SKYFORGER lielais koncerts: "Kurbada" graujošais uznāciens

Kā iepriekš tika vēstīts, 8. maijā "Sapņu Fabrikā" apmēram 1000 fanu klātbūtnē smagi risinājās SKYFORGER "Kurbada" albuma prezentācijas koncerts "Sapņu Fabrikā".
Īsumā runājot: OCULARIS INFERNUM ir vēl drošāk uz karametāla takas, MÅNEGARM no Zviedrijas izvicināja mākslinieciskos cirvjus, bet vakara galvenie varoņi - SKYFORGER - iztricināja "Kurbadu" un vēl...
Gerdas Bušas foto.

Garajā versijā jāsaka: koncerts, kur savējie vālēja savējiem.
/pagāja dažas dienas- lai sarežģītais vakars ar iespaidiem kārtīgi nogruntētos smadzenēs - arī jūsējās.../

* Šo rindu autors - tikko bija iebāzis galvu caur "Sapņu Fabrikas" vārtiem, kad jau skanēja OCULARIS INFERNUM ievads ar skaņu efektiem, kas atgādināja (vismaz man) zirga pakavu dārdoņu. Tam visam sekoja smaga zupa. Uz reizi jāsaka: vienība strauji progresējusi kopš aizvadītās vasaras "Metalshow.lv Open Air". Dziesmas vēl brāzmainākas, toties vienmērīgāk saleģetētas. Nosacīts "bleks" viļņojās vienmērīgi. Un OCULARIS INFERNUM - pierādīja, ka nu reiz ir pelnījuši izvirzīties Latvijas trakmetāla pirmajās rindās. Sievišķais vokāls - gan ne uz sievišķīgiem rēcieniem - padevās, kas arīdzan piepacēla šo vienību pirmajos augstumos. Publika, kā jau parasts, iesilst pie mums ne uz reizi, un pirmajiem nācās izbaudīt daļēji vienaldzīgus skatienus. Alus (aizsteidzoties notikumiem priekšā, daļēji izbeidzās pirms vakarēšanas izskaņas, turklāt daļai publikas šķitās arī padārgs - ap Ls 2 kausā...) tika dzerts vairāk, nekā klausīta kvalitatīva kara-mūzika, kas raisījās no podesta puses. Tā vai citādi: šiem jāseko vērīgi līdzi arī turpmāk.

MINI KOMENTĀRS 1: un šai vietā raisās pārdomas par tēmu - kas ir svarīgāks skaņu māksliniekiem - radīt Augsto Mākslu vai masveidā pie sevis vilināt publiku/ kas nu nebūtu viens un tas pats.

* MÅNEGARM. Zviedri, vicināja kara cirvjus arīdzan šai reizē. Piesaukti kā "vikingu tālbraucēji", arīdzan tai vakarā smagi uzdarbojās. Pirms tam no "Zirga" (SKYFORGER veča Edgara Grabovska) puses pieteikti: "sagaidīsim ciemiņus kā pienākas" - publika atsaucās jau lielākā aktivitātē. Pieminētais alus arīdzan vairāk ribas iesildījis daudziem. Vijolnieks uz elektriskā instrumenta - vienreiz nolaida solo versiju, atrādīja visai atzīstamas stīgu pasāžas uz nestandarta akordiem. Vai pat haotisku čigāšanu, turēdams lociņu ne pie gala, ka ierasts un mūzikas skolā iemācīts, bet gan tā apmēra pie vidus. Šāda vijoļošanas tehnika nebija līdz šim redzēta (gan iespējama arī citviet eksotiskajās zemēs). Kopumā nolaida no kātiem jūtami sarežģītāku skaņu mākslu, un varbūt tamdēļ daļai skatītāju šamējie grūtāk saprotami. Varbūt arī tehniskā skaņa nebija piegriezta līdz galam!?

MINI KOMENTĀRS: konkrētais uznāciens konkrētajai brigādei ir jaunas - šajā reizē Latvijas "teritorijas" apgūšana. Kādam no klausītājiem arīdzan šie mūziķi aizķersies atmiņu grambās, turklāt citi zintnieki vēl pirms koncerta šos (tīmeklī) būs paklausījušies. Kas arī dod papildus atpazīstamības žetonus...

* Un tad jau SKYFORGER... "Kurbada" albums no zvana līdz zvanam. Viss tas pats un 1:1 skanēja ka pieminētajā lieldiskā. Visi rifi zināmi, un visi satikās ar savējiem. Ar savējiem, kuriem vairs nav vajadzības kaut ko "iestāstīt". Pat no Lietuvas un Igaunijas bija daži fani atbraukuši, neskopodamies uz benzīna pirkšanu savam autiņam garajā ceļā. No skatuves Pētera balsī noskanēja viss Kurbada dzīves stāsts. Mīts, kas arīdzan jaucas aizsenču prātos un pa druskām atklīdis līdz mūsdienām. Mūzika, kokles, dūdas un pašu dūdinieku uzkāpšana uz paaugstinājuma - pastiprināja fanošanas garu un smago gaisu zem melnās "fabrikas" velvēm. "Kalēji" turklāt nebija mājās aizmirsuši zobenus, kurus reizēm pacēla virs galvas - ar kuriem arī koncerta izskaņa draudīgi palika karājoties starp debesi un zemi. Vakars jau nebeidzās ar "Kurbadu" vien. Noskanēja dziesmas arīdzan no "Kauja pie Saules" ("Kurši") eposa un fragmenti no "Semigalls Warchant" lieldarba (albuma). Viens vakara pārsteigums uz reizi bija - pie bungām "vecos laikus" atcerējās kādreizējais sitamo instrumentu veicējs Imants Vovers (pašķīries iepriekš no bandas, padarbojies Gray un dažās citās pop-vienībās, tagad no jauna iemēģina rokmūziku Diseim rindās). "Enkura" (encore - jeb uz "bis" izsauktajos skaņdarbos) laikā "kalēji" zēvelēja ko tuvāk zāģējošam blekam, kamēr "Kurbada" nogrieznis raksturojas kā dzelžaini atskabargains pāļu stampājums ar fatāliem atsitieniem. Otrs vakara pārsteigums bija kopdziesma ar Auļiem, kad timpāni piedeva pavisam zemus drebinājumus klāt jau tā izvēlētajai skaņu virtenei.

Saprotams, publika negribēja tā uz reizi atvadīties, tamdēļ uz atvadām dziedāja tautas dziesmas un atkal tautasdziesmas. Varētu jau līdz plkst. 4 rītā šādi ņemties, taču ... plkst. 23 bija, un pēdējiem jātiek bija uz pēdējo tramvaju. Koncerts izskanēja, un visi ātri izklīda (sargi laicīgi piepalīdzēja izvākties).

MINI KOMENTĀRS: šajā gadā pie mums nebūs pārāk daudz (maigi izsakoties) labi koncerti. Līdz nākamajam - brītiņš jāgaida. Gan "Metalshow.lv Open Air", gan pašu SKYFORGER uznāciens nu jau Cēsu "Fonofestā" 10. jūlijā. Un daudzviet citur Eiropā... Labāk vienreiz pa īstam gadā nograut, un publika būs paēdusi:)

Komentāri: