Top 13 visdārgāk pārdotie Latvijas smagās mūzikas diski (un nē, SKYFORGER nav pat pirmajā trijniekā!)

(Raksta Dethecrator) Aizvadīto 35+ gadu laikā Latvijas smagās grupas radījušas rindu ar mākslinieciski augstvērtīgiem ierakstiem, no kuriem daudzi izdoti pat Amerikā un Japānā. Kuri tad no visiem ir tie diski, kas klausītāju ausīs ir tik vērtīgi, ka par tiem var piemaksāt vairāk — par ko tauta «balso» ar makiem?

 

 

Uzskatāms avots ir Discogs.com dati: tur var redzēt, kāda ieraksta kura versija par kādu summu pārdota un kad. Neapšaubāmi, tirgošanās ar retumiem notiek arī tādās vietnēs kā eBay, CDandLP, Musicstack un daudzās citās, uz festivālu merča galdiem, koncertos utt., taču Discogs saglabā «cietus» datus par pēdējām 10 pabeigtajām transakcijām. Dabiski, ka vienu un to pašu disku var pārdot par stipri atšķirīgām cenām, kuras ir atkarīgas no diska un vāka stāvokļa (tas variējas no neattaisīta, vēl iepakota līdz saskrāpētam un ar pazudušu bukletu), tāpēc mūs šoreiz interesē lielākie sasniegumi. Šajā sarakstā apskatīsim CD izdevumus (varbūt arī par viniliem kādreiz savāksies dati), turklāt saraksts nav galīgs — lasītāji tiek aicināti norādīt uz citiem rekordiem, ja tādi jums zināmi, turklāt jau rīt var notikt nākamais darījums ar kādu retumu, kas radīs jaunu kopskatu!

 

13.: AURORA BOREALIS — «В Вышине» (2015.)
Liepājas krievu grupa AURORA BOREALIS bija pazīstama lielākoties Liepājas scēnā un diemžēl tikai dažus gadus, tāpēc viņu pašizdotais dubultdisks «В Вышине» pārējiem Latvijas metālistiem pat šobrīd maz zināms, kur nu vēl ārzemniekiem. Šī grupa atklāj topa trīspadsmitnieku, pateicoties dubultalbuma eksemplāru pārdošanai uz Japānu par 19,98 eiro gabalā.

 

Dalīta 12. vieta: TESA — «IV» (2012.)

Maskavas leiblā Old Skool Kids izdotais TESAS ceturtais ieraksts dīvainā kārtā ir vienlīdz vērtīgs kā vinilā, tā CD formātā: tikai trīs kompozīcijas saturošā CD vērtība jau aizsniegusi 20 eiro gabalā. Leibls OSK kļuvis neaktīvs, tāpēc ar laiku cerēsim uz «IV» pārizdošanu kādā citā valstī, citādi klausītājiem nāksies patērēties.

Karametāliskā recenzija: https://karametals.lv/zinas/tesa-iv-2012-743/

 

Dalīta 12. vieta: DEUS SEX MACHINA — «Sister Left» (2000.)

Andra Vilcāna industriāli metāliskajā projektā DEUS SEX MACHINA iekļāvās arī Armands Butkevičs (APĒDĀJS) un Juris Kaukulis (DZELZS VILKS), toties «Sister Left» diskam izdevējs ir vismazāk sagaidāmais no visiem — tas ir šlāgerists Gailītis-G. Mazā tirāžā izdotais, eksperimentālu skaņu pārbāztais disks tolaik neiederējās ne īsti «šturmistu», ne īsti metālistu, ne īsti vēlākā «Skaņu Meža» cienītāju aprindās, taču ik pa laikam mūsdienās kāds sev atklāj šo disku un gatavs par to izlikt jau divdesmitnieku — tikpat, cik par TESAs disku.

 

11.: NEGLECTED FIELDS — «Synthinity» (1998.)

