Zemāk par zemu un smagāk par smagu: kas tas ir?

(Raksta Dethecrator) Reiz sensenos laikos (astoņdesmito gadu beigās), aiz trejdeviņām jūrām un kalniem (tātad Sietlā) dzīvoja divi draugi. Kopīgi dzēra, strādāja nedarbus, pelnīja iztiku, lietoja narkotikas, drāza skuķus, žmiedza ģitāras un ierakstījās. Viņiem nebija nekāds pasaules iekarošanas māsterplāns — un tieši tāpēc viņi kļuva par mūzikas nākotnes noteicējiem katrs savā žanrā — Dilans Karlsons (Dylan Carlson) un Kurts Kobeins.

Ko izdarīja Kobeins, mēs visi uzzinājām jau pusaudžu gados (OK — nu varbūt vienīgi šī portāla pavēlniekam Sametim tajā laikā jau bija pienācis apzinīgais vecums), bet daudziem būs jautājums: ko tad tādu ir paveicis viņa draudziņš Karlsons — vēl viens narkomāns? A vot ko izdarīja: vienpersoniski radīja veselu jaunu metāla žanru «drone doom» (reizēm saukts arī vienkārši «drone»), kurš XXI gadsimtā ir kļuvis par vienu no karstākajiem metāla paveidiem!

Narkomāni nejauši izgudro jaunu Ameriku

Sākumā viss bija ļoti vienkārši. No iztikas pelnīšanas un apreibinošo vielu lietošanas brīvajos starplaikos Dilans Karlsons izveidoja grupu Earth, talkā ņemdams basistu, bungmašīnu un dažkārt arī Kurta Kobeina vokālus. Pretēji visiem, kas cenšas spēlēt iespējami tehniskāk un ātrāk, Karlsons izdomāja, ka viņš spēlēs ļoti lēnu un ļoti zemu mūziku, ar nenormāli safūzētu ģitāru un jūtamiem feedback efektiem. Dzied Karlsons reti un nelabprāt (kaut gan māk), turklāt nevajadzētu domāt arī, ka viņš spēlētu šādu mūziku dēļ neprasmes apieties ar ģitāru — patiesībā viņš ir ļoti virtuozs ģitārists, kā var dzirdēt no Coda Maestoso in F(Flat) Minor vai Džimmija Hendriksa kavera Peace in Mississippi. Rezultāts ir mūzika, kas bieži tiek raksturota kā «smagāka par smagu».

Earth ierakstīja pirmos demo, un drīz jau sekoja pirmais oficiālais izdevums — inovatīvā formātā: 1991. gadā dienasgaismu ieraudzīja videokasetes formātā ierakstītais EP Bureaucratic Desire for Revenge, kurā spēlē Karlsons, reizē divi basisti, kā arī Kobeins. Vizuālo pavadījumu veido montāža no vecām melnbaltajām filmām (grupa pati nav redzama vispār), un visu šo brīnumu Sub Pop izdeva tieši 100 eksemplāru tirāžā — absolūts kolekcionāru retums jau iznākšanas brīdī, kur nu vēl tagad. Vēlāk tas pats EP iznāca uz CD ar nosaukumu Extra-Capsular Extraction, un «drone» žanrs bija dzimis. Žanra pamatus lika arī pirmās Earth pilnmetrāžas plates — Earth 2: Special Low Frequency Version (1993.), Phase 3: Thrones and Dominions (1995.) un Pentastar: In the Style of Demons (1996.) Tiesa, īstu atpazīstamību plašās tautas masās «drone» nav iemantojis līdz pat šai dienai, bet — droši vien tā arī ir labāk.

Līķis nedaudz izmaisa plānus

Dilans Karlsons ārkārtīgi pārdzīvoja neapgāžamo faktu, ka tieši viņš bija tas nelaimīgais, ko Kobeins (kuram menti pašam neļāva) bija pierunājis uz sava vārda nopirkt to konkrēto ieroci, kurš vēlāk tika izmantots Kurta smadzeņu izšķaidīšanai. Karlsons saskuma un uz gadiņiem desmit nozuda nepārejošā heroīna un alkohola dvingā, kas gan netraucēja Earth koncertēt un izlaist ierakstus. Ap 2005. gadu uzradās bundziniece Adrienne Deivisa, atkačāja Karlsonu, atradināja no narkotikām, apprecēja un kopš tā laika sēž pie bungām. Earth skaņa ir mainījusies uz postrokam, zaņķim («sludge») un pat kantrī tuvākam skanējumam, bet jēga ir tā pati: hipnotiski, daudz dziļāk par emocionālo līmeni ejoši rifi, pie kam ikvienā gabalā (pat ja tas ir pusstundu garš) rifi ir tikai pāris vai trīs.

Iekapsulēts!

Šajās dienās zem Southern Lord leibla, kurš pieder Earth mācekļiem Sunn O))) — līdzīga rakstura grupai, iznāk Earth pirmā demo ieraksta un pirmā EP apvienota remāsterēta versija ar nosaukumu A Bureaucratic Desire for Extra Capsular Extraction. Tajā iekapsulēta «drone» dzimšana Smegma Studios sesijā 1990. gada pavasarī. Interesanti, ka dažu dziesmu māsteri no studijas bija izgaisuši — un šeku reku tolaik parādījās divas nelicencēti nelegālas septiņcollīgās Earth platītes, kuras pats Karlsons, kā vēlāk rakstīja, pamanīja un nopirka tikai pēc daudziem gadiem ebay. Tagad šie ieraksti pievienoti jaunajam oficiālajam izdevumam, kura dziesmu saraksts ir:

1. A Bureaucratic Desire for Revenge, part 1
2. A Bureaucratic Desire for Revenge, part 2 (feat. Kurt Cobain)
3. Ouroboros Is Broken
4. Geometry of Murder
5. German Dental Work
6. Divine and Bright (feat. Kurt Cobain)
7. Dissolution 1

Tā kā visiem zvērinātajiem metālistiem, kuri kopš pumpu noiešanas no sejas un pastāvīgas seksuālās dzīves uzsākšanas sludina: «Kobeins ir priekš tīņiem un skuķēm», nāksies aprast ar faktu, ka džekam ir gan arī nesaraujams sakars ar vienu no mūslaiku viseksperimentālākajiem metāla paveidiem — viņš piepalīdzējis draugam dzemdināt «drone» žanru!

Priekš visiem kolekcionāriem/mainītājiem/žīdiem — spekulantiem iesakāma dubultplate, kas pagaidām vēl pieejama caur Southern Lord mājaslapu — pelēki vinili ar O'Malleja noformējumu, pavisam 550 eksemplāru tirāža. Es pasūtīju trijas kopijas — redziet, vairāk Southern Lord neļauj…

Diskogrāfija un mājaslapa:
http://www.discogs.com...) ; www.thronesanddominion...

Earth feat. Kurt Cobain — Divine and Bright:

Komentāri:

  • RR (nereģistrēts) @ 24.12.2011 - 03.33

    bļa, labas ziņas.
    paldies