretējs «Matricas» filmām: tur domājošas mašīnas speciāli izdomātu saturu bāza dzīvu cilvēku galvās, te savukārt izbijušu cilvēku galvu saturs tiek pārcelts uz nedzīvām mašīnām. Tā teikt — ja reiz Dievs nav, tad viņš ir vispirms jāizgudro, tad jāuzprogrammē, līdz beidzot pašiem jākļūst par tādiem! Vai arī, atceroties Staņislava Lema stāstu krājumu «Ijona Klusā zvaigžņu ceļojumi» — tur kāds čuvaks bija izgudrojis Dvēseli™: jaudīgu silīcija kristālu, kurā bija ieprogrammējis savas mirušās sievas atmiņas, personību un zināšanas.

Tātad PRETERNATURAL visa sava konceptalbuma «Angeloid» garumā piesaka gana interesantu tēmu, lai klausītāji uzmanību varētu pievērst arī saturam, ne tikai priecāties (kā parasti Latvijas metāla gadījumā) par izturēto un nostrādāto formu. Noproducēts albums ir līdz tādam spīdumam, kāds pēdējos gadus metāla klausītājus vairs īsti nevaldzina, bet šeit izcilā produkcija ir piederīga digitāli mirdzošās nākotnes konceptam, tātad ir īsti vietā!

Jau pašā sākumā aiz pirmā gabala «Salvation Error» iemaldījies vismaz gadus piecus atpakaļ iznākušais un visiem labi pazīstamais PRETERNATURAL lielgabals (hits) «Cryophobia». Šī dziesma iepriekš bija pieejama tikai digitāla EP ietvaros, tātad albumā un vispār taustāmā formātā pieejama nav bijusi — līdz ar to atrašanās šeit ir attaisnojama. Jāizceļ «The Past, the Present, the Void» un albuma titulgabals «Angeloid», aiz kura nāk klavieru filleris «0810» un vēl rinda ar vienlīdz kvalitatīvām dziesmām, lai viss beigtos ar absolūti nevajadzīgu «Land of Confusion» kaverversiju, kura ir labi iespēlēta (savādāk PRETERNATURAL nemaz nemāk), bet kam nav pilnīgi nekāda saistība ne ar kaut vienu vārdu kādā no pārējām dziesmām, ne arī albuma konceptu kā tādu. «Bad Block Souls» izmanto tīros vokālus, kuri šeit vismaz studijas versijā skan ne vien tīri, bet arī precīzi.

Albuma vāku taisījis gleznotājs Artūrs Bērziņš — šķiet, drīz būs jāsāk uzskaitīt tie latviešu metāla albumi, kam viņš vāku nebūs taisījis! Kopumā «Angeloid» skaņā dzirdama NEGLECTED FIELDS skola, kopš kuras daudzi ūdeņi aiztecējuši — atsedzot tos stingros akmeņus, kuri gulēja apakšā!

Kopvērtējums — ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ (9 galvaskausi)!

Grupa un albums: http://www.preternatural.lv/

 

Komentāri: