Vētra norauj jumtu Nabaklabā!

(Raksta Dethecrator) Laikapstākļu zīmju tulki pēdējās dienās caur Apollo, Delfiem, TVnetu un visiem citiem portāliem solīja vētru vētras, kas būšot tik spēcīgas, ka Ventspilī metīšot ostmalas mājelēs butes pa logiem iekšā — un (kā jau faktiski vienmēr) tā neizrādījās taisnība. Piepildījās tikai viena prognoze — tā, kuru izteica tikai portāls karametāls.lv: īstā vētra gaidāma tika gaidīta un sagaidīta Nabaklabā, zem nosaukuma A Storm of Light!

No matainajiem uz bārdainajiem

Mums pierasts, ka sevi dēvējam par «matainajiem», taču A Storm of Light (ar iesildītājiem 9Horizon) klausītāju vidējais paskats liek secināt, ka laikam būs jāievieš arī apzīmējums «bārdainie»: tie ir post-metāla un dažāda veida avangarda metāla cienītāji. Un šī publika, kas trešdienas naktī veidoja Nabaklaba kontingentu, droši varēja justies tā kā gaismas virzienā bālus asnus izstiepuši kartupeļi pagrabā uz pavasara pusi: koncerts bija īsta ausu orģija visiem pēc post-metāla slāpušajiem!

Tāda līmeņa eksperimentālās rokmūzikas koncis pie mums ierodas labi ja divreiz gadā (šogad bija Jarboe, pagājušogad — Isis un Orens Ambarči). Skaņas intensitāte, bagātība un aranžējumu spēks, kā arī varen normālā skaņa vienam otram pieredzējušam klausītājam pat radīja nepieciešamību aizspiest ausis — post-metāla iezīme ir skaļums, un Nabaklaba pagrabā ausīm bija, ko turēt. Šajā ziņā atgādināja Sunn O))) — viņu koncertos klausītājiem jau pie ieejas demonstratīvi izsniedz ausu aizbāžamos.

Tūres laikā spēcinājušies ar otru ģitāristu un sieviešu vokālu, A Storm of Light nospēlēja gabalus no visiem abiem albumiem (And We Wept the Black Ocean Within un Forgive Us Our Trespasses), kā arī — ja vien nekļūdos — vienu gabalu no splita Primitive North, kas izdots kopā ar instrumentālo sapņu brīnumdariem Nadja. Tā kā grupas līderis Josh Graham ir arī vizuālais mākslinieks, uzstāšanos pavadīja diezgan sakarīgas kosmosa un dabas skatu videoprojekcijas uz kluba aizmugurējās sienas (un vienlaikus arī nedaudz uz griestiem, kas radīja pavisam interesantu iespaidu). Otrā kluba galā tauta aktīvi izmantoja arī iespējas iegādāties plates, CD un kreklus.

Kopējais iespaids — A Storm of Light vērtējums noteikti ir uz visiem 11! Īsts jumtrāvis!

Zaņķmetāls līdz devītajam apvārsnim

… Un tagad darvas karote. Gribētos jau gan visu to pašu teikt arī par mūsu talantiem — iesildītājiem 9Horizon, taču viņus var novērtēt ar godīgu septiņnieku. Uzreiz jāpiezīmē, ka 9Horizon mūzika ir līmenī — kopš viņu reti labā debijas ieraksta ENDSTARTEND (pieejams CD un bezmaksas lejupielādes versijā iekš presiite.org) mūzika ir kļuvusi vēl tumšāka un eksperimentālāka, virzoties no post-metāla (Isis, Made Out of Babies…) uz «drone doom» pusi. Šajā sakarībā jūsu padevīgais kalps paliek pie latviskojuma terminam «sludge metal»: zaņķmetāls!

9Horizon spēlēja pusstundu, šajā laikā ceļot tautai priekšā ikurāt… 2 dziesmas! Tās jau brīžiem atgādināja Corrupted un YOB, brīžiem — sevišķi priekšnesuma vidusdaļā — Teeth of Lions Rule the Divine lēnos, zumošos gabalus. Tiktāl viss bija pareizi, un par savu gabalu kompozīciju mūsējie džeki ir viennozīmīgi pelnījuši astoņas zvaigznes!

Un tagad jautājumi. Pareizāk sakot, viens jautājums. WTF?!?!? Kāpēc vokālistam pa visu koncerta laiku ir jāmīņājas uz priekšu — atpakaļ kā padsmitgadīgam urļikam, kurš nevar saņemt dūšu, lai ielīstu pa internāta meiteņu kopmītnes logiem? Kāpēc, spēlējot tik tiešām krutu mūziku, abiem ģitāristiem un basistam ir jānostājas AR MUGURĀM pret tautu, klausītāju vietā komunicējot tikai ar savām aparatūras grēdām? Mēs maksājām 10 latus ieeju, lai uz jūsu dirsām blenztu?

Bēdīgi slavenais mērglis — skaņotājs

Īpašs stāsts ir 9Horizon skaņotājs (kuru, ja pareizi saklausīju, Nabaklabs tajā vakarā esot aizņēmies no Depo). Vēl šodien skaņotājs droši vien sēž kādā Aukstā kara bumbu patvertnē un neriskē līst ārā — tādu skaņas slepkavu reti nākas dzirdēt! No 9Horizon vokāla pusstundas laikā neizdevās dzirdēt NEVIENU ZILBI — tik vien redzams, kā dziedātājs tur pie mutes miķi, un tas arī viss. Kam labāka skaņas iztēle, tas varēja varbūt piedomāt kaut ko klāt savā galvā. Tas pats attiecas arī uz ģitāras solo: otrā gabala beigās varēja SAREDZĒT, kā soloģitārists raujas, bet ne SADZIRDĒT. Uz šī fona vienīgi par bundzinieku var teikt, ka viņš gan rāvās ar atdevi, gan bija labi sadzirdams. Turklāt interesanti — kad uz skatuves kāpa A Storm of Light un pie tās pašas skaņas pults piestājās aizjūru bārdainis ar Sunn O))) kreklu mugurā, uzreiz varēja dzirdēt gan visus vokālus, gan ģitāras un ambientos fillerus starp dziesmām, gan pat flažoletus uz basa! Un ne tikai uz septītās ladas, bet arī uz piektās!!! (Kas spēlē instrumentus, tas zina, par ko es te tagad gānos :))

Šie šāvieni garām mērķim, kas gadījās 9Horizon, nenozīmē to, ka šai grupai nebūtu potenciāls. (Ļoti rekomendēju iegādāties albumu ENDSTARTEND, jo pagaidām 9Horizon kvalitātes izpaužas tieši studijas ierakstā, nevis dzīvajā.) Tieši otrādi: pat šādā — šķībi greizi apskaņotā — koncertā bija nenoslēpjami skaidri saskatāms, kāds spēks piemīt 9Horizon mūzikai un viņu kompozīcijas talantam! Labākā terapija šādos gadījumos ir — biežāka koncertēšana, kas ļauj noslīpēt visus knifus. Kā arī palīdzēt noteikti varētu ķēma — skaņotāja upurēšana uz Cthulhu altāra.

Komentāri:

  • JK (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

    9horizon uzstāšanās laikā tiešām bija drusku "wtf?" sajūta. Neko daudz nesaprotu no mūzikas instrumentiem, bet pēc pirmās dziesmas tā vien likās, ka viņi vēl mēģina kaut ko noskaņot ("klausītāju vietā komunicējot tikai ar savām aparatūras grēdām") un īsti nesapratu, vai tā jau skaitījās 2. dziesma vai kā. Nu bet ja zinātu, ka tehniskas problēmas neatkārtosies, labprāt klausītos viņus dzīvajā vēl.
    Par A storm of light arī es varu teikt tikai to labāko. Prieks bija vērot to bārdaino ģitāristu darbībā. Nabaklaba zemie griesti gan traucēja video satura uztveršanu, bet tas tik un tā bija labāk nekā bez video. Starp citu, viens no demonstrētajiem video materiāliem (Six witnesses to a dying star) noskatāms arī youtubā, ja interesē.
    Drusku kaitināja arī par daudz ieķērušie klausītāji, kuri šā koncerta saturu bija drusku "pārpratuši".