Starptautiska depresija vietējās smadzenēs

Laba apmeklētība bija 3. novembra vakarā "Melnajā Piektdienā", un komandas AMORPHIS (Somija), NAHEMAH (Spānija), LEPROUS (Norvēģija) gādāja par ļoti nevienkāršām mūzikas kaskādēm miglainā gaisā, un klaustrofobiskajās noskaņās zem dzelžainajiem griestiem.

Trīs vienības, kā jau tas iepriekšējā reklāmā bija viedēts, pabija uz skatuves dēļiem. Pirmās divas pēc koncerta atcerēsies vien retais. Visi taču nāca uz galveno – somu AMORPHIS drebināšanos.

Bet tomēr NAHEMAH no Spānijas sāka skaņu satricinājumus pat dažu laiku sprīdi pirms plkst. 20:00, kad it kā bija iezīmēts pirmā akorda sākums. Tas gan netraucēja ... neienam nenākt un neievērtēt šos. Laikam kāds "metālistu zieds" vēl ārpus kluba ieņēma alu. Dažās pavārtēs netālu no "Melnās Piektdienas" tas risinājās, spriežot pēc tumšos mēteļos esošiem stāviem ar stikla pudeļu ritmisko rībināšanos....

Tikmēr spāņu jaunie censoņi ar sazin kamdēļ Babilonijas mitoloģijā aizgūtā dieva vārda piesegu jau virināja depresijas durvis. Tieši tādā gaisotnē, kā virs reālajām debesīm klājās zema un drēgna migla Rīgā un daudzviet Latvijā. Akordu valodā- tās ir stiepjošas skaņas, kas savērpās vēl izstieptākos skaņdarbos. Reizēm bija novirzes pat uz melodisko roku. Bet tad jau sarežģītāki un samērā neveselīgi ritma pārsitieni atkal aizsviež domas pavisam citā virzienā. Uz kārtējo depresijas devu, kas gan finālā neizvērtās par vietējas nozīmes kapsētu.

Pēc mazas sagatavošanās pauzītes jau norvēģu LEPROUS piedeva lielāku piparu devu. Apmēram kā starpstadija pirms vakara galvenajiem varoņiem. Jau trakāki, jau pavējošāki – klīdinot depresijas dvingu, kas it kā karājās virs galvām. Visai drastiski darbojās plašajā laukā, sākot no "heavy", beidzot ar epizodiskiem "death" iekaucieniem. Uz skatuves bija taustiņinstrumenti, un tad jau šo rindu autoram bija "pshihiskā slimība" ievērtēt – ar uz tiem kaut kas tiks darīts, un vai uz ausīm tiks dzirdēts kāds reultāts. Daža un reizē LV pieredze liecināja, "keyboard" dēļi ir vien tikai dekorācijai, jo taustiņi trakmētāla bandās praktiski vienmēr ir diskriminēts instruments. Reizē ar statisku pie tiem stāvošu cilvēku. Bet par pārsteigumu, tomēr sintezatoru skaņas vismaz pāris skaņdarbos bija skaidri jūtamas. Masīvi profesionāli rullējumi uz dēļa izpalika, tomēr pāris ar 1/16-daļas notīm arpēdžijas saklausījās. Vairāk gan nebija mūziķis spējīgs, jo pašam turpat bija jāpilda galvenā vokāla pienākumi. Un šādas "amatu savienošanas" no vienas puses – liecina par zināmu talanta piedevu, bet no otras puses viss notiek daļēji "pa druskai". Jeb spēki jāsadala.

Tomēr kopējā "leprozes" aina saveidojās visai sabalansēta vienā veselumā. Un ... apmēram uz otrās komandas pēdējās dziesmas skanējumiem pēc alus iebaudīšanas kādos ārpasaules krogos – ieradās galvenā publika (dažreiz par "ziedu sauktā"), tā teikt- izvēlējās īsto brīdi, lai varbūt atzīmētos paši uz kādas bandas "fona". Un parādot tradīciju: kad viss tusiņš sākas vien ap kādiem pusdvienpadsmitiem vakarā. Galu galā – gandrīz kādas 400 galvas bija tai "Melnajā Piektdienā". Un jūsu padevīgajam kalpam dodot cerības nelielas: dzīvās mūzikas klubi Rīgā, lai arī ies "pa skuju taku", taču vēl ne tik drīz... Vēl jo vairāk, tai vakarā publikai bija zināma izvēle – starp Eltonu Jāni un AMORPHIS.

Visi, kuri izvēlējās šos somus ar ģitārām rokās – nebija vīlušies. Jau pašas vakarēšanas stundās: priecīgas sejas, kāds kautiņš pat pie barjeras, priecīgi šļakstēja alus kausi – liecināja par varenu apmierinātību skatuves abās pusēs. Un varens roku mežs ar paceltiem "āža ragiem" pacēlās pēc katras AMORPHIS dziesmas. Rādās, somi bija labi pazīstami visai plašai mataino saimei- redzējās, ka dziesmas no dažiem (trim) diskiem tika dziedātas līdzi. Nav vajadzības ne ierāmēt AMORPHIS večus kādos stila alokos. Viņi ir paši par sevīm.

Visa tehniskā aparatūra bija laicīgi pieskaņota koncerta galvenajai bandai, un tamdēļ visas frokvences rajonā apmēram ap pulti bija dzirdamas perfekti. Grandoši. Gari un pavisam gari. Kāds skaņdarbs paša koncerta izskaņā pirms trim obligātajiem "enkuriem" bija pat 20 minūtes garumā (pasakiet šo rindu autoram priekšā nosaukumu...). Aizvien smaceklīgi, un aizvien lielākā uzbudinājuma pakāpē novakarei virzoties uz izskaņas pusi.

Visu papildināja depresīvi – vizuālas instalācijas. Pats mikrofona statīvs aprīkots ar sazin kādas kanalizācijas trubām, gan malām tādas kā gleznas. Paši rullēja... un atkal slimīgs skatījums, šoreiz uz AMORPHIS traustiņu veci, kas bija iekārtojies blakus bundziniekam. Izdevās, tika cauri visam pārējam instrumentu sabalansējuma dzirdēt taustiņu ieskanējumus.

Tā vai citādi, velmējumi rullējās... vienā elpas vilcienā ne tikai man, bet arī pārējiem. Neviens īpaši vakara gaitā nevilkās pīpēt ārpusē pat tad, kad no organizatoru puses formāli ap pulksten 22:00 tāda atļauja tika dota. Šī arīdzan zīme- ka nu koncis patika visiem. Un AMORPHIS veči, zēģelējot savu nebeidzamo programmu, skatījās un sauca "Riga is the Best". Un tamdēļ "enkurā" (encoure) jeb t.s. "bis" trijās dziesmās vēlreiz ieimprovizējās pavisam gari. Pastiepjot dažus akordus liekos daudz-kārtojumos. Tomēr finālā paši nogura... un beidza pastāvēt uz skatuves.

Publikai neizklīda, un tika apbalvota ar tikšanās reizēm ar mūziķiem jau krietnu pusstundu pēc pēdējās mūzikas. Nu tā... viens iekrampiens atkal ir garām. Tagad dienas kārtībā ir 11. novembra brīvkoncerts Strēlnieku laikumā. Bet par to turpmāk...

Bet fotogalerija no pasākuma ir gatava: šajā vietā .

Un pieejams Ceeloop video no vakara noskaņām...

http://www.youtube.com...

Komentāri:

 • amõrs (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Bija ahujenna. Kaut sadi koncerti notiktu beizak :/

 • Antisametis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Izskatās, ka Sametis kaut ko būs sametis ne tā, jo Amorphis nav nevienas 20 min garas dziesmas. Ar improvizēšanu šie ar neaizraujas, taču šoreiz atļāvās par vienu Rammstein garadarbu paironizēt, ja kāds piefiksēja. Dažreiz viņi taisa arī savu dziesmu popūrijus - to var kā piemēru redzēt un dzirdēt DVD Forging the Land of the Thousand Lakes.

 • amõrs (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Neepiefiksēju, ko ta šie paironizēja ?

 • Antisametis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Rammstein - Pussy

 • church_burner (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Kaa ta netiek izmantoti taustinji? Tartarous?