Vienlaikus Apvienotajā Karalistē, Latvijā, Krievijā un Japānā izdotais NEGLECTED FIELDS šedevrs vēl mūsdienās (par laimi!) ir plaši pieejams, pateicoties prasmīgiem izdevējiem un pelnīti lielām tirāžām. No tām visvērtīgākā ir Eldethon filiāles Japānā izdotā diska versija ar komentāriem un lirikas tulkojumiem bukletā japāņu valodā. Pat lietots tas maksā no 20 eiro līdz 24,39 dolāriem.

Retrospektīva: https://karametals.lv/zinas/likis-ari-arzemes-ir-likis-100ieraksti100gadei-iii-982/

 

10.: LINGA — «Ieklausies vējā» (2000.)

Paspējis kļūt par retumu 22 gadu laikā, savulaik Radio SWH izdotais LINGAS disks «Ieklausies vējā» tagad no klausītāja kabatas var prasīt pat 23 eiro. Jo ir tā vērts.

 

09.: FRAILTY — «Melpomene» (2012.)

Ukrainā un Latvijā vienlaikus izdotais FRAILTY meistarstiķis (kaut gan šai grupai nemaz citādi nav iznākuši) diemžēl kļūst arvien dārgāks drūma likteņa dēļ — un nevis diskā apdziedāto konceptuālo drūmību dēļ, bet gan aiz reālās dzīves smaguma: izdevējs ARX Production bāzējās Doņeckā, kuru jau 2014. gadā sagrāba Kremļa finansētie teroristi, tāpēc «Melpomenes» ukraiņu versijas eksemplāri palika kādā pagrabā, un tiem nevar tikt klāt, ja tie vispār nav iznīcināti — cik savulaik izvesti ārpus Donbasa, tik ir. Savukārt vienlaikus Latvijā izdotajai t.s. digipakas versijai tirāža bijusi tikai 300 eksemplāri, tāpēc P3LICAN izdevuma cena aizsniegusies jau līdz 25 eiro.

Recenzija: https://karametals.lv/zinas/sakam-recenzet-sigada-metala-razu-frailty-melpomen-732/

 

08.: SKYFORGER — «Zobena dziesma» (2003.)

Vairākkārt būdams pārizdots, vienīgais SKYFORGER autentiskās folkloras albums ir pieejams gan uz CD, gan uz vinila, no kuriem oriģinālais pirmizdevums ticis tirgots par 30 dolāriem jeb (pēc tobrīdējā kursa) €25,30, kamēr plates vērtība tuvojas simts dolāriem. Kas liek cerēt, ka tiks pārizdots vēl.

Retrospektīva: https://karametals.lv/zinas/nacionalie-dargumi-perkonkalvezobena-dziesma-809/

 

07.: LĪVI — «Spoku Koks» (2000.)

Šis albums 1994. gadā ticis ierakstīts unikālā veidā: 16. decembrī Latvijas Radio ierakstīja un LTV filmēja LĪVU koncertu, nakts laikā tas tika samiksēts un nomāsterēts, no rīta māsteru aizveda pie kasešu tiražētājiem līdz ar iepriekš sadrukātiem vāciņiem, un jau 17. decembra vakarā pirmie eksemplāri bija tirdzniecībā! Vēlāk pavairoja vēl eksemplārus, un 2000. gadā «Spoku Koku» pārizdeva uz diska, kuru tagad pērk par €25,87, ja vien kāds uzpeld.

 

06.: HUSKVARN — «On the Road/Bomb Brain Melodies» (2CD remāsters, 2008.)

Pirmie divi HUSKVARN albumi iznāca tikai uz kasetēm 1992. un 1995.g., tāpēc ģitārista Melnā (RIP!) veiktais remāsterēšanas darbs 2007. gadā rezultējās 2CD pārizdevumā vēl pēc gada. Lai arī tirāža bija pieklājīga, tagad šis dubultizdevums jau ir retums, kuru Austrālijas, ASV un Āzijas kolekcionāri pērk par 29,98 eiro.

 

05.: SKYFORGER — «Kauja pie Saules» (1998. Mascot Records/II Moons oriģinālizdevums)

Šis albums iepazīstināšanu neprasa un ar gadiem kļūst tikai populārāks. Līdz ar to nav pārsteigums, ka par pirmā izdevuma disku kāds ir bijis gatavs maksāt 40 dolārus (jeb tobrīd €33,72).

Vienlaikus tieši tikpat lielu cenu sasniedzis «Latvian Riflemen» oriģinālizdevuma CD tajā pašā leiblā.

 

04.: BLOODY HEELS — «Through Mystery» (2017. g. albuma Japānas versija)

Astoņdesmito gadu matu metāla cienītāji nevaid miruši un ar entuziasmu sagaida jaunās grupas, kas turpina šo žanru, ko var redzēt arī no disku pārdošanas rezultātiem — šis konkrētais BLOODY HEELS debijas albuma izdevums Japānā, kam beigās piekabināts 2014. gada «Summer Nights» EP kā bonusa materiāls, ticis pārdots pat par 67,60 eiro. Arī oriģinālā Eiropas CD izdevuma versija tikusi novērtēta ar 44,99 eiro cenu.
Apskats vismaz par mazo EP: https://karametals.lv/zinas/visi-zina-ka-likiem-turpina-augt-mati-bloody-heels-866/

 

03: SUN DEVOURED EARTH — «Day After Day, Year After Year, When Will It End» (4 diski, 2011.)

Aizkraukles vientuļnieka Vadima Vasiļjeva septiņus ierakstus, ietilpinātus četros diskos vienā kastītē, pirms gadiem desmit izlaida Teksasas leibls Handmade Birds. Šādu kastīšu kopējā tirāža bija tikai simt eksemplāri — tas izskaidro, kāpēc kolekcionāri bijuši gatavi maksāt 80 dolārus un vairāk par tādu.

Karametāla ditirambi: https://karametals.lv/zinas/gada-atklajums-pizgec-ku-kruta-kategorija-sun-devo-615/

 

02: URSKUMUG/MEDIEVIL splits (2005.)

Otro vietu ieņem latviešu URSKUMUG un baltkrievu MEDIEVIL splita disks, kura vērtība arī ir vismaz 98,98 eiro. Vācijā izlaistais splita disks bijis plānots, cik zināms, 300 eksemplāros, taču kaut kāda līdz galam nezināma iemesla dēļ gandrīz visa tirāža gājusi bojā — izglābušies tikai 30 diski, kas bijuši paspēti aizsūtīt uz Steinklang Industries adresi Austrijā. Iznākumā abas grupas dabūjušas pa 4 autoreksemplāriem, bet ģenerālajai publikai no 2008. gada bijuši pieejami tikai 22 eksemplāri, kas arī izskaidro šī diska vērtību: kolekcionāriem tas ir viens no «svētajiem Grāliem». (URSKUMUG vadoņa Kraukļa reakcija, uzzinot splita cenu šodien, bija šāda: «Ha! Tātad mēs tomēr dzīvē esam radījuši ko vērtīgu!»)

 

01.: AUDREY FALL — «Mitau» (2014.)

Bez personiskām pretenzijām un publiskām ambīcijām, toties ar lielu enerģiju un brīvības lidojumu ierakstītais Jelgavas instrumentālā kvarteta AUDREY FALL vienīgais albums, pašu izdots sazin cik mazā tirāžā, bez nekādas reklāmas un ar nulles publicitāti lēnām atrod arvien jaunus klausītājus: diska vērtība ceļas ar katru gadu, pašlaik sasniedzot apaļu simtu eiro. Stipri vien nodrillētajā instrumentālā postroka žanrā «Mitau» arvien skan svaigi un eleganti — pat šodien.

Recenzija un linki: https://karametals.lv/zinas/pat-dziesmas-bez-vardiem-beigas-izradas-esam-par-l-849/

Komentāri: