VOIVOD Rīgā atgrauza nefiltrētu zāģmetālu

Vispirms jau no tīras sirds un bez aizķeršanās 18. maija vakarā Rīgas "Nabaklab'ā".

Viens trakmūzikas koncerts norībinājas nepierasti tuvu Rīgas centram. Ja uz dažiem iepriekšējiem jātiem pāri Gaisa teltam un jāpāriet pāris ar gruvešiem pilniem pagalmie un garām dažām garāžiņām, tad šoreiz uznāciens bija blakus Bastejkalna sāniem. Pareizi, vietne – kur līdz šīm ne visai staigāja garos matos un melnās vestes iejoztie – "Nabaklabā". Tā vai citādi, visu cieņu organizatoriem – kuri FLAYING un VOIVOD bandas uzaicināja neskatoties uz ne-apmeklētības riskiem (kas visai "piepildījās").

Vispirms jau pašmāju FLAYING atzēvelēja vienu no retajiem Rīgas un vispār mūžā koncertiem. Pašmāju trakmetāla komandas vispār var lepoties, kad nu vispār kāds uzaicina.... Ņemot vērā pašmāju "metāl-galvu" aizvien uzmācīgāko pasiviotāti koncertu apmeklējumu jomā. Trakie koncerti reiz bija Notikums, tad tāda kā ikdiena, tagad atkal šamējie žanra vakari – veidojas Notikuma godā. FLAYING reizē ar prominentajiem ārzemniekiem viennozīmīgi parūpējās par notikumu... Pāsmājnieki zēģelēja pilnās trakmetāla burās brāzmainos miroņ-mūzikas vējos. Kā aizvien vētrā, kur balss nedzied meldiju, visi tikai konvulsīvi raustās (ar nezinātāja acīm), un viss sakūst velmētajā skaņu haosā. Kas atbalsojās pavisam nelielā hallītē (blakus istabās, šķiet, ritēja sava dzīve- kuram tur alu ielējam, kuram tur gatavoja viesmīlīgā "Nabaklab'a" speciālās maizītes). Visi jutās brīvi, jo apmēram 50 cilvēkiem koncerts vien tāds kā "kamerstila" pasākums likās...

FLAYING nodrāza savus skaņdarbus (cerams, kādu no tiem dzirdēsim arī šai rudenī gaidāmajā albumā no viņu puses). Pēdējai dziesmai, kuras aktīvākā daļa bija solista ritmiski izrūcieni pustupus stāvoklī, paši pat nezināja nosaukumu (zināja gan, bet negribēja sacīt – gan jau kāda intriga nobriedīs). Dažus no opusiem noblieza dažu sekunžu garumā...

Un tad – jau pēc pagarākas pauzes VOIVOD ierībināja skatuvi. Saprotams, nu jau standara "intro", bez kādas vairs neiztiek neviena trak-banda. Pēc pašu uz lapiņas uzrakstītās lapiņas – dziesmu saraksts/ setliste bija sekojoša:

THE UNKNOWN KNOWS
THE PROW
RIPPING HEADACHES
REVENOUS MEDICINE
FORLORN
TRIBAL CONVICTIONS
GLOBAL WARMING
EXPERIMENT
NOTHING ACE
MISSING SEQUENCES
KALEIDOS
TORNADO
VOIVOD
NUCLEAR WAR
ASTRONOMY DOMINE

Protams, kārtīgi fani atpazīst dažus (varbūt pat daudzus) pazīstamus skaņdarbus. Šo rindu autors atļāvās vairāk tver noskaņu. Kas bija ... pēc alus smaržojoša, un brīva, reizē viegla. Lai nemulsina smagajā vakarā "viegls" vārds. "Viegli", tas nozīmē profesionāli un pārdomāti. Visi mūziķi savu profesionālo vieglumu iegūst smagā darbā daudzu gadu garumā. Kad vais nav jāiesprindzinās aiz katras nots un katriem akordiem. Vēl jo vairāk, ja akordi nerīmējās "taisnā un ātrajā un kvadrātā". Visa trakmūzika šai aizvadītā vakarā jūdzās nost pa lauzienam. Un no lauzieniem rīmējās tie gargabalnieki, kas saleģējās nosacītā "prog- thrash" pasāžās. Kas attiecas uz stila piedēvējumiem, tad lielajā brigādēs šāda aksioma vairs nav spēkā.

JO: katra sevis cienoša banda vālē karadzelžos pēc savas sirds patikas un uzgrāviena. Tad visi var pasmaidīt, un uz skatuves iedzert neiztrūkstošo alu – tā teikt, demostratīvi. Rīgas alu, ko dabū ievērtēt arī iegriežoties Latvijas galvaspilsētas zālē.

Un bez visa pārējā – tas alus, hehe, vieglums tāds, kas liek solistam – pa starpām tādai visai sarežģītai mūzikas grābienam, viegli paveldzēt kl'qtesošos ar vārdiem "Rīga f*cking Riga". Šis F* pazib arī pa laikam kādu skaņdarbu vidū. Pie tā paša pavisam nelielā zālē kādiem skatītājiem iebļaut mikrofonā.

Nu jā – pēcāk parunājoties ar mūziķiem, kas sviedrus noslaucījuši, ar atbildi: "mēs spēlējam 20 skatītājiem, tas jauki. Ja spēlējam simtniekam – tad vēl jaukāk, un visjaukāk- tad nu pavisam lielam skaitam. Stadionu koncerti mums nesanāk tik bieži. Lai gan arī Rīgas klubs – kas mūsu tūres pēdējais koncerts, ir vismazākais no visas mironīgās tūres." Tad būs jādodas uz mājām, un jāieraksta jaunais disks. Un kā jau minēts reiz iepriekš, tad arī koncertnieks nāks ārā jau jūnija mēnesī.

Vēl ar mūziķiem pagara saruna – nu sacīsim, no kā ietekmējušies rakstot un radot savu mākslu. Jā, pat no visiem zināmiem Emerson Lake and Palmer mākslas, kuru mūziķu partijas tiek izstudētas – un kuru "rifus" varam pārlikt uz savu velmējumu.

Sarunas – bet pašiem koncertā tā pajautri spēlēt, laikam Rīga maza piedeva pēc garās koncertēšanas. Varam brīvi justies: teju kā laukos, un visiem pēc kārtas paspiest rokas. Nemaz tik daudz nerāvās uz to sasveicināšanos, pamaz skatītāju vispār. Un tā jau tendence... VOIVOD pavisam jautri, gluži kā paēduši un savam vaļaspriekam. Vai ne? Un par prieku vēl neapbērētiem kapmetāla faniem.

Kopējā gaisotne – nefiltrēta.

Komentāri:

 • Leviathan (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Pakaļā visus Latvijas t.s. "metālistus", kuri uz šo pasākumu neatnāca savu ģimenes problēmu un "rītdienas darba" dēļ! Tādas grupas kā VOIVOD pie mums tik bieži nebrauc un nav zināms vai vēl brauks - pateicoties jūsu stulbumam!

 • Leviathan (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Uz tādu grupu atnākt pat zem 50 cilvēkiem, kur priekšā ālējās tikai kādi 7, pārējie tā kā mietiņi kapsētā. Mongreins (jaunais ģitārists pēc koncerta pamatīgi lamājās par šito - ja vēl būtu baigās cenas problēma - 7 Ls biļete! Kauna nav! Cūkas, ne metālisti! Urlas jobannie!

 • bards (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Ko nu par šiem, ja pat uz obitoriem tāda saujiņa vien bija..

 • boris (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Nu nu, uz Obituary bija samērā daudz, papilna Melnā piektdiena. Ap 250..?

 • balsopargalodinu (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  pamodies,Ivar? welcome to Riga!

 • jaanis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  A ko darit ja tada hujnja neinteresee? Tapat iet ?

 • Dainis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Jāni - tad var iet cirst (0.02 LVL)

 • jaanis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Pie vienas vietas tie voivod, var ari vairs nebrakt!

 • Leviathan (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  jaani, a kas nav pie vienas vietas? Tas nu gan ir interesanti - metālistiem vairs metāls neinteresē? Lēnām piekopjam "labo toni" un pārtaisāmies uz treniņbikšu un balto t-kreklu pusi? Jebšu Kaimiņjuris nepateica, ka tā grupa ir "kruta", jo nav jau metaļika?

 • jaanis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Diemzel man pie vienas vietas ko kaiminjuris saka vai tas ir ka VOIVOD ir must see, kruts metaals, vai taisni otradi. Klausos, kas manam ausim skan labi. Apmekleju Obituary konci, kas intereseja. Tiesa vien ir ka neko dizu sai robezas neredzam biezi, bet neesmu gatavs iet atstavet konci, lai atzimetos, ka biju. Tomer joprojam ir ceriba, ka kaut kas man patikams atbrauks, ja ne tad ne :/

 • drameris (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Jaani, tev tāda ļoti saprotama, bet būtībā maldīga loģika, tipa, eju tikai uz to ko es zinu.

  Te ir elementāra lieta. Ja koncerta organizatori ir izveidojuši savus klubus (MP, Naba), tad tur koncertiem ir jānotiek samērā regulāri, klubam ir jāstrādā regulāri, jo ir jāmaksā īrē, algas, elekrība utt.

  Viņi aicina lielākoties visus vārdus, kas brauc garām un kas nav dārgi. Nevar jau prasīt lai visu laiku uz mūsu nomali brauktu Obituary stila un lieluma stāri, ko vidējais letiņ metālists zinātu.

  Ja koncerts nodeg vienreiz, otrreiz, trešoreiz... vai ir pamats domāt, ka klubam būs vēlme iziet uz vēl lielākiem riskiem, taisīt festivālus, aicināt Morbid Angel, Six feet Under? Domāju, metāls vairs taisīts netiks, jo nav redzams pieprasījums.

  Līdz ar to, ignorējot mazāk zināmas grupas, fani būtībā paši atsakās no iespējas redzēt nākotnē labāk zināmas grupas. Cerības uz kautko "patīkamu", tā ir tāda muļķīga cerība zilā vasaras vakarā jo.. no nekā, nekas arī nerodas.

  Cik saprotu un zinu no sarunām ar MP vadību, tad visi koncerti ir risks pazaudēt savu naudu un neviens no tā nenopelna baigo čunguru.

  Vēl jau tā aizejot var nejauši atklāt kādu labu blici kas nav bijusi zināma. Voivods nenoliedzami ir slavena grupa, protams nav stāri, bet 35 cilvēki arī nav normāls rādītājs Rīgai.

 • sametis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Jautājums - ko darīt?

 • jaanis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Taisnība vien ir... Bet es domāju problēma ir meklējama kaut kur dziļāk. Bet tiešām, ko darīt, ja VOIVOD galīgi nepavelk(šajā gadījumā) ? :/ Un es domāju pie labākajiem apstākļiem neko diži labāku jau nekad nedabūsim, jo paskatoties uz mūsu "scene" - nekā nav.

 • jaanis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Kā saka - scīns mazs, bet apgriezieni (tai skaitā mani) lieli, proti, gribas kaut ko tiešām ausīm baudāmāku, bet nevienmēr jābūt plaši zināmaj zonderkomandai :D

 • Bleķis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Vairums lv metālgalvu tik aliņu sūc, strādā mazpelnošos gadījumdarbos, ir nihilisma pilni, un kur tad radīsies apmeklējums - tas tak naudu maksā.
  Saknapinās naudu biļetei, nebūs naudiņas aliņam - tad nu izvēle skaidra - aliņš labāk. Un ja nu vēl vakarā urlas piepišās - vispār vāks - pacifistiem tak fiziskā forma ar ir lieka, klaviatūru bakstīt lielu piepūli nevajag.
  Spriedums izveidojies izvelkot vidējo statistisko no ikdienā redzētajām metālgalvām.
  ...
  Atbrauc kaut kāda vidusmēra popgrupa, it īpaši krievpuses, klubā uzstāties - zāle pilna, bārmeņiem ar darba pilnas rokas - cilvēki atpūšās, jo var atļauties, un klubam ar labi - ienākumi ir. Metālgalvas uz trijiem vienu apīnīti stiķē :D
  ...

 • jaanis (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

  Taisniba vien ir :)