Tekstus raksta gan paši, gan arī līķi: INOKENTIJS MĀRPLS ― "Pupu Mizas"

(Raksta Dethecrator) Ir lietas, bez kurām mūsu valsts nav vairs iedomājama. Brīvības piemineklis, Jaunais Rīgas teātris, Maijas Tabakas un Džemmas Skulmes glezniecība, Rīgas pils, Melngalvju nams un… INOKENTIJS MĀRPLS!

Čakli koncertētāji un ne tik čakli albumu ierakstītāji, šie mūžīgie panki mūs ir aplaimojuši ar vairākiem neregulāriem ierakstiem, no kuriem svaigākais iznācis relatīvi nesen. «Pupu Mizas» ir visādos veidos negaidīts albums, kurš radiniekos tādam pašam raibam lupatu deķim, no kura taisītas grupas dalībnieku bikses: albums sastāv no visādos veidos un laikos sacerētiem gabaliem. Bet albums nav nekāda veco gabalu kompilācija, jo ierakstītas dziesmas ir salīdzinoši nesen un uz mūsdienīgas aparatūras — pat ja viena otra ir tapusi vēl astoņdesmito beigās. Līdz ar to skanējums ir vienādi kvalitatīvs! «Pupu Mizas» kā nekā: tā jums nav nekāda sūda simfonija!

Albums atveras ar tieši tādu 1988. gada meistarstiķi (teksts Ritvara Dižkača labākajās tradīcijās) — «Sēdēt, smaidīt, gaidīt!», kam seko koncertu standartgabals «Brīvību Latvijai!», kura tēma acīmredzot nekad nezaudēs aktualitāti. Ņemot vērā, kāds Dambis ir vispārzināms stāstnieks (gan dziesmās, gan ārpus tām), ir vairāk nekā dīvaini redzēt arī citus teksta autorus: to vidū ir gan basists Skrips, gan Imants Vītols un Reinis Pļaviņš, gan pat pāris slaveni līķi — Rainis un BaumaņKārlis. Tekstos sastopamas vārdu spēles ne tikai latviski, bet arī angliski (iekš gabala «You drive me crazy»), ir viens gabaliņš vāciski un viens — krieviski. (Par ko tur tiek dziedāts, klausiet paši! Uzvedinājums: krieviskais gabaliņš saucas «Joptvaimaķ». Tekstā ir trīs rindiņas. Pirmā skan: «Joptvaimaķ», otrā — «Joptvaimaķ», trešā — … nē, neuzminējāt. Trešajā rindiņā teksts skan šādi: «Joptvaimaķ»!)

Kopējā noskaņa nebeidz pārsteigt tas, ar ko INOKENTIJS MĀRPLS visus savus gadus ir atšķīries no jebkuras pārējās mūzikas. Skaidra lieta: dažādu paveidu nepieradinātā mūzika ir agresīva — un MĀRPLS arī spēj izrādīt agresiju, ja grib. Un ja ir iemesls. (Iemesli ir. Nevajag pat tālu meklēt.) Panki ir sociāli aktīvi kreisie — tas arī raksturīgs daudzām grupām. Nacionālisms — par to nav jābrīnās: pie mums pat sociālistu panki ir patrioti. Teksta līmenis aizrauj — bet arī to daudzas grupas spējušas sasniegt. Kas atšķir INOKENTIJU MĀRPLU no jebkuras citas grupas — tas ir sirsnīgums, ko šī grupa spējusi saglabāt un izpaust visās savās darbībās, vai tās būtu uz skatuves, ierakstos vai video. Ar tādu beznosacījuma laipnību, kāda raksturīga gan vectētiņam, gan bērniņam, tiek dziedāts: «Es esmu tavs suns, es tevi laizīšu! Tu vedīsi mani pa parku, tu glāstīsi, tu dosi man ēst!» — utt. Tīri vai metas žēl ārzemnieku, ka viņiem šis teksta klausīšanās gandarījums iet secen…

Albums, lai arī no pagrīdes nācis un tai domāts, lepojas ar lielāku viesmākslinieku un zvaigžņu plejādi nekā Raimonda Paula jaunais džeza ieraksts vai «seksīgās Lee» placentas ēšanas ballīte. Bez Dambja (ģitāra/vokāls), Skripa (bass/vokāls) un Ērika Lizbovska (sitamie/vokāls) te ir Juris Kulakovs uz akordeona, Kaspars Bindemanis uz taustiņiem, Ivars Kalniņš ar sitaminstrumentiem u.c. Bet vēl gods tiek dots šādām fiziskām personām par līdzdalību: Čikčiks (suns taksis) — piebalss, Kaspars Putriņš — miskastes vāks/taustiņi u.c.

Īpaša lieta ir Dambja zīmējumi albuma bukletā. Tādas karikatūras… vārdu sakot, visvairāk pie sirds gāja tā, kurā redzams Raiņa kaps (†1865. — 1929.), no kura lieņ ārā kaulaina roka ar stalti izslietu vidējo pirkstu. Bet, lai to ievērtētu, būs jātiek pie fiziskās kopijas, kura iegādājama vai visās mazbodītēs: krogā «Ļeņingrada» (varot dabūt arī INOKENTIJA MĀRPLA apenes), tetovēšanas salonā Kalēju ielas sākumā, mikrouzņēmumā «Randoms» un visur citur.

Ak jā, un visiem tiem, kuriem šķietas — tas jau viss kopumā nav nopietni, tas tik tāds prikols, nevajag ņemt par pilnu, jo panki nedrīkstētu visā nopietnībā aurot par to, kas notiek valstī un starp tajā mītošajiem cilvēkiem, tak jau pankiem jau nu toč nebūs «pietiekama kvalifikācija» (atšķirībā no sabiedriskajā dzīvē visuresošajiem un visurlieņošajiem pašpasludinātajiem ekspertiņiem), un kas tad nu panki vispār būtu par autoritātēm priekš pārējās tautas, tad jāzina: INOKENTIJA MĀRPLA Skrips (atšķirībā kaut vai no mūsu ilggadējā premjera) pēc izglītības ir diplomēts ekonomists.

Where is your God now, Dombrovski?


Vērtējums: ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ ☠ (9 galvaskausi)

INOKENTIJS MĀRPLS spēlēs sestdien, 19. oktobrī, «Melnajā Piektdienā» kopā ar Luija Fonteina STARLIGHT SEARCHERS un vēl dažām bandiņām, ieeja — nieka divarpus nacionālās naudiņas:
http://www.melnapiektdiena.lv/events/19102013

Albumi: http://www.randoms.lv/index.php?sub=search&q=Inokentijs&Submit22=Ok

Video: «Brīvību Latvijai!» (feat. Juris Kulakovs)

http://www.youtube.com/watch?v=KUDsXkbuf10

Grupa:

http://inokentijsmarpls.info/

 

 

Komentāri: